Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret583470
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
ATATÜRK’ÜN UYARILARI VE KUDÜS...!
20/12/2017
Mustafa Kemal Paşa, 20-24 Eylül 1917´de Halep´ten Enver paşa, Cemal paşa ve Talat Paşa'ya gönderdiği 2 raporla, Enver Paşa'nın Bağdat ve Falkenhayn´ın Filistin´de yapılacak harekat planlamasını eleştirerek;
1- İngiltere´ye hizmet eden isyancı Araplar nedeniyle, "İngiltere nüfuzunda bir Filistin Hristiyan Hükümeti'nin kurulmasının" söz konusu olduğunu belirtiyordu. 
2- Bağdat´ın geri alınamayacağını ifade ederek, "Düşman Bağdat´a gemilerle ve trenlerle asker getirirken, biz şahdarlarla ve develerle buna karşı koyamayız" diyordu.
Sonra da yapılması gerekenler içinde en başta; "Burada orduları Falkenhayn´a ve Kress´e bırakmamanın, Almanları idare etmek gibi bir yol takibinin, vatanın çıkarlarına aykırı olacağını" söylüyordu.
Son olarak da Almanların gerçek niyetini açıklıyordu: "Almanlar savaşın uzamasından faydalanarak bizi sömürge yapmak ve memleketimizin bütün kaynaklarını kendi ellerine almak istediklerini, Alman general  Falkenhayn´ın geldiği günden beri Türklere düşman Arap aşiretlerini kazanmaya çalıştığını, gerçek amacının bütün Arabistan´ı Alman yönetimine alıp burayı Alman sömürgesi yapmak istediğini, bunun gerçekleşmesinde de Anadolu´dan getirdiğimiz son Türk kanlarını kullanacağını" ifade ediyordu.
Mustafa Kemal Paşa ve Cemal Paşa´nın bütün durumları göz önüne sermelerine ve itirazlarına rağmen, Enver Paşa; Sina-Filistin cephesini Alman komutanlara (Falkenhayn´a, von Kress´e) teslim etti. Sonuçta Enver Paşa´nın çok güvendiği Yıldırım Orduları Komutanı Falkenhayn´ın hatalarıyla KUDÜS kaybedildi.
Kaybedilmiş olmasına rağmen, öyle anlaşılıyor; Enver Paşa, Filistin´in kaybını pek önemsememiş olacak ki, Alman Başkomutanlığına çektiği bir telgrafta şöyle diyor:
" Düşmanın Filistin´i işgaline engel olunamazsa bu, ne genel durum üzerinde kesin bir etki yaratır, ne de Türkiye için tehlikeli olur.! Buna karşılık düşmanın önemli kuvvetleri, dünya savaşında kesin sonuç yeri olmayan bir noktada bağlanmış olur...! "
İşte Filistin´in ve Kudüs´ün kaybedilmesinde, artık nasıl bir halet-i ruhiye içinde bu görüş irat edilmiş ise (ki anlamak mümkün değil), böyle bir anlayışın etkisi büyüktür.
Enver Paşa´nın bu hatalarına, ordumuzun perişanlığı, düşmanın askeri gücü ve Arap 
Dünden bugüne, anlaşılan ve görülen o ki; Yüce Allah (c.c)´ın bizleri mücehhez kıldığı akıl ve irademizi kullanmaz, emperyalistlerin(şeytanların) aklına, vicdanına, insafına sığınarak vatan kurtarılmaz. Emperyalistlerden stratejik ortak, dost, müttefik olmaz.
Aklını ve iradesini başkalarına rücu edenler, Kul'a kul olanlar, karnına kul olanlar ALLAH(c.c)´a ve Türk Milleti´ne asla hizmet edemezler....!
SAYGILARIMLA.


1782 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı