Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27809.3151
Euro10.816110.8594
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret530614
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
OLUMLU MUHALEFET GEREKLİ VE FAYDALIDIR
25/01/2017
Ekonomi ve finans konularını yaklaşık 25 yıldır yakından izlerim. Bunlar, siyasetle, politikayla doğrudan bağlantılı konular olduğundan ister istemez güncel siyaseti de hep izledim.
Prensipte tüm legal partiler, iyi niyetlerle hareket ederler. Hepsi, kendi siyasi çizgileri çerçevesinde, ülkeyi kalkındırmak, vatandaşın refah seviyesini arttırmak ve güzel hizmetler vermeyi planlar ve bu planları seçmenlerine anlatarak oylarını alıp iktidar olmayı hedeflerler.
Yapılan seçimlerle, kendini seçmene en iyi anlatıp seçmenin teveccühünü kazanan parti iktidar olur, diğer partiler de muhalefet görevini yerine getirmeye başlarlar. İktidar partisi, seçmenlerine verdiği sözleri yerine getirmek üzere hükümeti teşkil edip icraata başlar, çeşitli kararlar alır, işler yapar, gidişatı olumlu yönde değiştirme hedefiyle adımlar atarlar. 
İktidarın attığı adımların, teoride iyi niyetli olsa bile pratikte bir takım hatalar, eksiklikler taşıyabilir. İş ve işlerin yoğunluğu içinde, “bürokratik körlük” ya da sistemsel zaafiyetler olarak adlandırılabilecek sebeplerle bu hata ve eksiklerini fark edemeyebilirler. 
Burada muhalefetin fonksiyonu çok önemlidir, iktidarın doğru yaptığı şeylerde desteklemek, hatalı görünen işlerde ise hatasının gösterilerek doğrunun tavsiye edilmesi müspet (olumlu) muhalefetin gereğidir. Burada, bir kısım eski versiyon siyaset aklı, “ doğruyu biz gösterelim de iktidar bundan faydalansın, olmaz!” diye itiraz etmekteler. Oysa, internetin ve sosyal medyanın bu kadar yoğun şekilde kullanıldığı, iletişimin bu kadar kolaylaşıp yaygınlaştığı bir dönemde ülkenin iyiliği için projeler açıklayan, mevcut uygulamalardaki hataları gösterip doğruyu tavsiye eden bir muhalefeti seçmenin anlamaması mümkün değildir. Hatta, iktidar o uygulamayı yaparsa, vatandaş burada doğruyu tavsiye eden muhalefete puan verecektir. Bu tavrı gösteren muhalefet partisine kesinlikle bir sonraki seçimde hakkını teslim edecektir.
Mevcut uygulamada, birbirini dinlemeyen, olumlu işlerde susup hatalı işlerde doğruyu göstermeden sadece eleştiriler yöneltmenin işe yaramadığı görülmektedir. Yaşanılan şey, çoğu zaman halk tarafından “kayıkçı kavgası” olarak yorumlanmaktadır. Hele özellikle uzmanlık alanım olan ekonomi/finans konularında yapılan eleştirilerden, iyi çalışılmamış, sapla samanın birbirine karıştırıldığı, mevcut hatalı uygulamayı düzeltecek karşı teklifi bulunmayanlar o kadar çok ki, eleştirilerin ve eleştirenlerin insanlar tarafından hafife alınmalarına yol açtığını görüyorum. Eminim diğer alanlarda da konunun uzmanları bunları fark ediyorlardır. 
Hedef, bu ülkenin insanlarının iyiliği, refahı, istikbaline dair umutları arttırmak ise iktidarın yaptığı olumlu işleri desteklemek, hatalı görülen işlerde ise müspet muhalefet göstermek gerektiği açıktır. Eleştiri yaparken de ayakları yere basan, işinin uzmanları tarafından çalışılmış, hesaba dayalı eleştiriler yapılarak, eleştirenin ağırlığını arttırmak, iktidarın hatalarını düzeltmek mümkün hale gelecektir. Böyle bir durum, hepimizin, ülkemizin ve evlatlarımızın hayrınadır. 


837 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı