Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret583291
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
12/12/2018
Bu ifadeleri, genellikle, karşısındaki insanların yaptıkları işleri beğenmeyip onları itibarsızlaştırarak aşağılayan, yine insanların beyan ettikleri düşüncelerine saygısızlık yaparak onlara itibar etmeyen kendini beğenmiş, fikir fukarası ukala kişiler kullanır.
Küçük, önemsiz işler ve soytarı manasına gelen yazı başlığımızdaki bu ifadeler bazen arkadaş ortamında da kullanılır. Ama şakayla, kırıp-dökmeden.
Ulu-orta, herkesin önünde muhatabınıza " IVIR ZIVIR İŞLERLE UĞRAŞIYORSUNUZ, YAPTIĞINIZ İŞ MASKAKARALIK " derseniz, muhatabı aşağılamaktan öteye geçerek, o´na hakaret etmiş olursunuz. Hele bunu üstünde devlet misyonu olan biri, halk adına hareket birine, birilerine söylüyorsa.!
Peki... bu cümleyi kim kurdu.?, kime karşı kurdu?., cümlenin kurulmasına sebep olan konu nedir.? Şimdi, konumuza sırasıyla açıklık getirelim.
1- Cümleyi kuran: Tarım ve Orman Bakanı
2- Cümlenin muhatabı: Foks tv. Muhabiri
3- Konu: İhalesiz et ithali hk.
Tarım ve Orman Bakanı´na; Foks tv. muhabiri " ihalesiz et ithali konusunda iddialar var, bu konuda ne söyleyeceksiniz.? Sorusunu yöneltince, Bakan, " bunlar ıvır zıvır işler, siz gazetecilik değil, maskaralık yapıyorsunuz " diyerek, foks tv. Muhabirini azarlıyor.
Devlet adamlığı misyonunu üstlenmiş kimsenin böyle bir davranış sergilemesi ve böyle bir ifade kullanması doğru değildir. Niye doğru değildir.?
Çünkü: Devlet Adamı; karşısına gelen ister sade vatandaş olsun, onu dinlemek, görevinin gereğini yapan birinin usulüne uygun sorusuna muhatap olmuşsa da, ona lisan-ı münasiple cevap vermek mecburiyetindedir.
Burada soruyu kim soruyor.? Gazeteci.!
Gazeteci kimdir.? :
1- Halk adına soru sorandır. Yani; görsel ve yazılı olarak halkın sokaktaki duyu organlarıdır.
2- Yetkisini Anayasa'dan alır.
ANAYASA´NIN 28. MADDESİ´NDE : " Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır. Devletin iç ve dış güvenliğini ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehdit eden................ haber veya yazıyı yazanlar veya bastıranlar........................ Kanun hükümleri uyarınca sorumlu olurlar. " hükmü yer almaktadır.
Bu çerçevede; KAMU ADINA, KAMUNUN DUYU ORGANLARI OLARAK, dünyanın en zor işini ve görevini yapan, yapmaya çalışan gazete emekçilerini " bunlar ıvır zıvır işler, siz gazetecilik değil maskaralık yapıyorsunuz." ifadesiyle hiç kimse, hiçbir zaman aşağılayamaz, hakaret edemez. Onlar, dünyada en zor mesleği seçmiş güzide insanlardır.
Her konuda olduğu gibi; bu konuda da, herkesi sabırla dinleyen ve Yüce Allah(c.c)´ın emirlerini " okuyan, anlayan, anlatan, uygulayan "  Peygamber Efendimiz (s.a.v)´i anlamaya çalışmak yerine, sadece taklit etmeyi tercih ettiğimizden, nefsimizi ve şeytanı ön plana çıkararak, birbirimize hakareti reva görüyoruz.
Oysa yaradılmışların en şereflisi olan insanın asli görevi,  yaradılmışların hakkını korumak, hayatlarını kolaylaştırmaktır.
Önemli olan, geride kırgınlık, dargınlık, gözyaşı değil, hoş sada bırakabilmektir. 
SAYGILARIMLA.


1932 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN - 21/11/2018
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN
 Devamı