Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret530390
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
04/09/2019
Ekonomi yönetiminin kredi musluklarını açmak değil adeta pompaj yapmaya başladığı dönemlerden geçiyoruz. Kamu Bankalarının süreçte nasıl kullanıldıklarını detaylıca önceki yazılarımda yazdım. 
Ekonomide ve siyasette, özellikle de hukuk sisteminde güven arttırıcı önlemlerin etkisi birbirine paralel olmakla birlikte ekonomi yönetiminin piyasaya daha fazla kredi sürerek normalleşmeyi sağlamaya çalışmasını beyhude ve sadece sonucu erteleyecek bir çaba olarak görüyorum.
Uluslararası finans piyasalarının gelişmekte olan piyasalar (EM) olarak ülkemizle aynı sepette gördüğü Arjantin, geçen yıl yaptığı IMF anlaşmasına rağmen ülkesindeki döviz hareketlerini kısıtlayıcı kararlar almak zorunda kaldı, %25 devalüasyon yaşadı, parası değer kaybetti.
Finans piyasalarında kırılgan bir ekonomi olarak görüldüğümüzden Türk Lirasına yönelik küçük bir kur atağı yedik, Kamu (Bankaları) kaynaklı kısmi satışlar ve artışı fırsat bilen küçük yatırımcının kısmen döviz satışlarıyla dolar kurunda 5.80 lerde dengelenme sağlandı.
Ülke riskinin göstergesi olan CDS ler 430 puanlar civarına yükseldi, yani yurtdışından kullandığımız fonlar için %4,3 geri ödeyememe primi (Kasko gibi düşünelim) ödemek zorunda kalıyoruz, emsal ülkelerde 100-150 puanlar civarındalar. Bu durum dış piyasalar tarafından yüksek riskli göründüğümüzün göstergesidir. Zaten derecelendirme kuruluşları (S&P, Moody's, Fitch) tarafından rating notumuz yerlere indirilmişti. 
Ekonomimiz beklentilerin biraz altında, %1,5 küçüldü. Son üç dönemdir hem reel hem de nominal olarak küçülmekteyiz. Her ne kadar yavaşlamış olsa da içinde bulunduğumuz dönemde büyümenin gerçekleşeceği konusunda da pek umutlu değilim doğrusu.
ENFLASYON VERİSİ VE SONUÇLARI
Ağustos ayı enflasyonu TÜFE de %15 e ÜFE de %13,5 lere geriledi, bu durum Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun 12 Eylül tarihinde yapacağı toplantıda gösterge faizi güçlü bir şekilde düşüreceği beklentisini arttırdı. Muhtemelen %3-3,5 arasında bir indirim geleceği ve %16,75-16,25 arasında bir banda oturacağını tahmin ediyorum. Daha fazla bir indirim olursa muhtemelen döviz kurunda oluşan basınç artacaktır. 
Enflasyonun daha fazla düşmesi mümkün görünmüyor, faiz indirim sürecinin şimdilik sonuna geldik bu şartlarda, ilave adımlar atılması sistem riskini, oluşan basıncı arttıracaktır.
KREDİ BÜYÜMESİ
Özel bankaların ekseriyetle kredi artış oranlarını %10 ve biraz üzerine çıkartmaya çalışacakları, böylece gerek zorunlu maliyetlerin miktarı bakımından gerekse elde ettikleri getiri bakımından sağlanacak avantajı kullanmak isteyecekleri görünüyor. Elbette, gerek reel kesimin (Esnaf, tüccar ve sanayici) gerekse gerçek kişilerin kredi alma kapasiteleri kalıp kalmadığı tartışmalıdır, kanaatimi daha önce paylaşmıştım, bol kredi olsa da alacak kapasite çok sınırlı şu anda.
KONKORDATO KONUSU
Daha önce de yazdığım gibi, krizden çıkış için bir sığınak olarak görülen Konkordatoya giren şirketlerin maalesef iflas kararları verilmeye başlandı, zaten geçmişte başarıyla çıkan firma ortalaması %8 lerde, yani her 13 firmadan birisi yakayı kurtarabiliyor.
Tekraren yazmak isterim, konkordatoya girmek çözüm değil, süreci doğru yöneterek alacaklılarınızla anlaşıp sağlıklı şekilde çıkabilmek meseledir. Lütfen bu kapsamda profesyonel yardım alınız.


1395 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı