Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam173
Toplam Ziyaret817183
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
İrfan Ünver NASRATTİNOĞLU
nasrattioglu@hotmail.com
BİR ZAMANLAR MERSİN - 3
04/01/2023
Mersin Halk Eğitimi Merkezi Müdürü, dostum-kardeşim Hilmi Dulkadir, Adana’da verdiğim “Âşıklık Geleneği” konulu konferansı, Mersin’de de gerçekleştirmemi isteyince, elbette ve memnuniyetle kabul edecektim. 20 Şubat 1987 günü öğle saatlerinde Mersin’e ulaşıp, Hilmi’nin makamına vardığımda, yanında bir başka dostumu görünce sevinmiştim. Önce üçümüz bir restoranda öğle yemeği yedik, saat 14.00 de de, “İhracatçılar Birliği” salonuna giderek, konferansı gerçekleştirmiştim.
Dinlemeye gelenlerin çoğunluğu öğrencilerdi ama, Mersin’deki dostlarım Asker ve Sevgi Kartarı, Müze Müdürü Müyesser Tosunbaş, Milli Eğitim Müfettişi Muhsin Durucan da beni dinlemeye gelmişlerdi.
Bir saatten fazla konuştuğum konferans iyi geçti. Konferans sonrası TRT Çukurova Radyosu yapımcısı Sevgi Kartarı benimle bir röportaj yaptı…
Akşam yemeğini Hilmi Dulkadir ve Asker Kardtarı ile, deniz kenarındaki Deniz Kuvvetleri Vakfı lokalinde yedik. Asker gittikten sonra Hilmi ile Mersin Oteli kafesinde birer kahve içtik, sonra yürüyerek konaklayacağım Sağlık Kolejine gittik.
Mersin’de hava çok iyi idi. Ama şehir bana karmaşık geldi. Sahil boyu, fuar, vs. iyi ama içeri kısımlar düzenli değil. Yollar dar. Giderek kalabalık bir kent oluyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelip buraya yerleşenler, insan profilini de değiştiriyor.
21 Şubat akşam saatlerinde otobüsle, Ankara’ya müteveccihen ayrılırken, beni uğurlamaya gelen sevgili Hilmi otobüse bir sandık portakal yüklemişti…
***
Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği ve benim de Tertip Komitesinde yer aldığım, I.Kültür ve Eğitim Sempozyumu için 17 Aralık 1987 akşamı, uçakla Adana’ya gittim. Oradan minibüsle Mersin’e götürüp, PTT Eğitim Merkezi Eğitim Tesislerine yerleştirdiler.
18-19 Aralık günleri sempozyum çalışmalarını yaptık. Sempozyumda ben “Çukurovalı Halk Şairleri” konulu bildiri sundum.
20 Aralıkta ise bir çevre gezisi yapıldı. Bu gezide; Astım/Dilek Mağarası, Mersin-Silifke Sahil Şeridi, Taşucu’ndaki Seka Fabrikasını gördük ve öğle yemeğini de burada yedik.
21 Aralık sabahı taksiyle Adana Hava Alanına gittik ve uçakla Ankara’ya döndük.
Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği ve benim de Tertip Komitesinde yer aldığım, I.Kültür ve Eğitim Sempozyumu için 17 Aralık 1987 akşamı, uçakla Adana’ya gittik. Oradan minibüsle Mersin’e götürüp, PTT Eğitim Merkezi Eğitim Tesislerine yerleştirdiler.
18-19 Aralık günleri sempozyum çalışmalarını yaptık. Sempozyumda ben “Çukurovalı Halk Şairleri” konulu bildiri sundum. 20 Aralıkta ise bir çevre gezisi yapıldı. Bu gezide; Astım/Dilek Mağarası, Mersin-Silifke Sahil Şeridi, Taşucu’ndaki Seka Fabrikasını gördük ve öğle yemeğini de burada yedik. 21 Aralık sabahı taksiyle Adana Hava Alanına gittik ve uçakla Ankara’ya döndük.
***
Mersin Halk Eğitimi Müdürlüğünün düzenlediği II.Mersin Kültür Ve Eğitim Sempozyumu, yine Mersin’de, 02-04 Kasım 1988 tarihlerinde yapıldı. Bu sempozyuma, “Çukurova Ve Türk Folklorunda Silifke’nin Yeri” konulu bir bildiri sundum.
18-22 Haziran 2001 tarihinde Mersin’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, VI.Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi düzenlendi. Bu kongrede “Son 50 Yılda Gagauz Kültürü İle İlgili Çalışmalar” konulu bildiri sundum.


1006 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK'ÜN BABASI ALİ RIZA BEY'İN KÖYÜ K O C A C I K - 23/07/2024
ATATÜRK'ÜN BABASI ALİ RIZA BEY'İN KÖYÜ K O C A C I K
TUNA NEHRİNDE ŞİMİAN ADASI VE MİSGİN BABA - 16/07/2024
TUNA NEHRİNDE ŞİMİAN ADASI VE MİSGİN BABA
KARACAOĞLAN VE MUT - 12/07/2024
KARACAOĞLAN VE MUT
KARAMANLI ÂŞIK GÜLDİKEN DE GİTTİ!... - 09/07/2024
KARAMANLI ÂŞIK GÜLDİKEN DE GİTTİ!...
Kışlada Bahar ve Hancı Şiirlerinin Şairi BEKİR SITKI ERDOĞAN - 05/07/2024
Kışlada Bahar ve Hancı Şiirlerinin Şairi BEKİR SITKI ERDOĞAN
TEMİZ İNSANLAR ÜLKESİ KARDEŞ PAKİSTAN VE KEŞMİR SORUNU - 02/07/2024
TEMİZ İNSANLAR ÜLKESİ KARDEŞ PAKİSTAN VE KEŞMİR SORUNU
TÜRK MÜ ARAP MI OLMALIYIZ?... (Gerçek bir Türk’ün Duyguları) - 28/06/2024
TÜRK MÜ ARAP MI OLMALIYIZ?... (Gerçek bir Türk’ün Duyguları)
HÂLÂ AŞILAMAMIŞ OLAN BÜYÜK BİLGİN MEHMED FUAD KÖPRÜLÜ - 25/06/2024
HÂLÂ AŞILAMAMIŞ OLAN BÜYÜK BİLGİN MEHMED FUAD KÖPRÜLÜ
GAZETECİ-YAZAR VE MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI HALİDE EDİP ADIVAR (Doğumunun 140.Yılında Anarken) - 21/06/2024
GAZETECİ-YAZAR VE MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI HALİDE EDİP ADIVAR (Doğumunun 140.Yılında Anarken)
 Devamı