Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
GAZ KESMEK
24/06/2020
Uzunca bir süredir ilgili Bakanlık ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ile Merkez Bankasının düzenlemeleriyle, bir süredir basılan/tedavüle sürülen para, Kamu Bankalarının sürüklediği kredi kampanyalarıyla kilitlenen sistem açılmaya çalışıldı. Karşılıksız para basılarak bir miktar enflasyonu göze alıp normalleşmeye çalışılması konusunda ben de yazılar yazdım, mecburi bir durum söz konusu.
Özel bankaları kredi vermeye zorlama amaçlı olarak BDDK tarafından ilan edilen ve kabaca tarif edilmek gerekirse, topladığı mevduat kadar kredi vermeyen bankalara ağır cezalar öngören düzenleme, bir süredir yürürlükte, öyle ki, bir kısım özel banka bu durumdan kaçabilmek/kredi vermemek için alternatifi olan Hazine Bonosu/Devlet tahvillerine (HB/DT) saldırdı, borçlanma senetleri %13 lerden %9 lar seviyesine geldi( Alım için talep olunca faizi düşer), bir kısmı ise mevduat almamak için müşterilerine tarihte görülmemiş %0,01 yıllık faiz teklif ettiler. 
Sonuçta, Kamu Bankaları siyasi talimatla, özel bankalar bahsettiğim sopa yöntemiyle yoğun krediler verdiler, vermeye devam ediyorlar. Artık zarar/kâr birbirine karıştı, kavgada yumruk sayılmazmış, hele işler toparlansın, sonra bakarız deniyor sanırım.
Önceki yazımda bahsettiğim üzere Kamu Bankalarına sermaye benzeri olarak konulmak üzere özel tertip HB/DT 22 Milyar TL çıkartıldı, mevcut kurallara göre bu üç kamu bankasına yaklaşık 150 milyar TL daha kredi verebilme imkânı oluşturacak.
Bu hafta ilginç bir gelişme oldu, aktif rasyosu (AR) düzenlemesi ile adeta gazı kökleyen BDDK, aniden söz konusu rasyoya dayalı ceza sistemini yılbaşına kadar gevşetti. Sanıyorum, “motor çatlatan” diye tanımladığım gaza basma sürecinin sonuna yaklaştık, bir süre sistemin mevcut momentumu/devinimi ile devam etmesini uygun buldular. Sanıyorum yılbaşına kadar bir izleme dönemiyle devam edeceğiz, duruma o aşamada tekrar bakacağız mesajı verildi.
Bu hafta yapılacak Para Politikası Kurulunda (PPK) halen %8,25 seviyesinde bulunan gösterge faizin %8 hatta daha aşağıda bir yerlere çekilmesi sürpriz olmayacak gibi.
Piyasaya sürülen ve ayrıca kayden oluşturulan bu kadar karşılıksız para, pompalanan kredilerin enflasyona yol açacağını yazmıştım. Başta gayrimenkul ve taşıt fiyatları olmak üzere neredeyse tüm sektörlerde ciddi fiyat artışlarının başladığını sizler de görmeye başlamışsınızdır. Yakından hissetmek isterseniz, en yakın bir markete gidin ve ortalama bir sepet alışveriş yapın, ne kadar fark ettiğini görürsünüz.
Mevcut durumda “kırk katır mı, kırk satır mı?” kadîm sorusunun cevabını vermeye çalışmakla meşgulüz, aksi gibi bunun üçüncü bir cevabı da yok, Allah sonumuzu hayretsin.


908 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı