Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ´NE DAİR...!
14/03/2018
Saygı değer okurlar. Biliyoruz ki; hemen hemen herkes her konuda, bilip-bilmeden ahkam keser. İleri-geri konuşur. Ben de, haddi aşmadan, Dünya'ya mal olmuş, dünya da kabul görmüş yazımızın başlığı olan konu hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Bakalım ortaya ne çıkacak.?
Biliyorsunuz; her yıl mart ayının 8. günü "dünya kadınlar günü" olarak kutlanır. Kutlanma sebebi şu:
"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma şartları talebiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak, polis ´in grevi kırmak amacıyla işçilere müdahale etmesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi yanarak can verir. Cenaze törenine binlerce kişi katılır. Olayın üzerinden uzunca bir süre geçtikten sonra, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag şehrinde yapılan bir toplantıda, Almanya sosyal demokrat Partisi'nin önde gelen isimlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart´ın dünya kadınlar günü olarak kutlanması teklifini getirir. Ve teklif oy birliği ile kabul edilir. O günden bugüne 8 Mart, dünya kadınlar günü olarak kutlanır."
Yukarıda zikrettiğimiz gün gibi Dünya'da kutlanan o kadar çok gün var ki; dünyada ki diğer milletlerden kendimizi soyutlayamayacağımıza göre, ülkemizde de bu günler kutlanıyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kutlanan bu ve benzeri günler arasında en çok itibar edilenler genel olarak kadınlara yönelik olanlardır.
Bunlar;
1- Sevgililer günü,
2- Dünya kadınlar günü, 
3- Anneler günüdür.
Yaşadığımız ve ömrümüzü tükettiğimiz hayatın içindeki gerçeklerle yüzleşirsek, kadınla ilgili olan ne varsa, ne yapılıyorsa, yapılanların erkek müsveddelerinin içine çöreklenmiş riyakârlık ve menfaat duygusu sebebiyle, kadınları aldatmaya yönelik düzenlemeler olduğunu açık olarak görürüz. Tabii, arkasında vicdan bulunan bakan ve gören gözümüz varsa.!
Şimdi; neden riyakarlık ve menfaat diyorum.?
İster çalışma hayatında, ister aile hayatında olsun KADIN, "yılda bir gün hatırlanacak", sonra da yok sayılacak bir varlık(insan) değildir. Çünkü kadın; " ANA " dır. Bu sebeple, yaradılmışların içinde "Ana'dan daha büyük, daha değerli sevgili yoktur.
Hal böyle olmasına rağmen, kadının bir nefes olduğunu unutup, onu nefs olarak gören, onun üzerinde ve hakkında şeytani düşünceler besleyen çukur erkekler, hayatının her anında kadına, yani "Ana'ya karşı riyakar ve menfaat duygusu yüklü davranış içindedir.
Oysa Yüce Allah (c.c); erkek bozuntularının şeytani ve nefsani duygularına alet etmeye ve böylece değersizleştirmeye çalıştığı kadını, " GÜNEŞ´E ", Peygamber Efendimiz (sav) ise "KRİSTAL´E" benzetmektedir...!
Şimdi; bu çerçevede bizde son sözümüzü söyleyelim.: " İçinde kadın olan ve yılda bir kutlanan veya anılan hangi günü kutlarsanız kutlayın, anarsanız anın, merkezdeki kadını anmayı-hatırlamayı yılda birden "AN´a" indirmedikçe, O´nu yanı başımızda nefs olarak değil, "NEFES" olarak görmedikçe, O´nun 24 saatlik gün içinde hür ve bağımsız olarak yaşadığı hayatın içinde korkusuzca hareket etmesini sağlamadıkça, O´nun cinsel bir obje değil, hayatın kaynağı olduğunu kevkimize sokmadıkça, hayatın her alanında huzurun tesisi mümkün değildir.
SAYGILARIMLA.  


1323 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı