Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret530396
Takvim
Saat
Muhsin MANAV
muhsin33_1@hotmail.com
KULLANIŞLI JÜLYET MASALI
01/09/2021
Merhaba,
Uzun zamandır, hatta haftalardır yazı yazmama eylemi yapıyordum. Sevgili patronum bu sabah eylemin sona erdiğini bildirerek görev emri yolladı. Yeniden yazmaya başlamak için zihnimi ve ruhumu yeterince dinlendirmiş, kalbimin sesini olabildiğince duymuş olarak ilk harfe dokunmak çok iyi geldi gerçekten..
İnsanlar yeteneksizlik seviyesine ulaştıklarında, tek bir konuda ustalaşırlar; ”bahane bulmak”.. Bu cümleyi sarf eden J.P. Sartre'ın bir diğer sözü de “Pişmanlık en büyük günahtır” şeklinde bir muammadır. Zaten yüzyılın filozofu olabilmek için de tek bir cümle ile insanlığın ve ilkel benliğin tarifini böyle birer cümle ile yapabilmek gereklidir. Tıpkı şiirin ve şairin, sıradanlıktan kurtulmuş; herkesin söyleyebileceği şeyleri farklı biçimlerde anlatabilmesi gibi.. Mesela ahh kalbim.. biçimindeki bir söylem anlatım bakımından oldukça sıradan kalırken, aynı anlatım, ahh göğsümün sol yarısı denildiğinde kurtulur sıradanlıktan. Yıllar önce çok hoş bir film izlemiştim. ”Ölü Ozanlar Derneği”.. katı kuralları olan bir yatılı okulda edebiyat öğretmeni rolündeydi Robin Williams.. Filmde şiir denemeleri yapılan bir ders saatinde öğrencilerine şöyle demişti Robin: ”içinde duygu olan her şey için şiir yazılabilir; yeter ki anlatımı sıradan olmasın” bence şiirin tanımı budur. Ve burada geçen DUYGU bazılarının sabah akşam değişkenlik gösteren histerik halleri veya partner değişikliğini duygusala bağlama çabalarındaki mekanik faaliyet değildir. Tamamen insanidir. İnsani olduğu için de göz önündedir, gerektiğinde göz yaşı, gerektiğinde acı, yeri geldiğinde kahırdır. Karanlık sokaklarda, sıçan ürkekliği ve sırtlan karakterleriyle, dolunay da bile etrafa yaydıkları leş kokulu karanlığın içinde debelenen insan kılıklı iki yüzlülerin yanından bile geçmez bu yüzden..
Şiirden açılmışken; aklıma ilkokul öğretmenim geldi yine. Milli bayramlar öncesi sınıfta şiir seçmeleri yapılırdı. Sınıftan seçilenler okul seçmelerine girer. Geçenler bayram töreninde şiir okurlardı. Kriter ise, şiir gibi hassas, naif, duygu içeren bir edebi dalda, kim daha çok bağırırsa O'nun güzel şiir okuduğu yönünde olurdu. Çok şükür hiç bayramda bağırmak gibi bir arzum olmadı. Bu saçmalığa hiç ilgi duymadım. İlkokul öğretmenim zaten “köy enstitüsü” mezunuydu. Kendisini bu yüzden yıllardır hoş görürüm. Şiirin bağırarak okunacağını öğreten bir okulun mezunundan Robin Williams yorumu beklemek olmaz tabii.. Kutsal kitabı Nutuk olan kim varsa alayına gelsin..
Afiyet Olsun…


114 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORTAYA KARIŞIK - 06/10/2021
ORTAYA KARIŞIK
SADRAZAM - 29/09/2021
SADRAZAM
FRANKESTEİN ZEYTİNİ - 22/09/2021
FRANKESTEİN ZEYTİNİ
EYLÜL ANILARI - 15/09/2021
EYLÜL ANILARI
GÜZ SENFONİSİ - 08/09/2021
GÜZ SENFONİSİ
PAŞA GÖNLÜM - 14/07/2021
PAŞA GÖNLÜM
HAZİRANDA ÖLMEK ZOR - 30/06/2021
HAZİRANDA ÖLMEK ZOR
TÜCCAR HAMAMBÖCEĞİNE KARŞI - 23/06/2021
TÜCCAR HAMAMBÖCEĞİNE KARŞI
SELAMI MI KESMELİ MALI MI? - 16/06/2021
SELAMI MI KESMELİ MALI MI?
 Devamı