Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret530400
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
METAL YORGUNLUĞU
11/11/2020
Acayip ülkeyiz vesselam! Ülke yönetiminde ilk üçte söz sahibi olan Bakanımız son günlerdeki gelişmelerden dolayı küsüp sosyal medyadan, hem de imlâsı bozuk ve ifadesi zayıf bir çeşit mektupla affını istedi (İstifa demese de istifa olarak anlaşıldı normal olarak). 
Geçen hafta içinde sayın Cumhurbaşkanımızın Naci Ağbal beyden ekonomik durum hakkında birden çok sunum (brifing) aldığı, pek çok kişiyle birlikte benim de sıklıkla yazdığım özellikle döviz kuru konusundaki yapılan hatalar ve gelinen noktadaki riskli durumu dinlediği, arkasından da bakan beyin bilgisi olmadan Merkez Bankasının (TCMB) başına Naci beyi atadığı ortaya çıktı. 
Bakan beyin bilgisi dışındaki sunum ve atamadan dolayı duygularına yenilip ayrılma kararı aldığı, ailevî yakınlığın da etkisiyle böyle dolaylı bir yola girdiği anlaşılıyor.
İki günlük sessizlikten sonra pazartesi gece yarısı Mersin milletvekilimiz, eski Bakan Lütfi Elvan beyin ataması yapıldı Hazine ve Maliye Bakanlığı'na. 
Daha bir sürü detay var yazmadığım. Üç beş günde yaşanan bu hareketlilik, hani meşhur laftır ya, İskandinav ülkelerine (İsveç, Norveç, Danimarka) bir yıl gündem olarak yeter. 
Bakan bey ve TCMB başkanının yaklaşık benzer kariyer seviyelerine sahip olmalarına bakarak uyumlu çalışmalarını ümit etmek istiyorum. Ast-üst ilişkisini dengeli götürmeleri ve uyumlu davranmaları hayatî önemde. 
Piyasaya gelirsek, Naci beyin atanmasını nispeten olumlu karşıladı ve kısa süreli de olsa bir kredi açtı gibi görünüyor. Muhtemelen yeni Bakanımıza da benzer bir tavır gösterilecektir. Ancak, hızlıca ve arkasında bir programın da olduğu kararlı adımlar atılmazsa, olumlu hava birden fırtınaya dönebilir. Bunun sebebi bence önceki Bakan döneminde piyasanın dayanımının (rezonansının) aşırı şekilde zorlanması ve ilişkilerin tahrip edilmesidir. Tıpkı metallerdeki zaman ve kullanıma bağlı oluşan yorgunluk gibi ekonomi yönetimiyle piyasa arasındaki ilişki ağları aşırı yorgun.
Demeye çalıştığım şudur; Bakan bey ve TCMB Başkanımız akıllı ve hızlı hareketler yapmazlarsa süre anlamında nefesleri yetmeyebilir. Ümit ediyorum yanılırım.
PRAGMATİST
Bir işadamı arkadaşım, siyaset ve ekonomi üzerine sohbetimizde, ”Reis, pragmatisttir, şartlara bakar ve gereği neyse onu yapar, önceliği neye gerek olduğudur” gibi bir laf etmişti. Şaşırmıştım, belli prensipleri ısrarla dile getiren ve buna aykırı hareket edenleri en sert şekilde cezalandıran bir yapı, böyle hareket edebilir miydi?
An itibariyle, özellikle şartların dayatmasıyla gereğini yapacağını ben de ayn-el yakîn görmüş bulunuyorum, inşallah ekonomi yönetiminin piyasaya dönük tavrını da düzeltir de İlm-el yakîn de anlarım.


535 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı