Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
KOLTUK SEVDASI
27/02/2019
Koltuk; sevdalanmaya değer...! 
Çünkü; koltuk mevki demek, makam demek, GÜÇ demektir.
Kendi işinde-gücünde, sıradan bir insanın varlığından; birileri fark etmedikçe, birileri yanından-yöresinden suflörlük yapmadıkça, birileri elinden tutmadıkça, birileri alıp, allayıp-pullayıp vitrine çıkarmadıkça,  yani; nemalanabilecek noktaya gelinceye kadar hiç kimsenin ilgisini çekmez, o insandan kimsenin haberi de olmaz.
Hal böyle iken; sıradanlık noktasında her gördüğüne ceket iliklerken, birdenbire bir adım öne çıkma imkanı olursa veya birileri elinden tutar ön plana çıkma fırsatı elde ederse; o insan, etrafında olup-bitenlerin, gösterilen ilgi-alakanın büyüsüne kapılarak sıradanlıktan parmakla gösterilen noktasında artık kendisini vazgeçilmez biri olarak görmeye, oturduğu-oturtulduğu koltuğun büyülü gücüne kendini kaptırıp, hizmet sevdasıyla koltuk sevdasını birbirine karıştırmaya başlar.
Böylece; geçmiş karartılır ve unutulur, artık her şey koltuk içindir. Devamında o koltuğa oturtanlara (önce millete, sonra mensubu bulunduğu camiaya) karşı duyulması icap eden "VEFA DUYGUSU” da tatile gönderilir, zaman içinde o´da unutulur. Sonuç da, VEFA İstanbul´da yalnız ve yalın bir semt oluverir.
Örnek var mı.? derseniz, o kadar çok ki...!
Sevdalandığı koltuğa ulaşıncaya kadar mensubu bulunduğu milletin ve içinde olduğu camianın karşısında 40 takla atanlar, koltuk " elde var bir " olduktan sonra, kendilerini ilgilendiren en ufak bir meselede dahi, kahramanlık edasıyla istifa silahını çekerler. Bu halde; kendisine oy verenler dikkate alınmaz, camiaya derhal cephe alınır ve başka denizlere yelken açılır. Hızlı bir şekilde bu değişimi yapanlar, inanın " serçe "ye taş çıkartırlar. Kuş sülalesinin en hareketlisi olan serçe; hoplamadan-zıplamadan, daldan-dala atlamadan duramaz. O üstlendiği misyonun gereğini yerine getiriyor. O geride bir şey bırakmaz, yanında da hiçbir şey götürmez. Ya insan oğlu...! Sahip olduğu akıl ve irade´ ye rağmen, kolayca terk eder. Hakkı olmayanı da yanında götürür. İnsan hayatındaki en bariz örnek de; tarafından camiası " terk-i diyar " edilirken, koltuk asla terk edilmez. Hakim düşünce, " Ben nerede, koltuğum orada ". İnsan bu ya; imkanı olsa mezara da beraberinde götürecek.
Sonuç olarak;
İstifa etmek haktır, kahramanlık değildir. Oradan oraya gezegenlik yapmak da marifet değildir.
Marifet; camia terk edilirken, " sevda çiçeği olan o koltuğu "da terk edebilmektir. Zira; o koltuk hiç kimseye babasından miras kalmamıştır...!
Yiğit olan koltuğa sarılmaz, KALKAR...!
SAYGILARIMLA.


2123 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN - 21/11/2018
YUNAN MİTOLOJİSİNDEKİ ZEUS VE HELEN
 Devamı