Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret582387
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
İNSAN OLMAK
24/02/2016
Ölmeden önce ölmek ifadesi gibi, insan olmadan önce insan olmak gerekir. Mademki köşemizin adını insan olmak olarak belirledik o zaman insan kimdir, kime insan denir? Ona bir bakalım.
Allah (c.c), Bakara Suresi 30. Ayetinde “Ve senin Rabbin meleklere ´ben yeryüzünde bir halife yaratacağım deyince, onlar dediler ki: Biz şöhretine, mevkisine makamına göre değerlendirmez. Dünya hayatında insanın sebep olduğu iyi veya kötü her fiilin müsebbibi insanın hamd ile seni tesbih ve seni takdis edip dururken yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek birini mi yaratacaksın.? Allah buyurdu ki: şüphesiz ki ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyururken, şüphesiz kastettiği Adem, Adam = İnsan´dır.
Bu kelimeler Allah(c.c)'ın yarattığı, yaratıp dünyaya gönderdiği, sonra da huzur-u mahşerde hesaba çekeceği bize verdiği genel isimdir.
Allah(c.c), dünyevi ve uhrevi hayatta insan olarak isimlendirdiği biz kullarını; boyuna posuna, şekline şemaline, malına mülküne, şanınata kendisidir. Hesap gününde, mahkeme-i kübra da karşılığı iyi/mükafat, kötü/ceza olacaktır. İşte bu noktada da Allah (c.c)'ın iman dediği, biz insanların iman ettim sözünü vererek ortaya koyduğu dil ile ikrar, kalp ile tasdik ve amel-i saliha devreye girer. Bu üç ifadenin daima bir arada olması gerekir. Allah (c.c), bunlara bakar. Bakar da önce bunların (verilen bu sözlerin), yapılanların (verilen bu sözlere göre) altında samimiyet var mı? Ona bakar. Çünkü yüce dinimiz İslam tam teslimiyet ve samimiyettir Allah (c.c.) adam, adem, neticede insan olarak isimlendirildiği;   
1-İnsanı, Rabbimiz kainatın en şerefli (değerli) varlığı olarak yaratmıştır.
2-İnsanı, Rabbimiz akıl ve iradeyle donatmıştır.
3-İnsanı, Rabbimiz kendisine halife seçmiş ve ona sorumluluklar yükleyerek diğer varlıklardan üstün kılmıştır.
4-İnsan, Rabbimiz tarafından vahye muhatap edilmiştir.
5-İnsanı, Rabbimiz yaptıklarından dolayı sorumlu tutmuştur.
Bu sebeple insan, rabbine teslimiyet içinde samimi kul olmak, kulluk yapmak, Kur-an ahkamına göre yaşamak istiyorsa, yukarda zikredilen Allah(c.c)'ın kullarına verdiği bu özellikleri haiz olması gerekir. İşte insan zaman gerçek insandır. Gerçek insanlar muttaki, mümin, Muhsin'dirler. Onlar kurtuluşa erenlerdir. Bunların dışında kalanlar zahirde insan, gerçekte insan değildir. Gerçekte insan olmadıkları anlaşılanlara, suret-i haktan gözüküp her türlü melanetliği yapanlara insan demek mümkün değildir. Dense dense neidüğü belirsiz bir ucube denir. Bu tiplerin, Allah(c.c.)a kul, peygamber (S.A.V.)`e ümmet, insanlığa faydalı olması söz konusu değildir. İster sade sıradan insan, ister toplumda bazı sebeplerden, özelliklerden dolayı bir adım öne çıkmış inanlar, Allah (c.c)'nın kendilerine verdiği özellikleri taşımıyorsa, yüce Allah (c.c.)'a kulluk yerine kul'a kulluk, mahkeme-i kübrayı unutup karnına kulluk yapıyorsa Allah (c.c.)'a ve Türk milletine hizmet edemezler derken,
 Yaradanın kul yarattığı
İnsanlar, insanlar.
İnsan olmayan insanlar,
İnsanlıktan ne anlar.
Diyerek bitirelim. 
SAYGILARIMLA...


1661 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı