Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret530396
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SÜPERMEN ARAMIZDA
24/04/2019
Sorumluluk makamında olmak, yöneticilik, prensip olarak zordur. Tek başına çok serbest davranabilen insanlar bile birkaç kişinin ve/veya bir sistemin sorumluluğunu aldıklarında davranışları, hareket tarzları değişir, farklılaşırlar.
Rahmetli anneannem “yük devesi bağırtlak olur” derdi, sorumluluk taşıyan insanın bir miktar gergin ve sinirli olması normaldir demeye getirirdi. Elbette kendisi dışında yükü ağır olan kişinin bir miktar farklı davranması anlaşılabilir.
Yönetim makamındaki kişinin, sorumluluğunu yerine getirmesi ve başarı gösterebilmesi bakımından bir ekip kurması, yetki ve sorumlulukları dağıtması, astlarının iş tanımlarını yaparak onlardan beklentilerini anlatması, belirli dönemlerde bu beklentilerinin karşılanma durumuyla ilgili olarak bilgilendirmeler yapması, sürece katkılarının istişare usulüyle sağlanmasına gayret etmesi gerekir.
Peki, pratikte yaşananlar bu çerçevede mi gerçekleşiyor? Maalesef hayır, özellikle bizim gibi kurumsallaşmada geri kalmış, kişi endeksli sistemlerin bulunduğu ülkelerde, gerek devlet aygıtı, gerek şirketler ve hatta aileler bile bu prensiplere uygun hareket etmemektedir.
Genellikle yetki ve sorumluluk tek kişi üzerinde toplanmakta, çevresindeki özellikle menfaatçi kesimin bir çeşit tapınma seviyesine varan tavır ve davranışları sebebiyle kişinin duruşu da bozulup adeta tek karar verici durumuna gelmektedir.
Konuyla ilgili sıkıntıların eleştirel mizah yoluyla anlatıldığı rahmetli Kemal Sunal'ın “Koltuk Davası” filmini bu açıdan izlemenizi dostane tavsiye ederim.
Tüm yetki ve sorumluğun üzerinde toplandığı kişinin, “Süpermen” olmayıp sonuçta insan olması hasebiyle, bu yükü taşımasının mümkün olmayacağı açıktır. Dolayısıyla, sık sık işler aksamakta, verimlilik ve başarı sağlanamamaktadır. Eski model bilgisayarların güncel programlarda yaşadığı türden “mavi ekran” görülmekte, gerek kişi, gerekse sistem kilitlenmektedir.
Ülkemizde, en üstten en alta kadar her türlü seçilmiş ve atanmış kademede “Süpermen” olmaya soyunanların kendilerine ve bu ülkeye yaşattıkları sıkıntıların haddi hesabı yoktur. Çare, kurumsallaşmaktadır.

BÜROKRATİK CÜCELİK
 
Yetkili kişinin zaman içinde ekibinin insiyatif almasını, gelişmesini, kendi ayakları üzerinde durmasına engel olması da problemi hızla büyütmektedir. Özellikle; kendisi karar verip problem çözen, inisiyatif alan, yetkisini kullanan personelin ezilmesi, ekip içinde refüze edilmesi, kararlarının geri aldırılması gibi yönetimsel hatalar sonucunda bu yapıdaki personel geri çekilip pasifize olmakta ve hatta ekip dışına atılmaktadır. Bu defa geriye sadece liderin her hareketini onaylayan, kendi fikri ve iradesi olmayan, inisiyatif alamayan tipler kalmakta ve bir çeşit negatif seleksiyon yaşanmaktadır.
Sorumlulukla uyumlu yetki verilmeyen, aldığı her türlü inisiyatifte azarlanan, attığı adımlar geri aldırılan, gelişmesine izin verilmeyen, karar verme mekanizması çalıştırılmayıp iradesi kullandırılmayan personelde bir çeşit yetersizlik hali, adını benim koyduğum “bürokratik cücelik” oluşmaktadır.
Sistemlere/kurumlara yönetici/liderle birlikte çalışanlar destek verdiğinden, cüce kalan çalışanların desteği sınırlı olmakta, bütün yük yöneticiye binmektedir.
Yapılacak kısa bir araştırmayla sayısız örneğini görmek mümkündür. En basit konuların, en üst makamlara çözülmek üzere gönderilmesi durumunu defalarca yaşadığımızı, konunun yapısal reformların ön sıralarına alınması gerektiğini dostane hatırlatırım.


828 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı