Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.92856.9563
Euro8.16198.1946
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam188
Toplam Ziyaret443124
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
04/09/2019
Ekonomi yönetiminin kredi musluklarını açmak değil adeta pompaj yapmaya başladığı dönemlerden geçiyoruz. Kamu Bankalarının süreçte nasıl kullanıldıklarını detaylıca önceki yazılarımda yazdım. 
Ekonomide ve siyasette, özellikle de hukuk sisteminde güven arttırıcı önlemlerin etkisi birbirine paralel olmakla birlikte ekonomi yönetiminin piyasaya daha fazla kredi sürerek normalleşmeyi sağlamaya çalışmasını beyhude ve sadece sonucu erteleyecek bir çaba olarak görüyorum.
Uluslararası finans piyasalarının gelişmekte olan piyasalar (EM) olarak ülkemizle aynı sepette gördüğü Arjantin, geçen yıl yaptığı IMF anlaşmasına rağmen ülkesindeki döviz hareketlerini kısıtlayıcı kararlar almak zorunda kaldı, %25 devalüasyon yaşadı, parası değer kaybetti.
Finans piyasalarında kırılgan bir ekonomi olarak görüldüğümüzden Türk Lirasına yönelik küçük bir kur atağı yedik, Kamu (Bankaları) kaynaklı kısmi satışlar ve artışı fırsat bilen küçük yatırımcının kısmen döviz satışlarıyla dolar kurunda 5.80 lerde dengelenme sağlandı.
Ülke riskinin göstergesi olan CDS ler 430 puanlar civarına yükseldi, yani yurtdışından kullandığımız fonlar için %4,3 geri ödeyememe primi (Kasko gibi düşünelim) ödemek zorunda kalıyoruz, emsal ülkelerde 100-150 puanlar civarındalar. Bu durum dış piyasalar tarafından yüksek riskli göründüğümüzün göstergesidir. Zaten derecelendirme kuruluşları (S&P, Moody's, Fitch) tarafından rating notumuz yerlere indirilmişti. 
Ekonomimiz beklentilerin biraz altında, %1,5 küçüldü. Son üç dönemdir hem reel hem de nominal olarak küçülmekteyiz. Her ne kadar yavaşlamış olsa da içinde bulunduğumuz dönemde büyümenin gerçekleşeceği konusunda da pek umutlu değilim doğrusu.
ENFLASYON VERİSİ VE SONUÇLARI
Ağustos ayı enflasyonu TÜFE de %15 e ÜFE de %13,5 lere geriledi, bu durum Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun 12 Eylül tarihinde yapacağı toplantıda gösterge faizi güçlü bir şekilde düşüreceği beklentisini arttırdı. Muhtemelen %3-3,5 arasında bir indirim geleceği ve %16,75-16,25 arasında bir banda oturacağını tahmin ediyorum. Daha fazla bir indirim olursa muhtemelen döviz kurunda oluşan basınç artacaktır. 
Enflasyonun daha fazla düşmesi mümkün görünmüyor, faiz indirim sürecinin şimdilik sonuna geldik bu şartlarda, ilave adımlar atılması sistem riskini, oluşan basıncı arttıracaktır.
KREDİ BÜYÜMESİ
Özel bankaların ekseriyetle kredi artış oranlarını %10 ve biraz üzerine çıkartmaya çalışacakları, böylece gerek zorunlu maliyetlerin miktarı bakımından gerekse elde ettikleri getiri bakımından sağlanacak avantajı kullanmak isteyecekleri görünüyor. Elbette, gerek reel kesimin (Esnaf, tüccar ve sanayici) gerekse gerçek kişilerin kredi alma kapasiteleri kalıp kalmadığı tartışmalıdır, kanaatimi daha önce paylaşmıştım, bol kredi olsa da alacak kapasite çok sınırlı şu anda.
KONKORDATO KONUSU
Daha önce de yazdığım gibi, krizden çıkış için bir sığınak olarak görülen Konkordatoya giren şirketlerin maalesef iflas kararları verilmeye başlandı, zaten geçmişte başarıyla çıkan firma ortalaması %8 lerde, yani her 13 firmadan birisi yakayı kurtarabiliyor.
Tekraren yazmak isterim, konkordatoya girmek çözüm değil, süreci doğru yöneterek alacaklılarınızla anlaşıp sağlıklı şekilde çıkabilmek meseledir. Lütfen bu kapsamda profesyonel yardım alınız.


1170 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEVİNSEM Mİ, ÜZÜLSEM Mİ BİLEMEDİM! - 22/07/2020
SEVİNSEM Mİ, ÜZÜLSEM Mİ BİLEMEDİM!
DAHA GİDECEK YER KALDI MI? - 15/07/2020
DAHA GİDECEK YER KALDI MI?
ARAŞTIRMAK LAZIM - 08/07/2020
ARAŞTIRMAK LAZIM
SESİ BAHARA ÇIKAR - 01/07/2020
SESİ BAHARA ÇIKAR
GAZ KESMEK - 24/06/2020
GAZ KESMEK
TAHTADAN KAŞIK YAPMAK - 17/06/2020
TAHTADAN KAŞIK YAPMAK
PERŞEMBENİN GELİŞİ - 10/06/2020
PERŞEMBENİN GELİŞİ
ENFLASYON FIRTINASI - 27/05/2020
ENFLASYON FIRTINASI
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL - 20/05/2020
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL
 Devamı