Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat

MESKİ'DEN SAYAÇLARIN DON RİSKİNE KARŞI UYARI!

MESKİ'DEN SAYAÇLARIN DON RİSKİNE KARŞI UYARI!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşları, kış ayları öncesi hazırlıklar kapsamında su borularını ve sayaçlarını soğuktan korumaları konusunda bilgilendirdi.
MESKİ, kış ayları öncesi hazırlıklar kapsamında su sayaçlarının donma, patlama veya kırılma riskine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kış aylarında hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü mahallelerde oturan vatandaşlar, su borularının ve sayaçlarının donma riskine karşı yapılması gerekenler konusunda bilgilendirildi.
MESKİ, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Özellikle yaylalarda, müstakil evlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız bu konuda hassas davranmalı, açıkta olan su borularını ve sayaçlarını, önerilen şekilde muhafaza altında tutmalıdır. Soğuktan dolayı çıkabilecek sorunlara önlem almak için? su borularının bez, boru kılıfı, izocam ve yün parçası, talaş ya da kılıfla kaplanması gerekmektedir. Sayaçların bulunduğu yerlere demir, ahşap veya betondan yapılmış muhafaza sandığı ve vana koruyucu ceketleri yapılması gibi önlemler de, yaşanabilecek sorunların önüne geçecektir. Sayaçlarda donma meydana gelmesi durumunda, hiçbir şekilde ateş veya sıcak su ile müdahale edilmemelidir. Bu durum, musluğun veya su borularının patlamasına, hasarın artmasına ve su kaybına sebep olmaktadır. Suyun donma derecesine düştüğü yerlerde yapılacak ilk müdahale vananın kapatılıp su akışının kesilmesidir.
"Sayacın donması ya da patlaması durumunda vatandaşların, 'Alo 185 Çağrı Merkezi'ne veya MESKİ Genel Müdürlüğü şubelerine başvuru yapmaları halinde, sayaç değişim işlemlerinin kısa sürede gerçekleştirileceği belirtildi.

36 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın