Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret705915
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
ÖZELEŞTİRİ - 1
26/02/2020
Gazetede köşe yazısı yazmak, gerek basılı kağıt olarak, gerekse dijital ortamda tüm yazdıklarınızın saklanmasını, yazdığınız konularda isabet ettiğiniz ya da yanıldığınız hususların sürekli göz önünde bulunmasına yol açıyor. 
Ağırlıklı olarak ekonomi, finans ve bankacılık yazdığımdan, geriye dönüp baktığımda gördüğüm şu; neredeyse her yazımda rakamlar, oranlar, kıyaslama imkanı verecek ifadeler var.
2018 yılı Ağustos ayında yaşadığımız devalüasyon-kur artışı süreciyle eş zamanlı olarak ekonomimizi çökertmeye ve krizi derinleştirmeye yönelik olarak millî bir duruş sergilenmesi ve ekonomi yönetiminin yanında yer alınması gerektiği kanaatimi/temennimi paylaştım. 
Süreçte iki açıdan yanıldığımı görüyorum, birincisi yurt içi bireyler ve firmaların 7 TL üzerinde bile satın almış oldukları ve toplam bankalardaki paranın an itibariyle %50 sine ulaşan 200 Milyar Dolar civarındaki mevduatlarının çözülmemesidir. Tam aksine, kur 6 TL altına indikçe adeta söz konusu birey ve firmalar bunu alım/ortalamayı düşürme fırsatı olarak gördüler ve hemen her hafta alıma devam ettiler.
Mevcut durumda 6 TL üzerine doğru hareketlenen Dolar'ın yükselişinde, dünyada Doların güçlenmesi yanında bir miktar da ekonomi yönetiminin kurun kontrollü şekilde enflasyona yakın oranda artmasını uygun görmesi (Biriken basıncın kontrollü azaltılması gibi bakabilirsiniz) var diye düşünüyorum.
İkincisi ise, ekonomi yönetiminin krizi yönetmek ve sermaye fakiri bir ülke olarak yeni yabancı yatırımcı çekebilecek adımlar atacağını düşünürken tam tersine mevcut yabancı yatırımcıları bile kaçıracak uygulamalar (Londra TL SWAP (Takas) piyasasının bloke edilmesi, serbest kur rejiminden kontrollü kur sistemine geçiş, sermaye hareketlerini zorlaştıran adımlar vb) yapması nedeniyle 2019 yıl başından bu yana neredeyse her hafta gerek Hazine Bonosu/Devlet Tahvili, gerekse borsadan satış yaparak çıkmalarıdır. Haftalık 500 Milyon Dolar seviyesinde bu iki piyasada çıkış devam etmektedir.
Kendi kendimize, sermaye anlamında küçük bir havuzda, kendi yağımızla kavrulmak gibi bir hedefimiz yoksa acilen bu tür problemlere köklü çözümler üretilmesi gerekmektedir. Aksi halde Kamu Bankaları başta olmak üzere bankacılık sisteminden cebrî şekilde sisteme kredi pompalamakla çarkların bir süre dönebileceği ancak uzun soluklu olamayacağı da açıktır.
2020 yılı aksi gibi çeşitli tabiî afetler ve salgın hastalıklarla birlikte geldi, Suriye'de milletimizin selameti için mücadele eden evlatlarımız başta olmak üzere, Allah kayıplarımıza rahmet eylesin, yaralılarımıza, hastalarımıza şifa buyursun, kalanlara sabırlar versin.


1124 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu