Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 18° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.34175.3631
Euro6.06746.0917
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam174
Toplam Ziyaret337161
Takvim

Hüseyin Şahin

Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
SİYASETE, POLİTİKAYA DAİR
16/05/2018
Yapılacak her iş, üstlenilen her görev amacına uygun olarak yapılmalı. Hayırlı sonuç alınmak isteniyorsa o işin, o görevin kelime manasına göre değil, özüne uygun şekilde yapılması, yerine getirilmesi icap eder. İşin ve/veya görevin olmazsa olmazı edep, adap, ahlak´tır. 
Eğer değerler yoksa; o iş´den de, o görevden de hayır gelmez.!
Bir şekilde yanında, yöresinde, bazen de merkezinde bulunduğumuz ama, çoğumuzun bulunduğumuz noktalarda bu değerlere nasıl itibar etmediğimizi gösteren örnek vermek gerekirse;
Ben bildim bileli Türkiye´de, bilip-bilmeden 7´den 70´e neredeyse herkesin yakından ilgilendiği, hatta bazılarımızın kendine iş-meslek-görev edindiği, vazgeçilmezlerinin en başında yer alan siyaset ve politikayı gösterebiliriz.
Sebebini açıklamadan, isterseniz önce bu iki kelimenin manası-anlamı nedir.? O´na cevap verelim.:
SİYASET: Seyis'ten gelir. At´ın bakımını üstlenendir. At´ın sırtında saltanat süremez.
POLİTİKA: Çok yüzlü demektir.
Şimdi. Hal böyle olunca, siyaseti- politikayı tercih edenler ister iş, ister meslek, ister görev olarak seçsinler, her birinin özünde samimiyet varsa, amaç en iyi şekilde edep, adap, ahlak çerçevesinde hizmete vesile olmaksa, siyaset-politika çok çok iyi bir hizmet aracıdır.
Yoksa; özünde olması gereken değerler dikkate alınmaz, kelimelerin anlamlarına uygun hareket edilir, verilmesi düşünülen hizmet de bu çerçevede değerlendirilirse, tersine çok çok tehlikeli bir araç haline dönüşür.
Dönersek özümüze, bakarsak ülkemizin hal-i ahvaline ve o yalan söylemeyen aynada mah cemalimizi temaşa edersek; ülkemizde, " Türk Milleti´ne hizmete talibim " diye ortalıkta fırıl fırıl dönenlerin, siyaset ve politika ile ilgilenenlerin büyük bir bölümünün maalesef, bu iki kelimenin özüne değil, manasına uygun olarak hareket ettiklerini görürüz.
Nasıl mı.? Şöyle...! Kene gibi bir kere tutundular mı, vaad edilenler unutulur, hademelikten vazgeçilir, bulundukları yerden asla inmek istemezler. Bu noktada, çok yüzlülük devreye girer. Kılıktan kılığa girilir, kırk takla atılır, vergiye tabi olmadığı için sınırsız yalan söylenir ve bunu da mübah görürler, sanki marifetmiş gibi başarı sayarlar, övünürler. Yüzleri mi.? asla kızarmaz. Çünkü yüzleri camız derisine dönmüştür, her bir milimetre karesinde mevcut olan bir insan tipi vardır.
Oysa; doğum ve ölüm, ortasına hayat diyorsak, Yüce Allah (c.c)´ın bizlere bahşettiği özellikler icabı işler böyle yürümüyor. Allah (c.c), bizlere bukalemun gibi kılıktan kılığa girme, sürekli şekil değiştirme özelliği vermemiş ve üstelik birde......." EMRİ VAR."  " EMROLUNDUĞUN ÜZERE DOSDOĞRU OL."
Sonuç olarak :
Neredeyse bizim bütün işlerimiz eğri-büğrü. Hal böyle olunca da, hayatımızda üstlendiğimiz misyonun ne içinde, ne de dışında doğruluktan eser yok. O yüzden eğri cetvelden doğru çizgi çıkmıyor ve iki yakamız bir araya gelmiyor. En büyük marifetimiz ise, her şeyi elimize-yüzümüze bulaştırmak.!
SAYGILARIMLA.


Paylaş | | Yorum Yaz
165 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN - 21/11/2018
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN
MENSUBU BULUNDUĞUM TÜRK MİLLETİ´NE VERDİĞİM SÖZ: “ANDIMIZ." - 14/11/2018
MENSUBU BULUNDUĞUM TÜRK MİLLETİ´NE VERDİĞİM SÖZ: “ANDIMIZ."
SUUDİ ARABİSTAN VE GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI - 07/11/2018
SUUDİ ARABİSTAN VE GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI
ÖZÜR - 31/10/2018
ÖZÜR
KAYIP ÇOCUKLAR...! - 27/06/2018
KAYIP ÇOCUKLAR...!
 Devamı
Saat