Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret582387
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU
15/04/2020
Toplumda uzun süredir oluşan af talebi, malûm virüs salgını sebebiyle cezaevlerindeki normalin neredeyse iki katı doluluğun boşaltılmasını zarurî hale getirince uzun süredir konuşulan düzenleme nihayet TBMM'den onaylanarak yasalaştı. 
İktidarın başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere konuyla ilgili temsilcileri Devletin sadece kendine yönelik suçları affedebileceği tezini işlerken, yine tersi oldu ve ağırlıkla şahıslara yönelik suçlarda infaz indirimi getirilerek yürürlüğe gireceği görülmektedir.
Konuyla ilgili olarak Ülkemizin önde gelen hukukçuları tarafından ciddi eleştiriler getirilmiş, Kanunun doğrudan af kanunu şeklinde çıkartılmasının daha doğru olacağı, mevcut düzenlemede yapılan usûl ve teknik hataların, getirilen istisnaların sonuçta Anayasa Mahkemesince iptal edilerek affın genele yayılacağı, sonuçlarının ağır maliyetler getireceği konusunda uyarılar yapılmıştır. En önemli isimler ise 2005 yılında kabul edilen mevcut Türk Ceza Kanununun tasarımını yapan ekipteki hocalarımızdır. ( Prof. Dr. İzzet Özgenç (@izzetoezgenc) , Prof. Dr. Adem Sözüer (@AdemSozuer)) 
Bu kapsamda 2000 yılında çıkartılan ve sonradan Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarıyla genişleyen, “Rahşan Affı” diye bilinen düzenlemenin getirdiği sıkıntılar devam etmektedir. 
Mevcut durumda özellikle PKK ve DHKP-C benzeri terörist grupları kollayan grupların Anayasa Mahkemesine başvuru yapmaları kesin görünüyor, nitekim görüşmeler sırasında sistemi kilitleyecek adımlar attılar ve en azından geciktirdiler düzenlemeyi. 

FETÖ VE DEVAM EDEN YARGILAMALAR MESELESİ

FETÖ ve hatta benzeri yapılara mesafeli olduğumu hem tanıyanlar hem de yazılarımı izleyenler iyi bilirler. 2016 yılındaki malûm ve menfur 15 Temmuz darbe girişimi arkasından özellikle kamuda yapılan ve devletin kendini koruma refleksiyle hareket ettiği süreçle ilgili genelde destekleme mahiyetinde yazılar yazdım. Buna mukabil, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği şekilde üst yönetimi hıyanet içinde olmakla birlikte tabanı ibadet olan, çoğunluğu iyi niyetlerle sempati beslemiş, yardım ve bağışlarla iyi niyetli olduğunu düşündükleri bu yapının yanında yer almış pek çok insan da süreçte bu işe bulaştırıldı ve çok basit sebeplerden (Malum Bankadan havale çıkarmak, yıllık abone olunmuş ve ödemesi yapılmış gazetenin adrese gelmeye devam etmesi vb) insanlar devlet ve millet düşmanı ilan edildi, çoğunluğu 6 yıl ve üzerinde cezalar aldılar. 
Elbette üst yönetimin en ağır şekilde cezalandırılması ortalama herkesin talebidir ancak mağdur edilen çok önemli bir kitlenin varlığı da açıktır, bu hususu ben özellikle 2016 ve 2017 yılındaki yazılarımda dile getirdim ve Devlet şefkatiyle bu gruptaki vatandaşına kucak açmalıdır tezini işledim. 

YAKIŞIRDI

Hükümetimiz, FETÖ konusunda öyle bir pozisyon aldı ki, bahsettiğim sıkıntılar bilinmesine rağmen siyaseten geri adım atamıyor, atamayacağı da anlaşılıyor.
Mevcut süreçte şunu anlıyorum, Hükümet, yukarıda anlattığım ve mağdur edilmiş kitleler için; Kanundaki mezkur problemlerin Anayasa Mahkemesinde iptaliyle bir düzeltme yapmaya karar vermiş görünüyor, siyaseten de anlayabiliyorum, “Biz yapmadık, Mahkeme yaptı” denilecek.
Keşke, bu millete, nezdinde devlete kurşun sıkmış terörist gruplara yarayacak bir genişleme yerine, cesaretle pek konuda yapıldığı gibi, “Yanıldık, şimdi düzeltiyoruz” deselerdi, yakışırdı.


1253 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı