Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret605086
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
ZAMAN AZ KALDI
06/01/2021
Hani bir söz var; “ Fakirin karnını yarmışlar, kırk tane gelecek sene çıkmış” diye. Garibanın umutla ve gelecek beklentisiyle hareket ettiğini, yaşadığını çok güzel ifade eden bir deyiş.
Dünyadaki ortaya çıkan çeşitli hastalıklar (AIDS, SARS, COVİD vb), ekonomik, siyasi ve fiilî savaşlar, küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan problemler (Mevsimlerin ve denizlerin yapısının değişimi, kuraklık vb) üst üste geldikçe insan umudunu korumakta zorlanıyor.
Ülkemiz genelinde yaşandığı üzere Mut İlçemizde de mevsimler şaştı, kış kış gibi değil, bahar mevsimleri kayboldu, artık yaz ve kış olmak üzere iki mevsim var. Sahil kesimlere yağmur, yaylalara kar olmadı sayılır. Toprak su rezervini kaybediyor, Göksu nehrimiz bile eskiye nispetle çok zayıfladı. 
Bu yıl Ocak ayına geldik, gündüz ve gece sıcaklıkları ortalamanın 5-10 derece üzerinde gerçekleşiyor.
İlçemiz tarımsal üretim merkezi, hemşerilerimiz iyi bilirler, tüm bitkilerin soğuklama ihtiyacı vardır ve kış döneminde yeni yılın verimine hazırlanmak için her çeşit için farklı olmak üzere (+)7 derecenin altında belli bir saat geçirmesi (Halk arasındaki deyimle uyuması) gerekir. Bitki bu dönemde gerekli kimyasal ve diğer sentezlemeleri yapar, kuru madde oluşturur, tabir yerinde ise yeni yıldaki verim mücadelesinin cephanesini hazırlar.
Yöremizdeki erkenci çeşitlerin bu ihtiyacı azdır ve mevcut durum yeterlidir. Ancak özellikle kayısıda İlçemiz özelinde orta ve nispeten geç hasat edilen çeşitlerde soğuklama ihtiyacının karşılanmaması verim ve kalite düşüklüğüne yol açacak, özellikle gurur kaynağımız olan ihracatı olumsuz etkileyebilecektir. 
Yağışların yetersiz olması da önemli kısmı enerji kullanarak sulama yapan üreticimizin sulama maliyetini arttıracaktır. Bu konuda coğrafik yapımızın engebeli olmasının avantajını kullanarak gölet yapımının hızlandırılması ve pasif/yer çekimiyle sulama imkânının yaygınlaştırılması elzemdir.
Ağırlıklı turfanda ve ihracata yönelik üretim yapan İlçemizin, hem pandemi sürecindeki tüketici talebi, hem de döviz kurundaki artış kaynaklı olarak ilave gelir sağlayabileceği (Hazır malum mekanlar (!) da kapalıyken) bir dönem bekliyorum. Bununla ilgili iklimsel riskler karşımızda, yapabileceklerimiz de sınırlı.
Döviz kuru artışı, finansal maliyetlerde artış ve pandemiye özel üretim sıkıntıları sebebiyle oluşan enflasyon sebebiyle gelir kaybına uğrayacak üreticimizin, Mülkî amirlerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve kurulan kooperatifimizin etkisiyle,  üreticimizden komisyoncularımıza, tüccarlarımıza kadar ortak bir bilinçle korunması gerektiği kanaatindeyim. Zaman az kaldı.


982 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı