Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret530401
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
GAZ KESMEK
24/06/2020
Uzunca bir süredir ilgili Bakanlık ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ile Merkez Bankasının düzenlemeleriyle, bir süredir basılan/tedavüle sürülen para, Kamu Bankalarının sürüklediği kredi kampanyalarıyla kilitlenen sistem açılmaya çalışıldı. Karşılıksız para basılarak bir miktar enflasyonu göze alıp normalleşmeye çalışılması konusunda ben de yazılar yazdım, mecburi bir durum söz konusu.
Özel bankaları kredi vermeye zorlama amaçlı olarak BDDK tarafından ilan edilen ve kabaca tarif edilmek gerekirse, topladığı mevduat kadar kredi vermeyen bankalara ağır cezalar öngören düzenleme, bir süredir yürürlükte, öyle ki, bir kısım özel banka bu durumdan kaçabilmek/kredi vermemek için alternatifi olan Hazine Bonosu/Devlet tahvillerine (HB/DT) saldırdı, borçlanma senetleri %13 lerden %9 lar seviyesine geldi( Alım için talep olunca faizi düşer), bir kısmı ise mevduat almamak için müşterilerine tarihte görülmemiş %0,01 yıllık faiz teklif ettiler. 
Sonuçta, Kamu Bankaları siyasi talimatla, özel bankalar bahsettiğim sopa yöntemiyle yoğun krediler verdiler, vermeye devam ediyorlar. Artık zarar/kâr birbirine karıştı, kavgada yumruk sayılmazmış, hele işler toparlansın, sonra bakarız deniyor sanırım.
Önceki yazımda bahsettiğim üzere Kamu Bankalarına sermaye benzeri olarak konulmak üzere özel tertip HB/DT 22 Milyar TL çıkartıldı, mevcut kurallara göre bu üç kamu bankasına yaklaşık 150 milyar TL daha kredi verebilme imkânı oluşturacak.
Bu hafta ilginç bir gelişme oldu, aktif rasyosu (AR) düzenlemesi ile adeta gazı kökleyen BDDK, aniden söz konusu rasyoya dayalı ceza sistemini yılbaşına kadar gevşetti. Sanıyorum, “motor çatlatan” diye tanımladığım gaza basma sürecinin sonuna yaklaştık, bir süre sistemin mevcut momentumu/devinimi ile devam etmesini uygun buldular. Sanıyorum yılbaşına kadar bir izleme dönemiyle devam edeceğiz, duruma o aşamada tekrar bakacağız mesajı verildi.
Bu hafta yapılacak Para Politikası Kurulunda (PPK) halen %8,25 seviyesinde bulunan gösterge faizin %8 hatta daha aşağıda bir yerlere çekilmesi sürpriz olmayacak gibi.
Piyasaya sürülen ve ayrıca kayden oluşturulan bu kadar karşılıksız para, pompalanan kredilerin enflasyona yol açacağını yazmıştım. Başta gayrimenkul ve taşıt fiyatları olmak üzere neredeyse tüm sektörlerde ciddi fiyat artışlarının başladığını sizler de görmeye başlamışsınızdır. Yakından hissetmek isterseniz, en yakın bir markete gidin ve ortalama bir sepet alışveriş yapın, ne kadar fark ettiğini görürsünüz.
Mevcut durumda “kırk katır mı, kırk satır mı?” kadîm sorusunun cevabını vermeye çalışmakla meşgulüz, aksi gibi bunun üçüncü bir cevabı da yok, Allah sonumuzu hayretsin.


791 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı