Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret582380
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK...!
09/05/2018
Adam, Âdem, İnsan = "Yaradılmışların en şereflisi." Bu şerefi (özelliği) bil hakkın taşıyana özde insan, şerefini ayaklar altına alana da sözde insan denir.
Doğumdan-ölüme, arasında geçen zaman dilimine hayat deniyorsa, bu hayatın insan için yaşanılabilir halde olması gerekir. Peki, bunu kim sağlayacak.? Tabii ki, insan. İnsan, hayatın içinde tek başına yaşamadığına, yaşayamayacağına göre, her insanın devletine, milletine, çevresine, ailesine, kendisine ve tabiata karşı üzerine düşen ne varsa eksiksiz yerine getirmesi şarttır. Yoksa hayat çekilmez hale gelir.!
Burada, en büyük görev devlete düşmektedir. Çünkü devlet yol göstericidir. Dini ve milli değerler çerçevesinde vatandaşına eğri ile doğru´yu, iyi ile kötüyü öğretmek mecburiyetindedir. Devlet izafi bir kavramdır ve kurumlar manzumesidir.  Dolayısıyla, devlet, hizmeti kurumlarda görevlendirdiği siyasiler ve bürokratlar, yani atanmışlar ve seçilmişler vasıtasıyla verir.
Bu noktada dikkat edilmesi gereken birinci husus; hizmet verenle hizmet alanın hayatı kolaylaştırmak için azami gayreti göstermesidir. Zira günlük hayat ve devamı çekilmez hale gelmişse, sağlıklı bir insandan ve devamında da sağlıklı bir devletten bahsetmek mümkün değildir. Aslında; buraya kadar anlatmak istediğimizi kısaca şöylede ifade edebiliriz. " Her şeyin müsebbibi insandır. Hayatı zorlaştıran da, kolaylaştıran da o´dur."
İşte; O benim. O ben; elbette herkesle beraber gün 24 saat Mut´un içinde yaşıyorum. Nasıl.? Bir yaşama diye sorarsanız, Mut olmuş bir iğneli fıçı, içinde yandım anam türküsü çığırıyorum.
Sebebini sıralayalım.:
1- İnsanlarımız saygıda(!) sınır tanımadıkları için, gece-gündüz sokak ve caddeleri kullandıkları araçların çıkardığı 110-120 desibel gürültü ile inletmekten zevk alıyorlar.
2- İnsanlarımız saygıda(!) sınır tanımadıkları için, gece-gündüz sokak ve caddeleri araçlarına taktıkları müzik setinden çıkan şarkı ve türkülerle eğlence yerlerine çeviriyorlar.
3- İnsanlarımız saygıda(!) sınır tanımadıkları için, gece-gündüz sokak ve caddelerdeki kamuya ait kaldırımları engelli yarış pisti haline getiriyorlar.
4- İnsanlarımız saygıda(!) sınır tanımadıkları için, gece-gündüz sokak ve caddeleri ve de kamuya ait kaldırımları, hayatlarında eşeğe binmeden, eşeği nereye nasıl bağlayacağını öğrenmeden direksiyonuna oturduğu 100´lerce beygir gücündeki aracını gelişi güzel park ederek, babalarının malı gibi kullanıyorlar.
5- İnsanlarımız saygıda(!) sınır tanımadıkları için, gece-gündüz sokak ve caddelere, ellerine geçirdikleri yiyecek-içecek artıklarını tereddüd etmeden atmakta ve çöplüğe çevirmekte beis görmemektedirler.
E... Kısaca hal-i ahval böyle olunca, yetkililerimiz ne yapıyorlar.? derseniz.
Ne mi yapıyorlar.? Gözlerini kapamışlar, kulaklarının üstüne yatmışlar, ağızlarına kilit vurmuşlar, öylece duruyorlar...!
Ha.. Konumuzla ilgili olduğundan, aklıma gelmişken bir olayı anlatayım. Bir iş yerinin yaptıklarını(kaldırıma saksı ve klimanın motorunu koymuş, geçmek mümkün değil) belediyeye 5 defa sözlü ve yazılı şikayet ettim. Bana verilen cevap: " Gerekeni yaptık, kaldıracaklar." Kaldırdılar mı.? Hayır. Aradan bir yıl geçti, vatandaş bu defa kaldırımı demir çitle çevirdi. Ben yolun ortasından yürüyorum. Müessif bir olay zuhur ederse Hindistan´a .......sipariş vereceğim.!
Yukarıda siz okurlarıma arz ettiğim bu hususlar, bilinki sadece Mut´a has değil. Siz bunları bütüne, Türkiye´ye şamil edebilirsiniz...!
Sonuç olarak:
" İster sıradan insan olalım, ister yetkili olalım eğer özde insansak, Yüce Allah (c.c)´ın bizlere bahşettiği özellikleri haiz isek, lütfen hayatı kolaylaştırmak için üzerimize düşen ne varsa, bil hakkın yerine getirelim."
ÇÜNKÜ : "Hayat bir gündür, o da bugündür. Dün geçti, yarın henüz gelmedi. Bu sebeple, günü huzurlu yaşamak kadar güzel bir şey yoktur."
SAYGILARIMLA.


1304 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı