Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam263
Toplam Ziyaret734212
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762

MESKİ’DEN SU SAYAÇLARININ DONMA RİSKİNE KARŞI UYARI

MESKİ’DEN SU SAYAÇLARININ DONMA RİSKİNE KARŞI UYARI

Büyükşehir Belediyesine bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşan kış ayı öncesinde özellikle yaylalarda, müstakil evlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlara, su sayaçlarının donma, patlama veya kırılma riskine karşı korunması hakkında uyarılarda bulundu.
MESKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, sıcaklığın eksi derecelere kadar düştüğü bölgelerde su boruları ve sayaçlarının donma tehlikesine karşı nasıl korunması gerektiği konusunda vatandaşlara bilgi verildi. Alınan tüm önlemlere rağmen sayaçların donması ya da patlaması durumunda 'Alo 185 Çağrı Merkezi'ne veya MESKİ Genel Müdürlüğü şubelerine başvuru yapan vatandaşların, sayaç değişim işlemlerinin kısa sürede gerçekleştirildiği belirtildi.
Sayaç okuma görevlilerinin okuma yapmasına engel olunmayacak şekilde su sayaçlarının koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "Sıcaklığın eksi derecelere kadar düştüğü mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda hassas davranması, açıkta olan su borularını ve sayaçlarını, önerilen şekilde muhafaza altında tutması gerekmektedir. Soğuktan dolayı oluşabilecek problemlere karşı su borularının bez, boru kılıfı, izocam ve yün parçası, talaş ya da kılıfla kaplanması gibi yöntemlerle önlem alınmalıdır. Sayaçların bulunduğu yerlere donma riskine karşı demir, ahşap veya betondan yapılmış muhafaza sandığı ve vana koruyucu ceketleri de yapılabilir. Alınan her türlü önleme rağmen sayaçlarda donma meydana gelmesi durumunda ise sayaca kesinlikle ateş veya sıcak su ile müdahale edilmemelidir. Aksi takdirde musluk veya su boruları patlayarak hasarın artmasına ve su kaybına sebebiyet verebilir. Suyun donma derecesine kadar geldiği yerlerde yapılacak ilk müdahale, vananın kapatılıp su akışının kesilmesi olmalıdır" denildi.

78 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu