Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret386287
Takvim
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
İLÇEMİZDE GAYRİMENKULLER PAHALI MI? (3)
25/05/2016
İlçemizdeki gayrimenkullerin değerini konuştuğumuz serinin sonuncu yazısını paylaşıyorum sizlerle. Serinin önceki yazılarında bahsettiğim konularda tekrara düşmek istemediğimden, o yazılara bir göz atabilirseniz, kastettiklerim daha sağlıklı anlaşılacaktır. 
Geçen hafta tarım arazilerimizin değerinin nasıl oluştuğunu, nasıl yükselebileceğini paylaşmıştım. Bu hafta da fiili durumu konuşalım.
İlçemizde tarım arazilerinin fiyatları, Gülnar İlçesi hariç, yakın çevresindeki İlçelerdeki emsallerine göre oldukça düşük kalmıştır. Örnek verirsek, İlçe Merkezine yakın, sulanabilir, bahçe yapılabilir, yolu bulunan tarlaların fiyatları 4-8 TL/m2 arasında (4 Bin TL-8 Bin TL/dönüm) değişirken, benzer tarlalar Anamur'da 30-60 TL/m2, Bozyazı'da 25-50 TL/m2, Aydıncık'da 10-30 TL/m2, Silifke'de 30-60 TL/m2, Erdemli'de 20-50 TL/m2 aralığında satılmaktadır. Bu derece büyük farkın nedenlerini geçen iki yazımda açıklamaya çalışmıştım. Fiyatlar konusunda sadece Gülnar İlçemiz Mut'tan geride kalmaktadır. Bu değerler, ekspertizini yaptığımız yüzlerce gayrimenkulün ve onların 4-5 katı emsal mülklerin değerleri göz önüne alınarak verilmektedir. 
Aynı özellikler sahip mahsulde meyve bahçesi ise, aynı İlçelerde %20-50 arasında daha yüksek değerlerle alınıp satılmaktadır.
Merkeze uzak, tarıma elverişli, suyu bulunan araziler İlçemizde 2-4 TL/m2 arasında satılırken, Çevre İlçelerde iki ila beş kat daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabilmektedirler. 
Görüleceği üzere; tarım alanlarımız oldukça ucuz kalmış durumdadır. Bu durum Ülkenin farklı bölgelerinden yatırımcıların dikkatini İlçemizin üzerine çekmekte, dönem dönem toplu arazi alımları gerçekleşmektedir. Geçen iki-üç aylık sürede tek seferde bin dönümlük alımların gerçekleştiğini duymuşsunuzdur. Bunların yanı sıra Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi santral yatırımı yapmak isteyen çok sayıda firma özellikle Torosların üzerindeki yayla köylerimizden alımlar yapmaktadır. 
İlçemizin gönlümüzdeki değeri çok yüksektir ama mülklerimizin değeri böyle düşük kaldıkça, bölge olarak algılamamız olumsuz kalacaktır. Mala olan talep ve ödenen değer yükseldikçe, İlçemize giren para da artacak, refah seviyemiz yükselecektir. Bir süredir fiyat artışları yaşansa da henüz asıl tırmanışı yaşamadık. 
Kayısı, Erik ve Zeytinde kabuğumuzu yırttık çok şükür ama yapılacak pek çok şey var, geçen hafta paylaşmıştım. Ürün çeşitliliğimizi arttırmamız gerekiyor. İlave olarak Kayraktepe ve Mut Barajının istimlak sahasının İlçemizin ağırlıklı olarak bahçe ziraati yapılan bölgeleri olması da fiyatları yukarı yönlü tetikleyecek önemli bir faktördür. 
“Mut'un tarımsal gayrimenkulleri pahalı mı?” sorusu yerine, “Çevre İlçelerdeki emsallerine yetişmek üzere ne zaman harekete geçecek? “ daha doğru bir sorudur. Bu fiyat farkı, asla bu şekilde kalmaz, kalamaz. Bu manada, kıymetli hemşehrilerim mülklerinin değerini bilsinler isterim.


801 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR KAPANI - 09/10/2019
KUR KAPANI
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR - 02/10/2019
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR - 04/09/2019
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
KONUT KREDİLERİ (Devam) - 28/08/2019
KONUT KREDİLERİ (Devam)
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA - 21/08/2019
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ? - 07/08/2019
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ?
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ? - 24/07/2019
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ?
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ? - 10/07/2019
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ?
KİM DOST KİM DEĞİL? - 03/07/2019
KİM DOST KİM DEĞİL?
 Devamı
Saat