Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret530112
Takvim
Saat
Muhsin MANAV
muhsin33_1@hotmail.com
BENİM ADAYIM
14/02/2018
Merhaba,
Önümüzdeki mart ayı geldiğinde, beş yıl önce olduğu gibi bir sonraki mart ayında meydana çıkacak olan pehlivan isimleri belli olacak. Mevcut belediye başkanının tekrar aday olacağını bilmek için arif olmaya gerek yok. Zannımca MHP den başka aday adayı bile çıkmayacak gibi. Kısa metrajlı siyasi yolculuğuna yeni başlamış olan muadili bir partinin de adayı sanki belli gibi. Yeri gelmişken yazayım; bu İYİ partinin genel başkanı olan hanımefendi “cumhurbaşkanı” olacağı iddiasını bir süredir terk etmiş durumda. Tahmini olarak bunun için partisi tarafından aday gösterilmesi gerektiğini, partisinin bunu yapabilmesi için bir önceki genel seçime girmiş olması gerektiğini, ya da yüz bin imza toplaması gerektiğini yeni öğrendi. Olsun; insan her yaşta bir şey öğrenebilir, öğrenmenin yaşı yoktur. Asıl ilginç olan Meral Hanımı Cumhurbaşkanı olacak diye destekleyenlerin bundan hiç rahatsız olmaması.
Yeri geldikçe tekrarlıyorum, yine yazayım. Meral hanımın girişimi Mustafa Sarıgül'ün girişimi kadar bile etraflı değildir. MHP de canı istediği için kurultay isteyen ama bunda Muaffak olamayan bir siyasetçinin ihtiraslarına yenilerek çıktığı bir yolculuktur bu. Önümüzdeki yıl yapılacak olan MV seçimlerine girecek olan parti %3 oy seviyesini geçemeyecektir. Belediye seçimlerine ilçe bazında bir tahmin yapabilmemiz için ise aday isminin açıklanmasını beklemek doğru olur. Aklıma bir isim geliyor aslında ama bu ismin İYİ adayı olması için önce iki farklı yerden reddedilmesi lazım.
İktidar partisinin aday yelpazesi herkesçe malum. Her seçimde aday adayı olan kemik bir kadro var. Bu kadroyu “horoz ölür gözü çöplükte kalır” kıvamında zorlayacak birisi var ki yukarda sözünü ettiğim reddedilmelerin ilki burada yaşanacak. Diğerlerini zaten biliyorsunuz. Sonuçta iktidar partisinin belediye başkan adayı, önceki seçim bittiği gün tekrar aday olmak için çalışmaya başlayan ve gün sayan kemik aday adayı kadrodan değil, farklı bir yerden olacaktır. Belki aday adaylığı bile herkes tarafından duyulmadan adaylığı açıklanacaktır. Her seçimde adaylık uğraşısı veren arkadaşlar yine gelecek seçimi beklemeye koyulacaklar. Durum bundan ibaret.
Selahattin Beyden sonra duraklama devrine giren partide ise ilçe başkanlığı seçiminin sonuçlarına bakarak adayı şimdiden açıklayabiliriz. Eğer doğru duyduysam; ”Seçimi O nunla kazanabileceğimize inanacağım bir aday çıkarsa aday olmayacağım” biçiminde bir cümle sarf edilmiş yüksek makamdan. Klasik bütün özellikleri içinde toplayan bir CHP cümlesi. Nasıl mı? Şöyle: Bir kere çok uzun, çok uzun olmalı ki dinleyenler sonuna geldiğinde başını unutsun; ve adam ne laf etti be diyebilsin. Cümlenin söyleyeceği şeyden ziyade “ben” mesajı veriliyor. Ben olmayacağım da kim olacak? Ben olur dersem olur, en iyi ben bilirim, en ben benim ben ,ben, ben, ben. Parıltılı cümle yani çok konuşup hiçbir şey söylemek te bu cümlenin özelliklerine dahil. Yani konuyla ilgili söylediği hiçbir şey yokken kendisiyle ilgili makale kıvamında mesajlar var. Net olarak “ben aday olamazsam adayınızı desteklemem” diyerek önceki dönemden nostaljik esintiler veriliyor.
Sonuçta sayılı günler çabucak geçecek ve yine sandığa gideceğiz. Sandıktan da her zaman olduğu gibi toplumsal irade çıkacak. Toplumsal iradenin demokrasi olduğu bilincine sahip olanlar bu sonuca saygı duyarken, ”demokrasi sadece sandık değildir” şeklinde ve benzeri cümleler kuranlar azınlıkta kalacak. Bu azınlığın demokrasiyi cumhuriyetle eş anlamlı zanneden bireylerden oluştuğu düşünülünce de kimsenin umurunda olmayacak
Afiyet Olsun


940 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORTAYA KARIŞIK - 06/10/2021
ORTAYA KARIŞIK
SADRAZAM - 29/09/2021
SADRAZAM
FRANKESTEİN ZEYTİNİ - 22/09/2021
FRANKESTEİN ZEYTİNİ
EYLÜL ANILARI - 15/09/2021
EYLÜL ANILARI
GÜZ SENFONİSİ - 08/09/2021
GÜZ SENFONİSİ
KULLANIŞLI JÜLYET MASALI - 01/09/2021
KULLANIŞLI JÜLYET MASALI
PAŞA GÖNLÜM - 14/07/2021
PAŞA GÖNLÜM
HAZİRANDA ÖLMEK ZOR - 30/06/2021
HAZİRANDA ÖLMEK ZOR
TÜCCAR HAMAMBÖCEĞİNE KARŞI - 23/06/2021
TÜCCAR HAMAMBÖCEĞİNE KARŞI
 Devamı