Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret582387
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
HASTALIK
02/03/2016


Bütün canlılara musallat olan, canlılara hayatı zehir eden ve canlıların hayatını sonlandıran rahatsızlığın genel adıdır hastalık. Hastalığa sebep olanlar genel olarak bakteri, mikrop, virüs şeklinde ifade edilir. Allah(c.c)´ın yarattığı her canlının üstlendiği bir misyon vardır. Her canlı üstlendiği misyonu yerine getirmekle mükelleftir. Bunlardan insan hariç, diğerleri yaptıklarının yanlış/doğru, fayda/zarar, iyi/kötü olduğunu bilmezler. Allah(c.c) indinde ve kanunlar önünde sorumlulukları da yoktur. Ancak insan, yaradılışı gereği önce kendinden başlayarak herkese, her şeye (tabiata)karşı sorumlulukları vardır.

Allah(c.c)´ınkendine yüklediği dünyevi ve uhrevi görevleri yerine getirebilmesi için hastalıklı değil sağlıklı olması gerekir. Yani insanın fiziki, fikri ve ruhi olarak sağlığının yerinde olması esastır.  Allah(c.c) tarafından verilen bu nimetin(sağlığın) en iyi şekilde korunması, muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Fiziki sağlık için vücut öz savunma gücünün dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı daima hazır, fikri ve ruhi sağlık içinde dünyevi ve uhrevi hayatı daima dengede tutmak, dini ve millî değerlerle mücehhez olunması icap eder. Bunları sağlamanın birinci adımı, birinci şartı akıl ve iradedir.

Çünkü; Allah(c.c), Kur´an-ı Kerimde 700´ünüzerinde ki ayette " siz hiç aklınızı kullanmazmışsınız, siz hiç düşünmezmişsiniz ", başka bir ayette ise " aklını kullanmayanlara pislik bulaştırılır "buyuruyor. Sözün özü önce tedbir, sonra takdir. İnsan aklını kullanıp tedbir almadığı, tedbirli davranmadığı takdirde; fiziki, fikri ve ruhi sağlığı bozulunca saymakla bitiremeyeceğimiz hastalıklar ortaya çıkacaktır.

İnsandaki fiziki hastalık sadece kendine zarar verir. Fikri ve ruhi hastalık ise kendinden başlayarak, bulunduğu konum itibariyle dini ve milli değerleri istismar ederek, yani suret-i haktan gözüküp hertürlü melanetliği yapanlar, bunların yaptıklarına Allah(c.c)´ın davarlaşmayın-sürüleşmeyin emrine aykırı hareket edip sorgulamadan destek verenler, bütün insanlığa zarar verirler. Bu zararın müsebbipleri ülkede adalet varsa mutlaka hesabını verirler. Huzur-u mahşerde ise Allah(c.c), "bu dünyada yaptıklarınızdan hesaba çekileceksiniz " emrine göre, mahkeme-i kübrada yaptıklarının muhakkak hesabını eksiksiz verecektir.

Bu sebeple, fikri ve ruhi bütün hastalıkların müstenidi, müsebbibi ahlaksızlıktır. İnsan fiilinde ahlak, sırat-ı müstakim varsa, Allah(c.c)´ın rızasını kazanmak adına hareket ediyordur. İnsanlığa ve tabiata fayda verecektir. Yoksa fiilin faili olan insan zalimleşmiş, firavunlaşmış, nefsinin ve şeytanın esiri olmuş, Allah(c.c)´ın dostluğunu kaybetmiştir. Öyleyse, Allah(c.c)´ın dostluğunu kaybedenler, Refik-i Alaya dost olmayanlar, kul´a kul olanlar, karnına kul olanlar Yüce Allah(c.c)´a kulluk, Türk Milletine hizmet edemezler.

SAYGILARIMLA


1627 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı