Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret593380
Takvim
Saat
OĞUZHAN KARA
ORUCUN FAYDALARI 2
10/06/2020
Alemlerin Rabbi, rahman ve rahim olan, din gününün sahibi, yaratan, yaşatan, yöneten, rızık veren, kendisine kulluk yapılan, rızası gözetilen ve kendisinden yardım istenilen Allah'a hamdolsun. Kıyamete kadar gelecek bütün insanlığa rehber olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e salat ve selam olsun.
***
 İnsanlara merhamet etmeyene Allah'ın da merhamet etmeyeceğini bilir Müslüman. İman edip birbirlerine sabrı ve merhameti tavsiye eden Müslüman sarp yokuşu çıkmak için açlık günlerinde bir yetimi yahut yoksulu doyurması gerektiğini de bilir. 
***
Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v) gibi oruç tutma gayretinde olan Müslüman, merhamet sahibi olur.  "Komşusu açken tok yatan bizden değildir."  nebevi çağrısına uyan Müslüman, yetimin, garibin, sofrasını onları incitmeden donatır.  Salgın hastalık nedeniyle aynı sofrada buluşamasa da yaptığı yardımlarla kimsesizlerin yanında olur Müslüman.
***
Mübarek ramazan ayı vesilesiyle veren elin alan elden üstün olduğunu öğrenen müslüman gönül kırmadan verdiği gibi başa da kakmaz. Cennete ulaşana kadar vermeye devam eden müslüman İnfak ettikçe bereketin artacağını bilir ve  infak etmediği günü kayıp olarak görür.
***
Paylaşmanın önemini bilen müslüman ramazan ayı vesilesiyle sosyal medyada ev, araba, mobilya, kıyafet paylaşma hastalığından kurtulur. Bu ramazan ayı vesilesiyle sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşmanın ibadet  olmadığı  bilincine  ulaşarak bencilliği yenen  Müslüman yemeğin kendisini  paylaşır, ikram eder. ***
Salgın hastalık nedeniyle dertleriyle baş başa kalan kardeşlerinin elinden tutar Müslüman. Kardeşinin derdini paylaşarak  onun derdini azaltan, sevincini paylaşarak onun sevincini  çoğaltan Müslüman mutluluğa ulaşır.  
 ***
Bereket günleri olan  ramazan ayı vesilesiyle bir iyiliğe öncülük edenin onu yapan kişi kadar sevap kazanacağını bilen müslüman iyilikte ve takvada yardımlaşır, günahtan ,hatadan kötülükten uzaklaşır da Rabbine hamdederek    tövbe eder.  “Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele.” (Tevbe Suresi 112)
***
En iyi olanın ahlakı en güzel olan olduğu şuuruyla tutuğumuz oruçlarımız  ahlakımızı güzelleştirdiği gibi, bizi  kötülüklerden alıkoyar. Bize nimetlerin  kıymetini   öğreten oruç, merhameti, sabrı, saygıyı   da öğretir aynı zamanda.***Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların güvende olduğunu kimsedir” sözünü işiten Müslüman, tuttuğu oruçlar vesilesiyle dil afetlerinden  uzak durur korur.     Gerçeği, adaleti, kibarca konuşan Müslüman yalan da konuşmaz.
***
Ramazan ayına ulaştırılan Müslüman, orucunu, el alem ne der diye değil; orucumu tutmazsam “Alemlerin Rabbi ne  der!” diye tutar. Ve böylelikle Allah' a itaat etmiş olur.Her işinde  Rabbinin rızasını kazanmaya  niyet eder Müslüman. “Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.”(En'am  Suresi 162) 
***
Ramazan ayının kıymetini bilerek orucunu bütün bedeniyle   en güzel şekilde tutan Müslüman dua dua Rabbine yalvarır: “Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.”( Âl-i İmrân Sûresi: 8)
Allah'a emanet olunuz. 


10996 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORUCUN FAYDALARI - 1 - 03/06/2020
ORUCUN FAYDALARI - 1
RAMAZAN VE ORUÇ - 27/05/2020
RAMAZAN VE ORUÇ
RAMAZAN VE KUR'AN - 20/05/2020
RAMAZAN VE KUR'AN
KUR'AN VE ORUÇLA GELEN RAMAZAN - 13/05/2020
KUR'AN VE ORUÇLA GELEN RAMAZAN