Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret432379
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
RESMİ EVRAK KORKUSU
14/12/2016

Psikoloji biliminde yüzlerce korku çeşidi sayılır. Karanlıktan korkmaktan ölüm korkusuna, hastalıktan korkmaktan başarısızlık korkusuna kadar sayın sayabildiğiniz kadar. Toplum içinde pek çok kişinin bu türden takıntıları olduğunu bilirsiniz. Hatta bu tür takıntıları olan kişilerle, genellikle yakın çevresi tarafından şaka yapıldığı, bazen alay edildiği bile olur.

Devlet Kurumlarının sağladığı muhtelif imkânlardan İlçemizin ve hemşerilerimizin genelde faydalanamadığı bilinir ve hep konuşulup şikayet edilir. Sebepleriyle ilgili olarak yıllardır durumu anlamaya çalışmışımdır. Konuyla alakalı arkadaşlarımla istişareler edip mahiyetini kavramaya çalıştım. Yıllarca bankacılık yapmış, bürokraside görev almış birisi olarak, ulaşabildiğim sonuçları paylaşmak istedim.

İnsanımız genelde resmi kurumlardan, evrak, belge vermekten, dosya hazırlamaktan, proje hazırlayıp sunmaktan çok çekiniyor hatta korkuyor desem abartmış sayılmam. Adeta, hata yaparsa, eksik evrak verirse cezalandırılacakları hissi var insanlarda. Bu durumdan daha çok eskiden beri vatandaşına doğru tavır göstermeyen bürokratların sorumlu ve etkili olduğu kanaatindeyim.

İkinci konu, İlçemizin kapasitesinin belli olması nedeniyle bahse konu projelerde rehberlik ve danışmanlık edecek firmaların bulunmamasıdır. Burada ağırlıklı olarak, Kaymakamlık, Belediye ve Sivil Toplum Örgütlerine (Ticaret Odası, Esnaf Odası vb) sorumluluk ve iş düşmektedir. Tabi bahsedilen konular, ilgili birimlerin asli sorumluluğu olmadığı ve işlerinin yoğunluğu sebebiyle yeterli personel ve mesai ayıramadıklarından arzu edilen sonuç temin edilememektedir.

Sonuç olarak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı (KOSGEB), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi Devlet Kurumlarına yönelik destekleme, hibe veya sübvansiyonlu kredi gibi imkânlara yönelik başvuru dosyaları hazırlanamadığından hemşerilerimiz faydalanamamaktadır. Ayrıca, özellikle arazi alımı, bahçe/tarımsal tesis kurulumu gibi komple yatırımlarla ilgili bankaların talep ettikleri proje dosyaları da aynı sebeplerden akamete uğramaktadır.

İlçemizin ve hemşerilerimizin refah seviyesinin arttırılması, sosyal adaletin sağlanması, çalışabilecekleri müesseselerin kurulması, işsizliğin önüne geçilmesi, ekonomimizin iyileştirilmesi için çok önemli olan tüm bu destek ve imkânlardan faydalanma oranımızı arttırmalıyız.

Bu çerçevede, bahse konu talep ve proje dosyalarının hazırlanması için firma olarak mevcut personelimizle ve gerekirse dışarıdan hizmet satın almak suretiyle hizmet vermeye başladığımızı bildirmekten mutluluk duyuyorum.

Notlar

1-Kobilere Nefes kredisi müracaatları Ziraat Bankası ve Denizbank’a 12 Aralık tarihi itibariyle başladı.

2-KOSGEB tarafından, üye işletmelere yönelik olarak,  önümüzdeki günlerde 50.000 TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, kalanı 3 ayda bir ödemeli, 36 ay vadeli kredi imkânı getirildiği ilan edilmiştir. Kredinin faizine KOSGEB destek verecek ve piyasa oranlarının altında olacaktır. İşletmelerin KOSGEB beyannamelerini güncelleyip onaylatmaları gerekmektedir.620 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON FIRTINASI - 27/05/2020
ENFLASYON FIRTINASI
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL - 20/05/2020
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ? - 06/05/2020
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ?
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ - 22/04/2020
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU - 15/04/2020
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU
KARŞI ATEŞ TEKNİĞİ - 08/04/2020
KARŞI ATEŞ TEKNİĞİ
ÇARŞI KARIŞTI - 25/03/2020
ÇARŞI KARIŞTI
REAKSİYON (TEPKİME) BAŞLADI - 11/03/2020
REAKSİYON (TEPKİME) BAŞLADI
HAYAT DEVAM EDİYOR - 04/03/2020
HAYAT DEVAM EDİYOR
 Devamı