Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret530403
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
KAN DAVASI
15/09/2021
Gerek hükümet taraftarlarının, gerekse muhaliflerin içlerinde çok ciddi sayıda hadsiz, saygısız, ahlâksız ve söylediği sözün nereye gittiğini bilmeyen kişiler var. Sosyal medya diliyle söylersek, “troll” bunlar.
Bu kişiler, genellikle her hangi bir bilgiye, araştırmaya, danışmaya, istişareye gerek duymadan, “Google amca” nın önlerine çıkarttıklarından, sağdan soldan duyduklarından, gördükleri paylaşımlardan yola çıkarak ahkâm kesiyorlar, hatta ukelâlık yapıyor, bir kısım insanı ya da bir toplum kesimini aşağılayabiliyorlar.
Tâbir yerindeyse, kışkırtıcılık çıkartıyor, bir takım yalan ve yanlış bilgilerle çeşitli manipülasyonlar yapıyor, taraflar arasındaki gerilimi, kutuplaşmayı arttırıyorlar.
Hayatında 1 Milyon TL yi bir arada görmemiş insanlar milyar dolarlar üzerine ahkâm keserken, diğer tarafta parti liderini Mehdi ilan eden tipler var.
Para nedir, enflasyon nedir, faiz nedir, kredi nedir, teminat nedir, devalüasyon nedir bilmeyen tipler ekonomi allâmesi olmuşlar, nutuk atıyorlar.
Çocukluğundan itibaren en az 20 aşı olmuş (çocuk felci, kızamık, kızıl, çiçek hepatit vb) ve tıpla ilgisi arada bir hastaneye gitmek olan arkadaşlar aşılar konusunda otorite olmuşlar da faziletlerinden (!) ya da zararlarından(!) bahsediyorlar.
İşin üzücü tarafı, gerek hükümetin, gerekse muhalefet liderlerinin bu trollerin neredeyse tüm ülkeyi “trollemesine” en azından sessiz kalarak zımnen onaylamaları ve adeta izin vermeleridir.
Üstelik, iddia o ki, bu işin belli bir kısmının organize olduğu ve adeta ücreti mukabili bu tür işler yaptırıldığı konuşulmaktadır.
Ortaya çıkardıkları kargaşa, kafa karışıklığı, “kakofoni”, aklı başında insanları ve onların ortaya koyduğu fikirleri bastırmakta, kamuoyu tarafından duyulamaz hale getirmektedir.
Oysa her iki taraf da bu trollere engel olsalar, insanlar sükûnet içinde işin uzmanlarından, bilenlerinden anlayıp dinleseler, doğru bilgi öne çıksa, yanlış anlamalar, kutuplaşmalar azalsa, doğru bilgiye gereken değer verilse ne güzel olurdu.
Taraflar bahse konu “trollere” ve onların toplumu “trollemesine” izin vermeye devam ettikçe yara kangren olacak ve Doğu/Güneydoğudaki bitmek tükenmek bilmeyen kan davaları gibi tarafları ve bir taraftan da ülkemizin enerjisini tüketmeye, beşerî sermayesini yok etmeye, moral sermayemizi bitirmeye devam edecek gibi görünüyor.
Doğu/Güneydoğuda yıllarca çalıştım. Oralarda kan davalarını bitirmeyen faktörün, kadınların bir türlü olayı unutamayıp âh-û zâr etmeleri ve sürekli yarayı açık tutmalarıdır derler. Bu sebeple dedelerin kavgası için torunlar perişan olur.
Eğer tarafların bizzat bu düzenden bir menfaatleri yoksa, acilen kendi trollerine sahip çıkmaları ve aziz milletimizin kafasının bir sakinleşmesi lazım. Aksi halde bu işler, kan davası gibi uzayıp gidecek görünüyor.
Bu anlamda, bireysel özgürlüklerin hukuka uygun şekilde kontrol altına alındığı, düzgün çıkartılacak ve daha önemlisi düzgün uygulanacak bir sosyal medya düzenlemesi gerçekleşmesini diliyorum.


109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
İŞLETİM SİSTEMİ UYUMSUZLUĞU - 16/06/2021
İŞLETİM SİSTEMİ UYUMSUZLUĞU
 Devamı