Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret647150
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
HAVALE
14/09/2022
Siz ya da bir yakınınız yaşadıysanız iyi bilirsiniz, halk arasında havale geçirmek tabir edilen ve sonuçta sara (epilepsi) hastalığı olarak adlandırılan rahatsızlık, ekseriyetle yüksek ateş sonucunda beyindeki elektriksel aktivitenin bozularak kişinin kendisini kaybetmesine ve istemsizce kas hareketleri yapmasına, genellikle çenesinin kilitlenmesine yol açar.
Hastalık genelde çocukluk çağlarında yüksek ateş atakları sırasında sıkça görülür. Yaratılıştan erkek çocuklar 39,5 derece civarına kadar yükselmelerde havale geçirirken, kız çocuklar nispeten daha yüksek derecelere kadar dayanabilirler.
Çocukta ateşin o seviyelere çıkmasına izin verilmez, çıkmışsa yakından takip edilir, kıyafetleri çıkartılır, ılık suyla banyo yaptırılır. Üşüme nöbeti de geçişe kesinlikle üstü örtülmez.
Geçmiş yazılarımda defalarca ifade ettiğim şekilde, 2018 den bu yana ekonomi yönetiminin ısrarla yaptığı hatalar sebebiyle ekonomik sistem sürekli kriz hali yaşayan bir hâl aldı.
Ülkemiz gibi belli ölçekteki ekonomilerin birden bire çöküş yaşama ihtimali elbette azdır ancak yapılan uygulamalar sistemi sıkıştırdı, basıncı, harareti artırdı ve işi bilen herkes tarafından yaşanabilecek daha üst düzey bir kriz (Buhran) endişesiyle yorumlar yapılmakta.
Danışmanlık hizmeti verdiğim firmalar, dostlar, arkadaşlarım tarafından sistemin çökmesiyle ilgili sorular sorulduğunda bu havale(sara nöbeti) geçirmekten bahsediyorum. Ateşi 39 dereceyi bulmuş birinin üzerine, titriyor diye bir de battaniye örter, ateşini daha da yükseltirseniz, atak geçirmesi kesindir ama atak anını kestirmek güçtür. 39.5 de mi yoksa 39.6 da mı havale geçireceğini bilemezsiniz, belli süre o derecelerE dayanabilen bir beden aniden atak geçirebilir.
Nitekim BDDK ve T.C. Merkez Bankası, mevduat ve kredi faiz oranlarıyla, bankaların maliyetleriyle sürekli değişiklik yaparak, “ya tutarsa” tekniğiyle hayata geçirdiği uygulamalarla sistemi sınırlarına getirmiştir.
Kendilerince, faizi düşürmenin her şeyi çözeceğine inanan bu ekip, %180 lere varan enflasyon ortamında mevduat faizini %15-17 bandına, kredi faizini ise %21-27 bandına indirmişler, sistemi adeta bir düdüklü tencere misali yüksek basınçlı hale getirmişlerdir.
Daha önce yazdığım üzere, bankalar önce kredi vadelerini 1 yılla sınırlamışlar, arkasından vade 6 aya inmiş ve halen 3 ay hatta 1 ay olarak uygulayan bankalar vardır. Bazı bankalar risk almamak adına kredi soranlar yok demeseler de yaptıkları uygulamalarla kredileri kapatmış durumdadır.
Özel sektör, artan işletme sermayesi ihtiyaçları yanı sıra, kaybolan güven sebebiyle hammadde malzeme tedariki yapamamakta, adeta kan ağlamaktadır.
Bu kafa anlaşılan durmayacak. Muhtemelen bir süre sonra sayın gözleri parlayan büyük Türk büyüğü bakanımız “Ameliyat çok başarılı geçti ama maalesef hastayı kaybettik” gibi muhteşem bir vecizeyi de ekonomi tarihine hediye edecek.


1147 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
SIĞINMACI PROBLEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 15/02/2023
SIĞINMACI PROBLEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
ACIMIZ BÜYÜK - 08/02/2023
ACIMIZ BÜYÜK
YAPILANDIRMAYI (AFFI) KAÇIRMAYIN - 01/02/2023
YAPILANDIRMAYI (AFFI) KAÇIRMAYIN
SEÇİM SATH-I MÂİLİ - 25/01/2023
SEÇİM SATH-I MÂİLİ
FAKİRLERDE BİR TANE YOK MUDUR? - 18/01/2023
FAKİRLERDE BİR TANE YOK MUDUR?
AYNI FİLMİN TEKRARI - 11/01/2023
AYNI FİLMİN TEKRARI
ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
 Devamı