Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret386287
Takvim
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BUGÜNÜMÜZE VE GELECEĞE ODAKLANALIM
10/08/2016
Yaşadığımız CIA destekli darbe girişiminden günler geçtikçe, soğukkanlı düşünmeye başladıkça ne büyük bir risk atlattığımızın daha iyi farkında oluyoruz. Çok şükür, Cenab-ı Allah o gece tüm milletimize verdiği soğukkanlılık ve cesaretle adeta görünmez ordularla bizleri destekledi, ne kadar şükretsek azdır. 
Ekonomi yönetimi tarafından özellikle Darbe girişiminin dış kaynaklı senaristlerince oluşturulmaya çalışılan artçı krizlere karşı akıllı ve serinkanlı adımlar atıldı. Öncelikle hızlıca açıklamalar yapıldı, sürekli iç ve dış basınla irtibat halinde olundu. Merkez Bankamız(MB) da yerli ve milli bir duruş sergileyerek önce gecelik faiz oranlarını 50 baz puan (%0,5) indirdi, arkasından kredi oranlarının düşürülmesine yönelik olarak bankaların MB nezdinde zorunlu olarak tutmak mecburiyetinde olduğu munzam karşılık adı verilen miktarları her vade için %0,5 oranında düşürdü ki bu aylık kredi oranlarına 0,10 puan kadar yansıyacaktır kanaatindeyim. Böylece özellikle lokomotif sektör olan  inşaat sektörünü canlandıracak olan aylık konut kredisi oranlarını %1 in altına çekmeye yöneliktir. BDDK tarafından kredi vadelerinin uzatılması, kredi kartı taksit sayısının arttırılması da ekonomiyi canlandırma amaçlı adımlar olarak görülebilir. 
Yine Vergi, SGK vb Kamu alacaklarıyla ilgili yapılandırma, Varlık Barışı gibi adımlar da ekonomiyi rahatlatacak, muhtemel krizlerin önünü kesecek doğru adımlardır. Ziraat Bankası Mut Şube müdürlüğünde görev yaptığım dönemde başarılı şekilde uyguladığımız  KOSGEB tarafından verilen faiz desteğinin tüm sektörlere yönelik olarak tekrarlanmasında fayda vardır. 
Kredilerin teminatlandırılmasında Kredi Garanti Fonu tarafından verilen Teminat desteğinin KOSGEB kredileriyle harmanlanması, reel sektörün, özellikle küçük esnaf ve sanatkarın rahatlatılması hayati önemdedir. 
Bizlere düşen ise, Ülkemize güvenmek, yatırımlarımızı ertelememek, alışverişimiz özellikle İlçemizde yapmaya gayret etmek, ekonominin yavaşlatılmasına, soğumasına izin vermemektir. Ayakta kalmanın önemli bir şartı durmamak ve koşmak oldu, unutmamak lazım.


597 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR KAPANI - 09/10/2019
KUR KAPANI
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR - 02/10/2019
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR - 04/09/2019
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
KONUT KREDİLERİ (Devam) - 28/08/2019
KONUT KREDİLERİ (Devam)
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA - 21/08/2019
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ? - 07/08/2019
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ?
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ? - 24/07/2019
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ?
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ? - 10/07/2019
TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖRÜNMÜŞ OLABİLİR Mİ?
KİM DOST KİM DEĞİL? - 03/07/2019
KİM DOST KİM DEĞİL?
 Devamı
Saat