Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİ...!
21/02/2018
Gün geçmez ki; TV haber bültenlerinde dinleriz, gazetelerde ise bazen sürmanşetten, çoğu zaman da üçüncü sayfa haberi olarak: " Falan yerde  sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında......şu kadar kişi hayatını kaybetti......şu kadar kişi de yaralandı." diye okuruz. Devlet bunun istatistiğini tutar. Yıl içerisinde trafik kazasından hayatını kaybedenler, yaralananlar, kazaya karışan araçlar, kazanın(hava şartları, yol durumu, teknik arıza, sürücü hatası vs. ´den mi.?) oluştuğuna dair sebepler tek tek araştırılır, incelenir, değerlendirilir ve rapor haline getirilir. Bunlardan ders çıkarılarak ileriye yönelik olabilecek kazaları asgariye indirmek için gerekli tedbirleri alır, uyarıları da yazılı ve görsel olarak yapar. Devlet üzerine düşeni yapmıştır. Yapamadığı tek şey vardır. O da, yaklaşık 23 milyon sürücünün her birinin yanına trafik polisi verememesi. Biliyoruz ki, bunun olması mümkün değil. Yine biliyoruz ki; devletin temel taşı insandır. Öyleyse insan olarak, yürürlükte-mevzuatta var olan bütün kurallara harfiyen uymamız mecburidir. Zira sevk ve idare edilen aracın sürücü koltuğunda devlet yok, aracı sevk ve idare eden de aracın kendisi değil. Peki kim.? O koltukta oturan insan...!
İşte bütün sıkıntı burada. Her konuda; hangi kural yürürlüğe konulursa konulsun, hangi tedbir alınırsa alınsın " İKİ AYAKLI İNSANOĞLU " kendine çeki düzen vermedikçe, kendini düzeltmedikçe onu hiçbir kural, hiçbir tedbir yola getiremez. Önce kendinin istemesi gerekir. Bu arzu ve istek de, genel olarak insanın yapısında yoktur.
Bu noktada siz okurlara hepinizin bildiği tek örneği vermek istiyorum. O da şu. İnsanı dünya hayatında hizaya getirecek tek kural, " ÖLÜM " dür. Buna rağmen şöyle dönüp "AN" olarak hayatımıza bir göz atalım. Ne görüyoruz.? " ÖLÜM BİLE İNSAN OLAN BİZİ HİZAYA GETİREMEMİŞ."
O kadar arsızız ki; mademki konumuz trafik, milyarlarca TL.´lik maddi (olayın mali boyutu) bedele, 100.000´nin üzerinde yaralanmalara(ne kadarı sakat kalıyor bilmiyoruz), 10.000´e yakın kaybolan Hayat'a rağmen hiç ders almıyoruz, hiç durmuyoruz, her an kaldığımız yerden hayata devam ediyoruz. İnsana soğuk gelen " ÖLÜM " yanı başımızda dururken, karşılaştığımız bütün olumsuzlukları çok çabuk unutuyoruz.
Unutunca ne oluyor.? Bakın ne oluyor.? Trafik kazalarında;
1- Hava şartları,
2- Yol durumu,
3- Teknik arıza,
4- Sürücü hatası, sebep olarak gösterilir.
Aslında; sebep olarak ayrı ayrı gösterilen bu durumların tamamı sürücü hatasına dahil edilmelidir. (Belki, kısmen teknik arıza! hariç tutulabilir.)
Çünkü araç, hava durumunu, yol durumunu, teknik arızayı bilmez. Bilmesi ve görmesi gereken, aracı; hava durumuna göre, yol durumuna göre, teknik arıza olabilir ihtimaline karşı her türlü tedbiri alması gereken  sürücüdür.
Tedbir alınmayınca, ortaya çıkan müessif olayı nasıl anlatıyoruz.? Tek tek sıralayalım. Sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sebebiyle ki; kim ne derse desin, aşağıda sıraladıklarımızın tamamına, nerede-ne şekilde kullanacağımızı bilmediğimiz çağımızın hastalığı olan "CEP" telefonu ile direksiyon başında oynaşırken kendimizden geçmemizden kaynaklanıyor.  
- Araç takla attı.
- Araç şarampole veya uçurumdan aşağı yuvarlandı.
- Araç karşı şeride geçti ve karşıdan gelen araçla çarpıştı.
- Araç orta refüjü aşarak karşı yönden gelen araca çaptı.
- Araç korkulukları aşarak alt yola veya viyadükten aşağıya düştü.
- Araç gecekonduya, apartmana, duvara, ağaca,..vs. çarptı.
- Araç durakta bekleyenleri, kaldırımda yürüyenleri ezdi.
- Araç mağazaya, dükkâna, markete girdi.
- VS...
Şimdi gelelim son sözümüze: Hayatında eşeğe binmemiş, binse bile o´nu dahi sevk ve idare edememiş, aklına kuralları kazımamış, her şeyi bildiğini zanneden bir insanın cebine ehliyeti koymasına, altına ´da 100´lerce beygir gücündeki aracı almasına izin verilirse, o insan trafikte kural tanımaz, kendisini kral zanneder.
BİLELİM " KURAL SAYGI GÖSTERMEZ, SAYGIYI İNSAN OLAN GÖSTERİR."
SAYGILARIMLA.


1311 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı