Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret530389
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
TARIMDA NE ZAMAN HAREKETE GEÇECEĞİZ?
14/06/2017
İlçemiz Allah vergisi iklim, toprak ve çevre şartları yanı sıra insanımızın gayret ve çalışkanlığıyla kayısı, erik ve zeytinde ciddî mesafe aldı malumunuz. Bu konuda geçmişten bugüne emeği geçen herkese teşekkür borçluyuz.
Üretim, tüm ekonomik süreçlerin en önemlisidir desek, yanılmış olmayız sanırım. Ülke ya da bölge olarak ne kadar çok paranız, sermayeniz olursa olsun, yeterli üretiminiz yoksa refaha kavuşmak, zenginleşmek mümkün değildir.
İlçemiz için gelinen nokta için yeterlidir denemez tabii ki, iyi tarım şartlarında, organik ve yüksek kaliteli hacimli üretimi başarmış olsak da asıl önemli olan pazarlama ve satışta maalesef pek mesafe aldığımız söylenemez.
Oysa, mevcut durumumuzun geliştirilerek sürdürülebilmesi, üreticimizin gelirinin yeterli, istikrarlı ve güvenli olmasına fazlasıyla bağlıdır. Aksi halde, zamanla yapılan üretimin terk edilmesine kadar sıkıntılar yaşandığı çok görülmüştür.
Konunun önemine binaen; Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, Başta Ziraat ve Ticaret Odası olmak üzere ilgili Sivil ve Resmî kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere konunun tüm bileşenlerine bir çağrıda bulunmak isterim.
Acilen; Kayısı, erik ve zeytinde Üretici Birlikleri, Ürün Alımı ve Satımı yapacak Kooperatifler, ürün piyasasını düzenleyecek, bir çeşit “Piyasa Yapıcı” pozisyonunda tüzel kişilikler oluşturulmalıdır.
Piyasada yaşanan fiyat ve talep dalgalanmalarında devreye girecek ve gerekirse alım veya satım yapacak bir regülasyon sistemine acil ihtiyaç vardır. Bunu temin etmek için Kaymakamlığımızın ve özellikle Belediyemizin mevcut veya oluşturulacak bir Belediye İktisadi Teşekkülünün (B.İ.T), ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının da iştirak edeceği bir şirket oluşturulabilir.
Yıllık yüz bin ton ürün üretmenizden çok o ürünü hangi şartlarda değerlendirdiğiniz, ambalaj ve markalaşma ile sağlanacak katma değerinizin olup olmadığı, yurt içi ve yurt dışı satış şartlarınız daha ön plandadır.
Silifke Atayurt bölgesinde çilek satış kooperatifi neredeyse 30 yıldır kurulmuş çalışırken, daha dün kayısıya girmiş olan Silifke-Tarsus bu konulara girmişken, erik için Silifke de benzer yapı kurulmuşken, İlçemizin üreticisini bu kadar korunaksız bırakması, piyasayı başıboş bırakması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
Konuyla ilgili çalışmalarım mevcut olup çalışma grubu oluşturulması halinde iştirak etmeye hazır olduğumu, elimi taşın altına koyup gerekirse sorumluluk alacağımı sizlerin bilgisine sunarım.


1171 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı