Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
DANK EDER Mİ?
15/12/2021
Hikaye bu ya; vakt-i zamanında bir kral varmış, halka ağır vergiler ve salma/angarya yüklemesiyle milleti bîzar etmiş. Halk ilk zamanlarda üretimlerinden ödemişler, zamanla birikimlerinden, tasarruflarından ödemişler, sonra borçlanıp ödemişler, ödemişler de ödemişler.
Elbette süreçte kral ve çevresi halkı gözlemlemişler, önce sızlanma şeklinde başlayan tepkiler, zamanla homurdanmaya hatta bağırıp çağırmaya, protesto gösterilerine dönüşmüş.
Bütün aşamalarda krala adamları tarafından verilen bu bilgilere rağmen kralın tavrı hiç değişmemiş. Aynı yolda, tavizsiz olarak devam edilmesi talimatını vermiş.
Son vergi/angarya artışlarından sonra toplumda önce bir sessizlik olmuş, arkasından ise halkın meydanlara çıkıp oynamaya, eğlenmeye başladığı haberleri gelmiş.
Kralın adamları bu bilgiyi ilettiklerinde, beklemedikleri şekilde kral derhal vergi ve diğer yüklerin hafifletilmesi emrini vermiş.
Temsilde hata olmasın, krala dank etmiş, tahammül seviyesinin aşılmasıyla toplumsal dengede oluşan telafisi mümkün olmayan zararları görmüş ve hatasından dönüp doğruya yönelmiş.
İki yılı aşkın süredir yazıyorum, yazıyorlar, söylüyorum, söylüyorlar. Son zamanlarda ise iş iyice zıvanadan çıktı, Dolar kuru 15 TL ye vurdu, Merkez Bankası ve Kamu Bankaları neredeyse 5 milyar Dolar sattı, kur “hacıyatmaz” gibi eski seviyesine hatta daha yukarıya geldi.
Bu kafayla gidilirse kurun nereye kadar gideceği belli olmaz yazdığımda 2021 yılı Mart ayıydı. Özellikle 10 TL seviyesi aşıldıktan sonra kayış koptu, hiçbir teknik analize sığmayacak bir durum oluştu.
Eğer yetkililerin kafasına dank edecekse, bir kısım insanımızın oynaması belki faydalı olabilir diye düşünmeye başladım.
Aklı başında herkesi kendine getirecek, dank ettirecek bir şey söyleyeyim; ortalama vatandaşın bankacılık/finans sistemine olan güveni zedeleniyor, belli bir noktaya kadar o güven idare edecektir ama sınır aşılınca olabilecekleri düşünemiyorum.
Son iki ayda bankacılık sistemindeki mevduat miktarı azalıyor. Yani vatandaşımız sisteme olan inancını kaybetmeye başladığından parasını çekip fiziken yanında/yastık altında tutmaya başladı. Kripto para dünyasına kaçan ve hatta çeşitli yöntemlerle yurtdışına çıkartılan para miktarını zaten hesap edemiyor kimse.
Her ne kadar paramız uluslararası dolaşıma tam açık (Konvertibl) ve başta Avrupa Birliği olmak üzere imzaladığımız pek çok uluslararası anlaşma (BASEL vb) olsa da bankalardaki mevduatta döviz ve döviz benzeri paraların oranının geldiği nokta (%62.2) vatandaşımızın Liramıza/dolayısıyla sisteme olan güveninde ciddi erozyon olduğunu gösteriyor.
Zamanında güven bunalımı ve çıkartılan dedikodular sebebiyle batan ve hâlâ problemi çözülmeyen bir finans kurumu (İhlas Finans) tecrübemiz olduğunu endişeyle hatırlatırım.


359 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı