Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret732740
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
İrfan Ünver NASRATTİNOĞLU
nasrattioglu@hotmail.com
LİBYA'YA KARDEŞ DESTEĞİ
22/09/2023
Daniel Kasırgası'nın Libya sahillerine geldi ve mevsim ortalamasının 300 katı üstünde yağışa sebep olan kasırga, olağanüstü bir durum yarattı. Aşırı yağışla taşan Derne Vadisi Nehri, üzerindeki iki baraj ve köprüyü yıktı. Toplamda 24 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip iki barajın yıkılmasıyla korkunç miktarda su serbest kaldı. Ağırlığı da 24 milyon ton olan baraj suları, tüm hızıyla yokuş aşağı Derne'ye doğru ilerledi. Sele tanık olan kişiler, suyun yer yer 3 metre yüksekliğe ulaştığını söyledi. 20 cm yüksekliğindeki sel suyu yetişkin birinin ayağını yerden kesmeye, 60 cm yükseklik ise bir arabayı yüzdürmeye yetiyor. Derne'ye ulaşan sel suyunun yüksekliği düşünülünce oluşan yıkımın nedeni ortaya çıkıyor.
Son haberlere göre, selin geçtiği yerlerde hayat durmuştur! Ölenlerin sayısı ise 20 bini geçmiştir. Başta Türkiye olmak üzere, bazı ülkelerden çeşitli yardım malzemeleri gönderilmekte ve daha fazla hasara yol açılmaması için önlemler alınmaktadır.

***

1978-2011 yılları arasında 8 kez Libya'ya giderek, ülke ve yaşayan insanlarla ilgili bir hayli bilgi sahibi olan bir kişi olarak diyebilirim ki; Libya bizim için dostluğun ötesinde bir sevgi ile ilgi duymamız gereken ülkedir.
Muammer Kaddafi yönetimindeki Libya Devrim Komuta Konseyi tarihi bir toplantı yaparak şu yasayı çıkarıp, Dünyaya ilan etmiştir. Başta ABD olmak üzere, pek çok ülke, harekatımıza karşı çıkarlarken, Libya'nın yanımızda yer alması, dostluğun somut kanıtıdır. Devrim Komuta Konseyinin çıkardığı yasa metni şudur:
Madde-1 Libya Arap Cumhuriyeti gerektiği takdirde Hava, Deniz ve Kara Kuvvetlerini Türk Genelkurmayı Harekat Dairesi Başkanlığı emrine verecektir.
Madde-2 Türkiye'nin bütün petrol ve benzin ihtiyacı Libya'dan sınırsız olarak karşılanacaktır.
Madde-3 Türkiye gerekli gördüğü ve ihtiyaç duyduğu takdirde, hangi devletten, ne miktarda uçak, tank ve deniz aracı ile askeri mühimmat alırsa, bunların ödemesini, karşılıksız olarak Libya Arap Cumhuriyeti karşılamaya hazırdır.
Madde-4 Gerek gördüğü takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütün askeri malzeme ve araçlarının yedek parça ihtiyaçları Libya Devleti tarafından karşılanacaktır.

***

Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Türkiye Cumhuriyeti, bütün birimleriyle, Kardeş Libya'nın yanındadır. Bu kardeşliğin vecibesi olduğu gibi, insanlığın da gereğidir.

Önce Sağlık Bakanımız şu açıklamayı yaptı:

“Libya'ya ulaşan ekiplerimiz, 2 tam donanımlı 4X4 Acil Yardım Ambulansını Derne kentindeki sağlık hizmeti sunumu ve yoğun bakım hastalarının sevklerinin daha güvenli şekilde yapılabilmesi için sağlık idarecilerine teslim etti. 10 Ambulans, UMKE ATAK donanımlı 5 araç, 6 Acil Müdahale Aracı ise ekiplerimizce kullanılıyor. Afetzede Libya halkının yanındayız."
Bu açıklamalı M.S.B.mızın şu kısa açıklaması medyaya yansıdı:
“TCG Sancaktar, Bayraktar ve Osmangazi gemilerimiz ile, pek çok yardım malzemesi Libya'ya ulaştı.”
AFAD Başkanı Memiş'in şu açıklaması da şu duyuruyu yaptı: “Libya'ya iki askeri gemiyle 550 personel ve yaklaşık 4 bin ton yardım malzemesi gönderildi…”
Önceki gün Libya'nın Ankara Büyükelçisi Mustafa El-Kuleyb, basına özetle şu açıklamayı yaptı: “Türk hükümeti, halkı, insani yardım kuruluşları, üniversiteler; ayrıca Türkiye'nin elçilikleri ve konsoloslukları bizimle dayanışma içeresindeydi. Bunu takdir ediyor ve gurur duyuyoruz. Bu vesileyle de Türkiye ve halkına teşekkür etmek istiyorum, özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve bakanlara...Türkiye'nin Libya'ya gönderdiği insani yardımlara, arama kurtarma ve sağlık ekiplerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuleyb, Türkiye yardım gönderen ülkelerin başındaydı, hatta belki de sel bölgesine yardım ulaştıran ilk ülkeydi. Derne'deki selin ilk saatlerinden itibaren Türk yetkililer bizimle irtibattaydı. Türk halkıyla bizim tarihi, kültürel, siyasi ekonomi ve kardeşlik, dostluk bağlarımız var. Dolayısıyla Türk halkının bu yardımlarına şaşırmadık. Türkiye her zaman üzerine düşeni yaptı. Bundan mutluyuz. Bu ilişkilerin sürmesini umuyoruz.”


176 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Türk Dünyası'nın Ünlü Kişilerinden MUSTAFA CEMİLOĞLU 80 YAŞINDA - 01/12/2023
Türk Dünyası'nın Ünlü Kişilerinden MUSTAFA CEMİLOĞLU 80 YAŞINDA
KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 40 YAŞINDA - 28/11/2023
KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 40 YAŞINDA
ÖĞRETMENLER GÜNÜ - 24/11/2023
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
TÜRK DÜNYASININ UNESCO'SU T Ü R K S O Y - 17/11/2023
TÜRK DÜNYASININ UNESCO'SU T Ü R K S O Y
AHISKA TÜRKLERİ - 14/11/2023
AHISKA TÜRKLERİ
VEFATININ 85.YILDÖNÜMÜNDE DÜNYANIN HAYRAN OLDUĞU ATATÜRK - 10/11/2023
VEFATININ 85.YILDÖNÜMÜNDE DÜNYANIN HAYRAN OLDUĞU ATATÜRK
TARİHİMİZ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER - 07/11/2023
TARİHİMİZ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER
UKRAYNA'DA KOZAKLAR - 24/10/2023
UKRAYNA'DA KOZAKLAR
ATAM OĞUZ KAĞAN'IN TÜRKLÜK DUASI - 20/10/2023
ATAM OĞUZ KAĞAN'IN TÜRKLÜK DUASI
 Devamı
Hava Durumu