Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
KAZANAN KİM?
29/06/2022
Piyasa ekonomisi ya da yanlış olmakla birlikte galat-ı meşhur (çok kullanıldığı için doğru sayılan yanlış söz) haliyle serbest piyasa ekonomisi, piyasadaki tüm tarafların serbestçe alım-satım yapabildikleri bir ortamı tarif eder.
Prensip olarak Kamu otoritesi, piyasa oyuncularının hukuk çerçevesinde, etik kurallarla serbestçe alım-satım yapabilecekleri ortamı düzenlemekle yetkili ve sorumludur. Piyasa (tahsilat) riski, vade riski, tedarik riski, kâr/zarar vb her türlü riskleri ise piyasada yer alanlar taşırlar.
Kamunun tarafların bir kısım risklerini kendi üzerine alması ancak sosyal anlamda korunması ya da toplumsal anlamda belli ölçülerle pozitif ayırımcılık yapılması gerekli görülen kesimlere (Üreticiler, esnaflar, sanayiciler, kadınlar vb) ve bütçe imkanları dahilinde mümkün olabilecektir. Her yıl bütçeye bu kesimler için belli miktarlarda tahsisat yapılır.
Piyasa ekonomisinin yerleşik kurallarına aykırı olarak yapılan hatalı uygulamalarla, hem döviz kurları patlatılıp hem de enflasyon tavana çıkıp suni olarak faiz oranları enflasyonun neredeyse onda birinde tutulmaya kalkınca, kamu otoritesi yukarıda saylan neredeyse tüm riskleri kendi üzerine almak durumunda kaldı. 
Vazgeçilen vergi gelirleri, oldukça aleyhte bağlanmış Yap-İşlet-Devret projelerine yapılmak zorunda kalınan ödemeler, yapılamayan Kamu ödemeleri, aşırı şekilde hem TL hem YP borçlanmalar, bütçede hesaplananın kat kat üzerinde, tarihi seviyelerde ödenmek zorunda kalınan faiz ödemeleri, sayın sayabildiğiniz kadar.
Sürecin kazananı, açık ara bankalardır. Hükümetimiz, Merkez Bankası politika faizi olan %14 ile %20 arasında kalmasını adeta mecbur tuttuğu mevduat faizleriyle, önce %20 leri, arkasından %30 ları aşan kredi faizleri arasında bir kat fark oluşunca bankaların kârları 4-5 katına çıktı.
Kur Korumalı Mevduat (Orijinal adıyla dövize endeksli mevduat) yoluyla inanılmaz bir yük aldı Kamu üzerine, sebep neydi? Kur artışlarını durdurmak, durdu mu, hayır, eski yerine geldi ve ödenen paralar zarar yazıldı, yazılmaya devam ediyor. KKM ürününe para yatıran herkes, Dolar bazında zarar etmedi, fark Hazinece ödendi, ödenmeye de devam edecek. Buna karşılık, bastırılan kurlar sebebiyle enflasyon ortamında reel olarak zarar ediyorlar.
Başkaca pek kazanan yok. Süreçte varlık sahipleri nominal/rakamsal olarak zenginleştiler ama satın alma gücüne ya da dövize göre pek bir kazançları olmadı.

KAYBEDEN KİM?

Elbette, başta gelir seviyesi düşük olan fakir fukara başta olmak üzere, orta gelirliler, sabit gelirliler olmak üzere tüm milletimiz zarar gördü. Hayat pahalılığı, fakirleşme, gelir seviyesinde bir alt lige düşme, ihtiyaçların karşılanamaması, sayın sayabildiğiniz kadar.
Savaşın ve enflasyon ortamının kazananı olmaz. 


247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
HİÇ MUTLU DEĞİLİM - 09/03/2022
HİÇ MUTLU DEĞİLİM
 Devamı