Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret583471
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
MUSTAFA SABRİ HAİN Mİ?
06/12/2017
  Birilerinin beynine kazıdığı, birilerinin de okullara-duvarlara adını yazdığı Mustafa Sabri kim miş.?, hep beraber bakıp görelim..!
- Mustafa Sabri, 1869 Tokat doğumlu din adamı.! 1919´da Tokat´tan mebus seçildi. Milli Mücadelenin başlarında 19 Şubat 1919´da İskilip´li Atıf Hoca, Said-i Kürdi, Tahirül Mevlevi gibi arkadaşlarıyla birlikte Müderrisler Cemiyetini kurdu. Bu cemiyet, 24 Aralık 1919´da "Teali İslam Cemiyeti" adını aldı. Mustafa Sabri bu cemiyetin ikinci başkanı olup, Damat Ferit´in "Hürriyet ve İtilaf Fırkası´nın" paralelinde, ona bağlı bir yan kuruluş gibi çalışıyor, o dönemde yürütülen; ingilizlerin merhametine sığınma politikasına uygun hareket ederek, İttihatçılara ve Müdafaa-i Hukukçulara düşmanlıkta sınır tanımıyordu.
- 2. başkanlığını yaptığı Teali İslam Cemiyeti, ingiliz ajanları Sait Molla ve Papaz Fru´nun "İngiliz Muhipleri Cemiyeti"yle çok sıkı işbirliği içindeydi ve bu cemiyetin de fahri başkanı idi.
- Bu durumla ilgili olarak, Kuvayı Milliye´nin oluşumunda çok büyük katkısı olan Albay Şefik Aker; Teali İslam Cemiyeti´nin, ingilizlerin kontrolünde bir "fesat cemiyeti" olduğu hususunda uyarıda bulunmuştur.
- Teali İslam Cemiyeti´nin vatana, millete zaralı olduğunu fark eden Atatürk, 12 Şubat 1920´de 12. Kolordu Komutanlığı´na, Konya Valiliği´ne ve Merkez Kurul´a gönderdiği yazıda, bu cemiyetin yok edilmesini istemiştir.
- Mustafa Sabri, Anadolu´da başlayan Kuvayı Milliye Hareketini bastırmak için silahın ve dinin kullnılmasını istiyordu. Sonunda bu arzusu karşılık buldu. 11 Nisan 1920´de; İngilizlerin baskısı, Sadrazam Damat Ferit´in isteği ve Padişah Vahdeddin´in onayıyla Atatürk ve silah arkadaşlarının öldürülmelerinin " dinen caiz" olduğunu belirten ihanet fetfası, o zamanki Şeyhülislam Dürrizade Abdullah imzasıyla yayımlandı. Yayımlanan bu fetfayı hazırlayan bizzat Mustafa Sabri´nin kendisidir. Çünkü, Mustafa Sabri, ingiliz himayesine (mandasına) girmekten başka kurtuluş yolu olmadığını iddia edenlerdendir.
- Damat Ferit´in kurduğu 5 hükümetin 4´ünde şeyhülislam Mustafa Sabri´dir. Görevde bulunduğu bu sürelerde;
1- Atatürk´ün yanında vatan ve namus mücadelesi veren Kuvvacı Müftüleri görevden almıştır.
2- 10 Nisan 1919´da idam edilen ve son sözleri " Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa kahrolsun böyle adalet " olan Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey´in idam fetfasını imzalamıştır.
3- 7/8 Temmuz 1919´da Atatürk´ün görevden alınması kararını imzalayan üç kişiden biridir.
4- 30 Ağutos 1919´da Elazığ Valisi Ali Galip´den, Sivas Kongresi´ni dağıtmasını ve Atatürk´ü tutuklamasını istemiştir.
5- Türk Milleti´nin idam fermanı olan Sevr Antlaması´na tam destek verendir. Zira, Sevr´i imzalayan hükümetin şeyhülislamı´ydı.
- Şeyh said isyanının bastırılmasınından sonra Türklere " Müslüman barbarlar" diyen, Türkleri Arap yapmaktan söz eden odur.
- Türk´den, Türk Milleti´nden nefret diyordu. Çok daha ileri gidip; " Yalnız Müslüman ve insan olarak kalmak üzere Türklükten şeref ve izzetimle istifa ediyorum...! Tövbe Yarabbi, tövbe Türklüğüme..! Beni Türk Milleti´nden addetme...." diyebildi.
BÖYLECE; DOĞDUĞU, BÜYÜDÜĞÜ, MAKAMA GELDİĞİ, EKMEĞİNİ YEDİĞİ, SUYUNU İÇTİĞİ, HAVASINI SOLUDUĞU, NİMETLERİNDEN FAYDALANDIĞI TÜRK MİLLETİ´NE HAİNLİK YAPTI VE BU İFADESİ İLEDE MÜREKKEP YALAMIŞ OLMASINA RAĞMEN YÜCE ALLAH(C.C)´IN EMRİNE KARŞI GELMİŞ OLDU.
Yazımıza, 2. başkanlığını yaptığı Teali İslam Cemiyeti´nin Ağustos 1920´de yayımladığı başka bir ihanet bildirisiyle son verelim.:
" Ey kahraman askerler. Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami gibi hainlerin, zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız.? Elinize aldığınız fetva-i şerif ki Allah´ın emridir. Okuduğunuz hatt-ı münif ki halifemizin, padişahımızın bir fermanıdır. Siz Allah´ın emrine, halifenin fermanına uyarak bu canilerin, bu katil canavarları daha ziyade yaşatmamakla memur ve mükellefsiniz."
Adını kafalarına(!) kazıyanlara, okullarımıza yazanlara ve bu gibilerinin sormadan, sogulamadan arkasında duranlara İTHAF OLUNUR.
SAYGILARIMLA.


1874 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı