Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret530403
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
TULUMBANIN SUYU
08/05/2019
Köylerde yaşayıp yaşı müsait olanlar bilir; belediye şebeke suyu verilmeden önce pek çok evin bahçesinde çakma ya da keson kuyularda su çekmek üzere tulumbalar bulunurdu. Su tulumbaları, özellikle evin ihtiyaçlarını, varsa hayvanların sulanması ve kısmen de zatî ihtiyaçlar için ekilmiş-dikilmiş sebzelerin sulanması amaçlı su teminini sağlar ve uzaklardan su getirmek zorunda kalanlara göre lüks bir imkân sayılırdı.
Tulumbanın yanında bir kap bulunur ve su çekildikçe her daim dolu bırakılırdı. Kullanım haricinde bu zarurî idi, çünkü sık sık tulumbada su seviyesi eksilir ve yedek bırakılan su dökülerek, oluşan hava dışarıya tahliye edilirdi ki, tulumba çalışmaya devam edebilsin. Tulumbaya dökülen o bir tas suyun etkisiyle, çok daha fazla su temin etmek mümkün olurdu.
Konuyu elbette ekonomiye bağlayacağım, ekonomi inanılmaz bir sıkıntı yaşıyor, uzun süredir detaylarını yazıyorum, nakit piyasadan çekildi, gelecek beklentileri bozuk, işler daha da kötüye gidecek görünüyor, üzerimize gelenler için çok uygun bir iklimi ellerimizle oluşturduk maalesef.
Para, piyasada dönmediğinden tulumba örneğindeki gibi sistem felç oldu, iyi durumdaki şirketler bile nakitte sıkıntılı, düşünün ki diğerleri ne durumda?
Unutmayalım ki, nakit paranın kral olduğu, fiyatı adeta alıcının belirlediği bu gibi dönemler, varlık fiyatlarının çökmesine yol açar, bu çöküş ise doğrudan sermayeleri yok eder, insanların ömürleri boyunca yaptıkları birikimlerini kaybetmeleri ise gerek ekonomik gerekse sosyal çalkantılara sebep olur.
ÇÖZÜM NE OLABİLİR?
Daha önce de yazmıştım, ülkemize Türkiye Varlık Fonu vb yollarla örneğin Arap ülkelerinden blok halde bir para girişi olmayacaksa, -kesinlikle tasvip etmem ancak-istikamet IMF olmaya başlar.
Hükümetin krediye ve finans kesiminin keyfine dayalı, borçla büyüme stratejisine yönelik defalarca eleştiriler yazdım, gelinen noktada sistemin tıkanması büyük oranda bu bakış açısından kaynaklanmıştır.
Yabancı para cinsinden borcu olan ülkelerin borçlarını ödemek için ihracat vb yollarla o ülke cinsi para temin etmeleri şarttır. Yerli para cinsinden olan borçlar ise devlet tarafından basıldığından -enflasyon oluşturması hariç- iç meseledir.
Rahmetli Erbakan'ın kimseyi dinlemeyip bir miktar da para basarak alt gelir gruplarına (Memur-İşçi-Emekli) yüklü miktarlarda zam verip tüm kamu ödemelerini geciktirmeden ödeyerek, normal yollardan sisteme para enjeksiyonu yapması, tıpkı tulumba örneğindeki gibi kısa sürede sistemdeki tıkanmayı açmış ve normale dönen sistem, hemen ertesi yıl oluşan talep ve hareketlenmeyle birlikte verilenden daha fazlasını vergi vs yoluyla devlete döndürmüş ve gerek faizleri gerekse kurları iyileştirmişti.
Olağanüstü dönemler, olağanüstü çözümler gerektirir, hükümeti cesur olmaya davet ediyorum.


1109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı