Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
DEVLET ADAMLIĞI
24/01/2018
Saygı değer okurlar. Senede bir defa da olsa başımın belalısı olan kronik sinüzit rahatsızlığım sebebiyle yazılarımıza bir süre ara vermek zorunda kaldım. Özür dilerim.
Bu defa konumuz devlet adamlığı. Basit bir olay gibi görünse de, aslında bana göre çok önemli (ülkemizin kanayan yarası) olan bir olaydan hareketle devlet adamlığına değinmek istedim.
Önce devlet nedir.? O´na bir cevap verelim. Devlet; izafi bir kavramdır. Elle tutulur, gözle görünmez. Ama, elle tutulup gözle görülür bir tarafı vardır. O da kurumlar manzumesi oluşudur. Bu kurumlarda, seçilmişler ve atanmışlar görev yapar. Görevleri; baba olan devletin koruması altındaki vatanın en ücra köşesine eksiksiz hizmet götürmek, sosyal devlet olmanın gereği olarak da ayağı taşa takılan, başı ağrıyan herhangi bir vatandaşını ayırıma tabi tutmadan, onun elinden tutup, namerde muhtaç etmemektir.
Peki...! Adamlık nedir.? Yüce Allah (c.c)´ın biz kullarına bahşettiği özellikleri haiz olanlar; ADEM´DİR, ADAM´DIR, İNSAN^DIR. Gerisi şeklidir, zahiridir, teferruattır.
Biz; hizmete talip olup, halka hizmetin Hakk'a hizmet olduğunu bilerek devlette görev yapan seçilmişlere devlet adamı, atanmışlara da devlet memuru deriz.  Gözümüz arkada değildir. Onlardan adımız gibi eminiz.
Ancak, öyle olaylarla karşılaşıyoruz ki, istemeyerek de olsa şüphe ile bakıyoruz. İşte size örnek bir olay. Bu olay içimi acıttığı için bu metni yazma ihtiyacı duydum. Olay ne idi.?
Olay, Edirne´de meydana geldi. Olayın mağduru, Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde okuyan, Lenf kanseri hastası Dilek Özçelik, kahramanı ise bir bakanımız.
Bakan Edirne´de. Cuma Namazını kılmak üzere Selimiye Cami´ne gelir. Bunu gören Dilek, hastalığının verdiği acı ve içinde bulunduğu çaresizlik içinde herkes adına sesini duyurabilmek maksadıyla muhterem bakanımıza yaklaşır: " Hayati önemi haiz ilaçlarımızı bulamıyoruz." der.
Soruyorum, muhatap biz olsak bu söze nasıl bir cevap vermemiz gerekir.? Dilek Özçelik´in bu sözüne karşılık(yapılmadığı-söylemediği için) yapılması ve söylenmesi gerekeni ben söyleyeyim. Söze muhatap olan her kimse(bakan) durur, sözün sahibini karşısına alır, onu tekraren dinler ve " madem ki böyle bir sıkıntı var, endişe etmeyin, emin olun gereği için üzerime düşeni yapacağım " demesi icap eder.
Peki... Bakan ne yaptı.? Konuyu anlamadan, muhatabı dinlemeden, herhalde sessiz çoğunluğun sesi olma çabasındaki lenf kanseri hastası Dilek´i dilenci zannetmiş olacak ki;  elini cebine attı, cüzdanını çıkardı, oradan aldığı bir tomar parayı sadaka verir gibi Dilek Özçelik´in eline tutuştururken " SAKIN DÜŞÜRME, ORADA EPEY PARA VAR " demeyi de ihmal etmedi.
Açık ve net olarak diyorum: Böyle bir davranış devlet adamlığına yakışmaz. Çünkü, Devlet Adamı; izafi kavram olan devleti temsil eder. Devlet ise, " DEVLET BABA "DIR. Vatandaşını sıradan veya parmakla gösterilen diye ikiye ayırmaz. Herkesi sarar-sarmalar, korur-kollar. Vatandaşının kafasında bırak yarın endişesi, an sonrası için endişe oluşmasına izin vermez.
Bu yazımızın mağduru Dilek Özçelik; şimdi yok. Niye yok: Zira; acı, çile ve çaresizlik içinde yaşadığı yalan dünyadan ebedi hayata göç etti. Hem de, insanlığın tükenmeye yüz tuttuğu günümüzdeki insanlara, insanlık dersi vererek.
Bu sebeple, devletin bekasının insan olduğunu asla unutmayalım. " İnsan olmadan, devlet olmaz."
Keşkeler, kaybedilenleri geri getirmez...!
  SAYGILARIMLA. 


1608 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı