Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret444241
Takvim
Saat
FATOŞ YERLİKAYA BELEN
ÇEŞİTLİ İLETİŞİM KURMA YOLLARI
12/06/2019
Bilgi çağı, teknoloji, telekomünikasyon, globalleşme, modernizm, iletişim kavramlarının sıkça kullanıldığı günümüzde insanlarımızı genel olarak incelersek büyük çoğunluğunun temel probleminin iletişim(sizlik) olduğu ortaya çıkmaktadır. Günümüz insanı öyle bir noktaya geldi ki; kendini tanıyamaz, hatta tanımlayamaz oldu. Bu durum da gerçek yeteneklerini kullanamaması, sahip olduğu gücü tanıyamaması gibi sonuçlar doğurdu. Geleneksel hayat tarzımız incelendiğinde iletişimsizliklerimizi kendimiz ürettiğimiz ortaya çıkar. 
Komşu komşuyla konuşmuyor, akraba birbirini tanımıyor, başka insanlara hep şüpheyle bakılıyor. Aslında herkes temelde aynı endişeleri duyuyor ama bir türlü kabuklarını kırıp birbirleriyle samimi iletişime geçemiyor. Giderek büyüyen sıkıntılar yumağı, boğuşan insanlar topluluğu içinde yaşayıp gidiyoruz. Sebebiyse kısaca insanın kendinden uzaklaşmasıdır. Madem temel sıkıntılarımızın başında iletişimsizlik gelmektedir. Bunun da mutlaka bir yolu olmalıdır. Bazı insanların çok ters ya da aksi dediğimiz tiplerle dahi çabucak anlaştıklarını mutlaka görmüşüzdür. Sadece merak ettiği veya zaman geçirmek için vitrine bakan insana almayı hiç düşünmediği ürünü satan tezgâhtarı, elinde silahla ve öldürme kastıyla gelen insanı rahatlıkla ikna edenleri duymuşsunuzdur. Peki, nedir bunun sırrı? O insanlar belki de farkında olmadan muhatabın ruhi durumlarına seslenen hassasiyet, esneklik, uyum sağlama gibi ileri iletişim tekniklerini kullanıyorlardır. İnsanların farklı temsil sistemleri var. Bunların bilinmesi karşımızdakinin dünyayı nasıl algıladığını anlamamıza yardım eder. Muhatabın temsil sistemini bilmemizse onunla etkili iletişim kurmamızı sağlar. 
Birde hangi grupla nasıl iletişim kurulacağından bahsedelim: Her insanın temsil sistemi farklıdır. Şunu asla unutmayalım: Birçok insanda birden fazla temsil sistemi bulunur. İnsanların %75'i bu temsil sistemlerinden birini yoğunlukla kullanır. “Hangi temsil sistemi” sorusunun cevabını bulmanın en kısa yolu, muhatabı önemli bir karar safhasında veya stres altındayken görmektir. Uyuşmazlık, anlaşmazlık durumlarında; kızgın birini yatıştırmada; ürünü satarken; uzun süreli konuşmayı sürdürebilmek için vb. muhatabın temsil sistemlerini göz önünde bulundurursak iletişimimiz ve diyaloglarımız daha verimli olacaktır.
“NİÇİN HEP BİRLİKTE BARIŞ VE UYUM İÇİNDE YAŞAMAYALIM? HEPİMİZ AYNI YILDIZLARA BAKIYORUZ, AYNI GEZEGENİN ÜZERİNDE YOL ARKADAŞIYIZ, AYNI GÖKYÜZÜNÜN ALTINDAYIZ”… 


14491 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İYİLİĞİ MARAZA ÇEVİRMEK - 29/05/2019
İYİLİĞİ MARAZA ÇEVİRMEK
SEBAT ETMEK - 22/05/2019
SEBAT ETMEK
ENDİŞENİN HAYATIMIZA ETKİSİ - 17/04/2019
ENDİŞENİN HAYATIMIZA ETKİSİ
SABIR ve ŞÜKÜR HUZURA GÖTÜRÜR - 03/04/2019
SABIR VE ŞÜKÜR HUZURA GÖTÜRÜR
GERÇEĞİ GÖZDEN KAÇIRMADAN YAŞAMAK NE ZOR ŞEY! - 27/02/2019
GERÇEĞİ GÖZDEN KAÇIRMADAN YAŞAMAK NE ZOR ŞEY!
HAYAT AKSİYONDUR, DAYAN! RÜZGÂR YOKSA KÜREK ÇEK! - 20/02/2019
HAYAT AKSİYONDUR, DAYAN! RÜZGÂR YOKSA KÜREK ÇEK!
ÜMİT TAŞI - 13/02/2019
ÜMİT TAŞI
DÜRÜSTLÜK - 23/01/2019
DÜRÜSTLÜK
HOŞ GELDİN YENİ YIL - 16/01/2019
HOŞ GELDİN YENİ YIL
 Devamı