Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret438982
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
GAZ KESMEK
24/06/2020
Uzunca bir süredir ilgili Bakanlık ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ile Merkez Bankasının düzenlemeleriyle, bir süredir basılan/tedavüle sürülen para, Kamu Bankalarının sürüklediği kredi kampanyalarıyla kilitlenen sistem açılmaya çalışıldı. Karşılıksız para basılarak bir miktar enflasyonu göze alıp normalleşmeye çalışılması konusunda ben de yazılar yazdım, mecburi bir durum söz konusu.
Özel bankaları kredi vermeye zorlama amaçlı olarak BDDK tarafından ilan edilen ve kabaca tarif edilmek gerekirse, topladığı mevduat kadar kredi vermeyen bankalara ağır cezalar öngören düzenleme, bir süredir yürürlükte, öyle ki, bir kısım özel banka bu durumdan kaçabilmek/kredi vermemek için alternatifi olan Hazine Bonosu/Devlet tahvillerine (HB/DT) saldırdı, borçlanma senetleri %13 lerden %9 lar seviyesine geldi( Alım için talep olunca faizi düşer), bir kısmı ise mevduat almamak için müşterilerine tarihte görülmemiş %0,01 yıllık faiz teklif ettiler. 
Sonuçta, Kamu Bankaları siyasi talimatla, özel bankalar bahsettiğim sopa yöntemiyle yoğun krediler verdiler, vermeye devam ediyorlar. Artık zarar/kâr birbirine karıştı, kavgada yumruk sayılmazmış, hele işler toparlansın, sonra bakarız deniyor sanırım.
Önceki yazımda bahsettiğim üzere Kamu Bankalarına sermaye benzeri olarak konulmak üzere özel tertip HB/DT 22 Milyar TL çıkartıldı, mevcut kurallara göre bu üç kamu bankasına yaklaşık 150 milyar TL daha kredi verebilme imkânı oluşturacak.
Bu hafta ilginç bir gelişme oldu, aktif rasyosu (AR) düzenlemesi ile adeta gazı kökleyen BDDK, aniden söz konusu rasyoya dayalı ceza sistemini yılbaşına kadar gevşetti. Sanıyorum, “motor çatlatan” diye tanımladığım gaza basma sürecinin sonuna yaklaştık, bir süre sistemin mevcut momentumu/devinimi ile devam etmesini uygun buldular. Sanıyorum yılbaşına kadar bir izleme dönemiyle devam edeceğiz, duruma o aşamada tekrar bakacağız mesajı verildi.
Bu hafta yapılacak Para Politikası Kurulunda (PPK) halen %8,25 seviyesinde bulunan gösterge faizin %8 hatta daha aşağıda bir yerlere çekilmesi sürpriz olmayacak gibi.
Piyasaya sürülen ve ayrıca kayden oluşturulan bu kadar karşılıksız para, pompalanan kredilerin enflasyona yol açacağını yazmıştım. Başta gayrimenkul ve taşıt fiyatları olmak üzere neredeyse tüm sektörlerde ciddi fiyat artışlarının başladığını sizler de görmeye başlamışsınızdır. Yakından hissetmek isterseniz, en yakın bir markete gidin ve ortalama bir sepet alışveriş yapın, ne kadar fark ettiğini görürsünüz.
Mevcut durumda “kırk katır mı, kırk satır mı?” kadîm sorusunun cevabını vermeye çalışmakla meşgulüz, aksi gibi bunun üçüncü bir cevabı da yok, Allah sonumuzu hayretsin.


434 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ARAŞTIRMAK LAZIM - 08/07/2020
ARAŞTIRMAK LAZIM
SESİ BAHARA ÇIKAR - 01/07/2020
SESİ BAHARA ÇIKAR
TAHTADAN KAŞIK YAPMAK - 17/06/2020
TAHTADAN KAŞIK YAPMAK
PERŞEMBENİN GELİŞİ - 10/06/2020
PERŞEMBENİN GELİŞİ
ENFLASYON FIRTINASI - 27/05/2020
ENFLASYON FIRTINASI
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL - 20/05/2020
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ? - 06/05/2020
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ?
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ - 22/04/2020
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU - 15/04/2020
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU
 Devamı