Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret386287
Takvim
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
KONUT KREDİLERİ (Devam)
28/08/2019
Bir önceki yazımda konut kredilerinde Kamu bankalarınca başlatılan kampanyayı analiz etmeye çalışmıştım. Şimdi gelişmeleri yazmak istiyorum.
Satış bekleyen çok sayıda konutun yanı sıra satın alma kararını ertelemiş çok sayıda kişinin beklediği, psikolojik sınır olan aylık %0,99 oranla konut kredisi imkanı, olayın tarafları tarafından beklendiği gibi iyi değerlendirildi, üç günde 2 Milyar TL yi aşan talep, ilk on günde 6 Milyar TL yi aştı, talep eden sayısı 50 bini, toplam talep 10 Milyar TL yi görecek gibi görünüyor.
Elbette satıcılar ve alıcılar için iyi bir fırsat olan şartlar (15 yıla kadar vade, 0,99 oran, %80 kredi kullandırım oranı, bankaların kullandırım iştahı vb) bankacılık ve finans tekniği açısından sürdürülemez görünmekteydi. Gerek maliyetlerin yüksekliği, gerek kur riski, gerekse vade uyumsuzluğu ciddi birer handikap olarak görünüyor. 
Hâlâ aylık %1,5 a varan oranlarla mevduat toplayan bankanın nasıl olup da bu oranlardan kredi verebildiği, ne kadar daha verebileceği, ortalama 3 ay bile olmayan vadeyle toplanan paranın nasıl 15 yıla kadar vadeli verilebildiği, mevduat yapısının %54 lere varan oranda dövize (ağırlıklı Dolar) dönmüş olduğu bir ortamda TL bazlı kredi verilerek alınan kur risklerinin cevapları sadece Ülkemize özel sanırım. 
Tekraren söylüyorum, sadece kredi verme eksenli politikaların beklenen etkiyi oluşturamaz, bireylerin ve firmaların ödeme kapasiteleri dolu, gelir artışı sağlayacak tedbirler alınmalıdır. 
Hükümet, T.C.Merkez Bankası aracılığıyla, Kamu bankalarının likiditelerini rahatlatmak için attığı adımlara, yıllık kredi artış oranını %10-20 arasında olması halinde, mevduatlar için TCMB nezdinde tutulması gereken mevduatı (Zorunlu karşılık olarak bilinir) düşürdü ve blokedeki paraya uyguladığı faizi yükseltti, kredi artışı az olan bankalara ise sabit bıraktı, faizini düşürdü. Böylece hem Kamu bankalarına ilave kaynak bırakmış oldu, hem de diğer bankalara kredi verin diye sopasını sallamış oldu.
Bu şekilde Kamu Bankalarının kullanımına bırakılan miktarın 10 Milyar TL yi bulabileceği hesaplanıyor. Hem kaynak maliyeti düşmüş oldu, varsa-ki, kısa vadede var- oluşan zararı azaltmış oldu, hem de diğer bankalara gel-gel yaptı. 
Döviz kurlarında ara ara spekülatif ataklar yaşansa da kısa vade için (3-6 ay deyin), majör (çok büyük) bir sıkıntı (iç, dış) yaşanmazsa dolar kurunun 5,5-6 TL civarında gezeceği kanaatimi koruyorum.
Özel bankaların maliyetler bakımından rekabet edemeyeceğini tahmin etmiştim, nitekim alternatif tüketici kredisi kampanyası yapmaktan öteye rakip bir ürün çıkartamadılar, kısa vadede de zor görünüyor.
Alıcılar ve satıcılar için; kredi kullanmayı düşünenler için, enflasyonun bile altında oranlarla bu kredi kampanyalarını kaçırmamak lazımdır.


323 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR KAPANI - 09/10/2019
KUR KAPANI
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR - 02/10/2019
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR - 04/09/2019
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA - 21/08/2019
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ? - 07/08/2019
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ?
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ? - 24/07/2019
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ?
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ? - 10/07/2019
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ?
KİM DOST KİM DEĞİL? - 03/07/2019
KİM DOST KİM DEĞİL?
KONKORDATO ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ? - 12/06/2019
KONKORDATO ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?
 Devamı
Saat