Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret400864
Takvim

Muhsin MANAV

Muhsin MANAV
muhsin33_1@hotmail.com
MESELE FİDAN, SEN ANLAMAZSIN!
13/11/2019
Merhaba;
Tarihe damgasını vurmuş liderleri hayal dünyasında canlandırıp bugüne şekil veren siyasetçilerin karşısına çıkartmak, insan aklını da siyasetin mantığını da zorlamaktan başka bir işe yaramaz.
Çünkü yetersizliklere ve tatminsizliklere çözüm olarak sadece hayal gücü çalıştırılırken genellikle gerçekler pek hesaba alınmaz.
Ve hayal gücünü siyasi kararlarına dayanak edenler, sonunda gerçekler karşısında hayal kırıklıkları ile karşılaşırlar.
Atatürk'ü bir ölüm yıldönümünde yine sevgi ve saygı duygularıyla anarken, ne yazık ki bazıları yine "Atatürk olsaydı" diye başlayan cümlelerle, O'nu bugünkü siyaset ortamına bir taraf olarak taşımaya yeltendiler.
Bu tür akılsızlıklar daha ne kadar sürer bilemiyorum ama, bir noktada bitmesi gerekiyor.
Değişimi dondursaydık
Geçmişteki benzer akılsız davranışlar sonucu Atatürk, her genel seçimin yenilen tarafı konumuna itilmedi mi?
Kurucu ve kurtarıcı Atatürk'ü sevmek ve saygı duymak yerine, O'nu "Kemalizm" adı verilen ideoloji biçiminde günlük siyasetin tarafı olarak kullananlar, sadece askeri darbeler dönemlerinde kabul gördüler.
Dünya ile Türkiye'yi 1930'ların dünyasına taşımak ve değişimi dondurmak mümkün olabilseydi...
Atatürk'ten sonra bir Dünya Savaşı yaşandı, haritalar değişti... Ama değişim durmadı... 2'nci Dünya Savaşı'nın galip devleti Sovyetler Birliği bile çöküp dağıldı.
Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu, bırakın 1930'ları, 1990'lardan bile çok farklı konumdalar. Köylü Türkiye kentli oldu. Tarım toplumu sanayi ürünleri ihracatçısı şimdi.
Acaba ne derdi?
Atatürk'ün "Savarona"sı Türkiye'nin tek yatıydı.
Bugün marinalarımız Türk milyarderlerinin yatları ile dolu.
Havaalanlarında özel jetler park ediyor.
"Atatürk olsaydı" bunları nasıl karşılardı acaba?
Kürt seçmenlerin oy verdiği bir partinin TBMM'de grubu olduğunu görseydi...
Veya kendisini Anıtkabir'e taşıyan ve "Atatürk'ü Koruma Yasası" çıkartan Celal Bayar'ın partisinin Kemalist bir darbeyle devrildiğini ve başbakanla bakanların idam edildiklerini görseydi...
Çok kanallı özel televizyonlarda her konunun tartışıldığını, tabu olan hiçbir konunun kalmadığını görseydi.
Acaba kimi tutardı?
Zamanı ve mekânı bir başka zamana ve mekâna taşıyıp, siyasi mutsuzluklarını bu tür akılsızlıklara yansıtanlara zamanında 2'nci Abdülhamit ne güzel cevap vermiş.
Kendisini Japon İmparatoru Meji ile mukayese edenleri "Bu akılsızlar aynı adada aynı dili konuşan ve aynı inanca sahip Japonlar ile, çok uluslu, çok dilli, çok dinli Osmanlı toplumunu karşılaştırıyorlar" demiş.
Atatürk öldüğünde Ortadoğu'da İsrail diye bir devlet yoktu.
İran'da devrik Şah'ın babası hükümdardı.
"Atatürk olsaydı" acaba hangi tarafı tutardı?
11 Milyon fidan dikilirken bilmiş bilmiş televizyona çıkıp bunların 9 milyonu tutmayacak diye iddia eden, bir yetkili çıkıp fidan dikme zamanı tam da bu zamandır deyince sus pus olan sözde Atatürkçü Barış Yarkadaş'ı dinlese ne derdi acaba?
Bu fidan işi devam ederken twitter denilen mecrada “acaba fidanları nerden aldılar”, kimlere para kazandırdılar, önce kestiler sonra diktiler, iyi iş valla diyerek yapılanı kötü göstermeye çalışan vatan hainlerini okusa ne derdi acaba?
11 Milyon fidan dikildi de sor bakalım kaç ağaç kesildi diye aklı sıra muhalefet etmeye çalışan beyinsizleri duysaydı acaba hala “Türk Milleti Zekidir” diyebilir miydi?
Mesele ağaç değil sen hala anlamadın mı? diyen bir korkağın peşinden gidip ortalığı yakıp yıkanların bu ağaç işinde ne bir fidan diktiklerini ne destek verdiklerini ne ağaç lafı ettiklerini duymasa; aksine minik beyinleri ve kör cehaletleri ile karalamaya çalıştıklarını duysaydı ne derdi acaba?
Neyse yazımızı CAMIZ Mehmet Gül çıkışlı bir sözle bitirelim: Tokumlar fidanlara, fidanlar ağaçlara, ağaçlarda tüm GEZİCİLERE inşallah…
Afiyet Olsun.


399 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HALİFE ŞEYİ - 04/12/2019
HALİFE ŞEYİ
BAYRAM YAZISI - 30/10/2019
BAYRAM YAZISI
SELF LİFE - 09/10/2019
SELF LİFE
MİSİSİPİ ZEYTİNİ - 02/10/2019
MİSİSİPİ ZEYTİNİ
NETEKİM YA DA POSTAL - 18/09/2019
NETEKİM YA DA POSTAL
EYLÜL RENGİ - 11/09/2019
EYLÜL RENGİ
OKULLU OLMAK - 04/09/2019
OKULLU OLMAK
GÜZ ÖZLEMİ - 28/08/2019
GÜZ ÖZLEMİ
KAYYUM - 21/08/2019
KAYYUM
 Devamı
Saat