Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret582379
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN
21/11/2018
Mitolojide;
Zeus, tanrıların tanrısıdır. Kızı ise Helen'dir.
Zeus, tanrıların tanrısı olmasına rağmen, acizin de acizidir. Arzu ve isteklerini kontrol edemez. Nefsinin kölesi olmuştur.
Mitoloji tarihçisi Homeros´un yazdığına göre zampara Zeus, rahibelik yapan süt beyaz tenli İO´ya aşık olur. Zeus´un karsı Hera (Evlilik tanrıçası) ise kıskanç bir kadındır. Zeus, bu kıskançlığın bedelinin ağır olacağını bildiği için İO´yu bir kara buluta sardı ve böylece onu sakladı. Onunla gizli gizli sevişmeye başladı.
Hera, durumu anladı ve kara buluta üfledi. Süt beyaz İO ortaya çıkarken Zeus, onu buzağı yaptı. Hera, Zeus´a " sevgilim, bu buzağıyı bana hediye et..." diye cilve yaptı. Zeus, çaresiz buzağıyı hediye olarak verdi. Hera, buzağıyı gözetime alsın diye 100 gözlü Argos´a emanet etti. Zeus ise öz oğlu hayvan hırsızı Hermes´i buzağıyı yani beyaz tenli kızı kurtarmaya gönderdi.
Hermes, kavalını çıkardı. Dudaklarına götürdü. Bir ninni çaldı. 100 gözlü Aragos´un 100 gözü de uykuya yattı. Hermes, buzağıyı çaldı ve yemyeşil kırlarda, çiçekli bayırlarda  koşsun diye serbest bıraktı. Hera, buzağıya kara iri bir at sineğini musallat etti. Böylece Zeus'un kız ile sevişmesinin önünü kesmeye çalıştı.
Buzağı kaçar, at sineği kovalar.
Zeus´un eli maslahatında.
Buzağı(İO) böyle kaça kaça at sineğinden kurtulmaya çalışırken İstanbul Boğaziçi´ni geçer. Boğaziçi´nin adı böylece Bosphorus (Buzağı Geçidi) kalır.
Buzağı (İO), Kafkas dağlarına kaçar. Orada Prometheus´u bulur. Tanrıların ateşinden bahseder. Prometheus, Kafkaslar´dan kalkıp Ayvalık-Edremit bölgesindeki Olimpos Dağı´na gizlice gelir ve tanrıların ateşi´ni çalar. Bundan dolayı ateşi insan da kullanmaya başlar. Tanrılar ise ateş hırsızını, Kafkas Dağlarının yalçın ve başı-sonu olmayan uçurumuna zincirler. Her an büyüyen yüreğini bir kartal gelir yer. Mitoloji de böyle uzayıp, gider...!
Şimdi; gelelim bu konuya değinmemizin sebebine.:
Uganda´da görev yapan TÜRKİYE Büyükelçisi ve Büyükelçilik katibi´nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda yunan mitolojik tanrılarının kıyafetlerini giyerek, Büyükelçinin Helen, Katibin Zeus olması.
Türk Milleti´nin de Mit´i, Mitolojisi ve değişik hikayeleri mevcut. Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletini kendine temel felsefe edinenler, bütün değerlerine sevdalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin her tür nimetinden faydalanıp, yabancılara sonsuz hayranlık duyan Köksüzlerin, köküyle bağını koparmışların tabii ki, kendi öz değerlerini yaşamaları, yaşatmaları mümkün değildir.
Yurtdışına Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni temsilen gönderilenlerden bazıları, üstlendikleri misyonun önemini kavrayamadıklarından ve özlerinde TÜRK´E sevda taşımadıklarından, hep beraber gördük ki; kolayca Zeus, Helen olabiliyorlar...!
SAYGILARIMLA.


2126 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı