Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret530390
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
14/07/2021
Bir iş adamı dostumuzla sohbetteydik, elbette konu döndü dolaştı, “ne olacak bu memleketin hali?” sorusuna geldi.
Mevcut durumda, piyasalar açısından Hükümetin ciddi bir güven bunalımı oluşturduğunu, özellikle (daha önce detaylı yazdığım üzere) yabancı yatırımcı ve finans kuruluşlarıyla doğru ilişkiler kurup geliştiremediğini, ekonomik sistemin enflasyon ve devalüasyon (ya da hayat pahalılığı ve paramızın değer kaybı) arasına sıkışıp ezilmekte olduğunu, pandeminin de üzerine tuz biber ektiğini anlattım. Ekonominin tıknefes olduğunu, tahammül kapasitesinin sınırlarını aştığından bahsettim.
Cevap şöyle oldu; “Çok karamsarsınız, iki yıldır böyle söyleyenler var ama patlama olmuyor” dedi.
Cevaben, 1994 ya da 2001 de olduğu gibi birkaç günde adeta volkan gibi patlayan bir yapı beklememesini, ekonomimizin gerek rakamsal gerekse niteliksel anlamda gelişmesinin etkisiyle daha çok “sürekli kriz” denebilecek bir kaynama, fokurdama hali yaşadığını, varlıklarımızın, şirketlerimizin adeta bir değirmende öğütülür gibi yavaş yavaş yok olmakta olduğunu anlattım.
TL iç borçlanmanın ikiye katlandığı, asla tasvip edilmeyecek döviz cinsi ve altın cinsi iç borçlanma yapılmak zorunda kalındığı, Merkez Bankasının yasal yedeklerine kadar kullanılıp TCMB ve Kamu Bankalarının elindeki neredeyse tüm dövizlerin satıldığı, Hazine kağıtlarıyla şişirilen Kamu Bankaları bilançolarının akla zarar yöntemlerle sonuna kadar istismar edildiğinden bahsettim.
Daha anlaşılır anlatmamı isteyince; “Siz iş adamısınız, tüm çek karnenizi yazıp birilerine verseniz, tüm tedarikçilerinizden açık hesap/vadeli mal alsanız, tüm müşterilerinizden satacağınız/üreteceğiniz mallara karşılık avans alıp kullansanız, tüm bankalardaki kredi limitlerinizi sonuna kadar kullansanız, tüm kredi kart limitlerini harcasanız, üstelik tüm bu taraflarla tartışmalı/kavgalı bir üslupla hareket etseniz, başınıza ne gelmesi ne beklenir?” dedim.
“Muhtemelen iflas ederim” dedi. Allah korusun, ülkemizin başına o gelmez ama ciddi enflasyon/hayat pahalılığı ile döviz kurlarındaki kademeli artışlar yaşamaya devam edeceğiz maalesef.
Kaynar suya atıldığında kaçışıp da canlarını kurtaran ama yavaş yavaş ısıtılan suda haşlanıp ölen kurbağalar misalini yaşıyoruz adeta.
Eskiden “mütemadiyen” denirdi, sürekli kriz halindeyiz maalesef.


406 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
İŞLETİM SİSTEMİ UYUMSUZLUĞU - 16/06/2021
İŞLETİM SİSTEMİ UYUMSUZLUĞU
 Devamı