Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret582391
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
MEDİNE KAHRAMANI FAHREDDİN PAŞA
10/01/2018
ÖZGEÇMİŞİ : 1868 yılında Rusçuk'ta doğdu. 93 harbinden sonra ailesiyle birlikte İstanbul´la geldi. Mektebi Harbiye´yi birincilikle bitirdi. Erkan-ı Harbiye Mektebi´ni bitirdikten sonra 1891 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başladı. Balkan Savaşı'nda, Çatalca savunmasında ve Edirne´nin geri alınışında görev aldı. Özellikle 1. Dünya Savaşı sırasında İstanbul´daki yönetimin Mekke Şerifi olarak atadığı ancak, devletine hainlik ederek Şerif Hüseyin'in 3 İngiliz Lirası'na kendini satıp, İngilizlerle işbirliği yaparak çıkardığı isyanda zor şartlar altında Medine´de yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası ile bilinmektedir. " Medine Müdafi, Türk Kaplanı, Çöl Kaplanı, Medine Kahramanı " lakaplarıyla anılır.
Tarih : 28 Mayıs 1916. İngiliz işbirlikçisi Mekke Şerifi Hüseyin´in isyan hazırlığına girişmesi üzerine Fahreddin Paşa Medine´ye gönderildi. Fahreddin Paşa asilerden önce Medine´ye ulaşarak savunma tedbirleri aldı. Şerif Hüseyin, 3 Haziran´da Medine çevresindeki demiryolunu (ki günümüzde hala o günkü yakılmış, yıkılmış istasyonu ve sökülmüş raylarıyla orada, "Medine de" duruyor) ve telgraf hatlarını tahrip etti. 5-6 Haziran gecesi Medine karakollarına saldırdıysa da geri püskürtüldü. Fahreddin Paşa, bir yandan şehri savunurken, diğer taraftan ilk iş olarak Medine´de bulunan mukaddes emanetleri ve bazı el yazma eserleri düşmanın eline geçmesin diye İstanbul´a gönderdi. Bu yazmaların çoğu zaten Osmanlı yöneticileri tarafından Medine´deki kütüphanelere gönderilmiş eserlerdi.
Hicaz demiryolunun Medine´ye yakın olan Müdevvere İstasyonu´nun asiler tarafından ele geçirilmesinden sonra Medine Kalesi kuşatıldı. Fahreddin Paşa çölün ortasında çevresi ile irtibatı kesilmiş bir kaleyi savunmaya başladı. Tam 2 yıl 7 ay.
Yardım alınamadığı için açlık, susuzluk ve hastalıklar baş göstermeye başlamıştı. Fahreddin Paşa, oluşan bu şartlar üzerine 7 Haziran 1918´de çekirge yenmesiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. Tebliğinde şöyle der:
"Çekirgenin serçe kuşundan ne farkı var.? Yalnız tüyü yok. O da serçe gibi kanatlı, uçuyor. Bitkiler ile besleniyor, temiz ve taze şeyler yiyor. Hem de tiryaki ve keyif sahibi. Tütün ve limondan pek zevk alıyor. Bedevilerin başlıca gıdası çekirgedir. Bedeviler sağlamlıklarını ve zindeliklerini yedikleri çekirgelere borçludurlar..."
Bu arada mağlubiyeti kabul eden Osmanlı İmparatorluğu 30 Ekim 1918´de Mondros Mütarekesi´ni imzalamıştı. Mütareke şatlarına göre Medine´yi teslim etmesi istenen Fahreddin Paşa bunu kabul etmedi. Mondros Mütarekesi´nden sonra 72 gün daha Medine´yi savundu.
Fahreddin Paşa teslim olmayacaktı. Bunun üzerine İstanbul, Paşa'yı komutanlıktan aldı. Yerine atanan Albay Ali Necip Bey teslim görüşmelerini yürüttü. Ancak; İngilizler ve işbirlikçileri sözde Müslüman Araplar, Fahreddin Paşa´nın teslim olmasını şart koştular. Bunun üzerine komutan vekili Ali Necip Bey, İngilizlerle Paşa'yı teslim etmek için anlaştı.
Ali Necip Bey ve yanındakiler, Peygamber Efendimizin (s.a.v) türbesinin yakınlarında bir yerde bekleyip, teslim olmayan Fahreddin Paşa´nın yanına gittiler. Hatırını sormaya geldiklerini zanneden Fahreddin Paşa´nın gözüne kül attıktan sonra üzerine atlayarak etkisiz hale getirilip, 10 Ocak 1919´da İngilizlere teslim edilmiştir. Fahreddin Paşa, bu hadiseyi hayatımın en acı günü diye anlatır.
Medine kuşatmasından sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır´a, daha sonra da 5 Ağustos 1919´da Malta´ya sürgün edildi. Sürgün sırasında, savaş suçlularını yargılamak üzere itilaf devletleri tarafından İstanbul´da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece ölüme mahkûm edildi. Ancak, Ankara Hükümeti´nin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta´dan kurtulduktan sonra Eylül 1921´de Türk Kurtuluş Savaşı´na katılmak üzere Ankara´ya geldi. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesi´nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk Kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşmasının imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince, 9 Kasım 1921´de TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliğine atandı.
1936 yılında Ferik Korgeneral rütbesi ile emekliye ayrıldı. 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti üzerine İstanbul´da defnedildi. 
İşte... Dün İngiliz'e kendini satıp ona kuyruk olup bizi sırtımızdan hançerleyen sözde Müslüman müsveddeleri, bugünde Amerikan şeytanıyla yatıp-kalkan, hayatları boyunca bir kere olsun onurlu olmayı, omurgalı olmayı, kaburgalı olmayı, Yüce Allah (c.c)´ın tarif ettiği  insan olmayı becerememiş karaktersizler, şimdi de kalkmışlar böyle bir şahsiyete ve onun şahsında Asil Türk Milleti´ne utanmadan hakaret ediyorlar.
Bunlar aslında, Yüce Dinimizi kendi çıkarları için kullanan gerçek münafıklar, gerçek hırsızlar, gerçek karaktersizler, gerçek sahtekarlar,......, kısaca özeti gerçek çukurlar.
Bilelim ki; Ayı'dan post olur, başta birleşik Arap emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan olmak üzere bunlar ve benzerlerinden asla dost olmaz.
SAYGILARIMLA.


1832 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı