Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret531628
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
DÖVİZ KURU SAKİNLEŞİR Mİ?
21/10/2020
Dünyada Doların değerinde ciddi bir artış yok, hatta bir kısım paralara karşı  son yıllarda değer kaybettiği bile görülüyor. Maalesef Türk Liramız Dolar ve neredeyse tüm dünya paraları karşısında değer kaybetmektedir. 
2018 den bu yana %100 ü bulan, hatta geçen bir değer kaybımız var Dolar'a ve diğer para birimlerine karşı. 2020 yılbaşından bu yana ise %25 i geçti kaybımız. Milli paramızın değer kaybından memnun olmak düşünülemez, memnun olanlar patolojik/hastalıklı zihinler olabilir sadece.
Buna rağmen yurt içi yerleşik kişi ve firmaların 220 milyar Doları bulan bir birikimi var bankalarda. Bir kısmı altın cinsinden olsa da, altın Dolar cinsinden fiyatlandığından pratikte aynı değerlendiriliyor.
İnsanlar birikimlerinin enflasyon karşısında erimesini istemiyorlar, bir kısmı da spekülatif gelişmeler bekliyor, o sebeple döviz biriktirmektedirler. 
Enflasyonun “ayarlanmış” oranlarla açıklandığı kanaati pek çok kişide var, nitekim pek de haksız değiller, enflasyonun ve hayat pahalılığının seviyesine bakarak gerçek rakamların çok daha yukarılarda olduğunu biliyorlar. 
Merkez Bankasının (TCMB) “ayarlı” enflasyon oranlarında bile vermediği politika faiz oranları başta olmak üzere yaşadığımız pek çok sıkıntı, pandeminin getirdiği sıkıntılar, bir kısım jeopolitik gelişmeler sebebiyle üzerimize gelmelerinin etkisiyle Liramızın değer kaybıyla ciddi zarar gördük. Fakirleştik, satın alma gücümüz buharlaştı.
Her şeye rağmen Liramızın bu kadar gerilemesinin doğru olmadığını, düzeltmenin geleceğini savunan uzmanlar var. Uluslararası yaygın dövizlerin değerlerine bakınca ben de öyle düşünüyorum; son günlerde ekonomi yönetiminin attığı bazı adımların isabetli olduğunu görüyorum. 22 Ekim'de TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı önemli olacak. Özellikle gerçekte epeyce yukarıda olan enflasyon oranlarına daha yakın bir politika faizi belirlenmesi, akşam düşünüp karar verip sabah uyguladığımız görüntüsü veren havadan bir an önce çıkılması halinde bir toparlanma gelebilir. 
Özellikle 2019 Mayıs ayındaki kurdaki iyileşmeyle %15 civarında bir düzeltme yaşanmıştı, o seviyede olmasa da Liramızın toparlanacağını ümit ediyorum.
2021 yılı bütçesinde yatırımların 100 milyar TL üzerine çıkartılması, en çok payın eğitime ayırılması güzel, faiz giderlerinin zıplaması kötü haberler.
2020 Mart civarında pandemi nedeniyle sisteme pompalanan kredilerin ortalama ödemesiz dönemi 6 aydı, işte o 6 ay Ekim sonu Kasım başı gibi doluyor, mevcut durum yeterince iyileşmedi, o anlamda sisteme yeni krediler vermek zaruri görünüyor Hükümet cenahında, bu kapsamda bir hazırlık yapıldığı da kulağıma geldi.  Hayırlısı olsun.


387 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ALGI BOZULDU - 20/10/2021
ALGI BOZULDU
YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
 Devamı