Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret582379
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
TÜRK MİLLETİNİN VATAN ANLAYIŞI
30/03/2016
Allah (c.c), Kur´an´ı Kerim´de " Ey insanlar.! Biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Hem de sizi millet, millet, kabile, kabile yaptık ki, tanışasınız.
Haberiniz olsun ki, Allah yanında en üstün olanınız en takvalınızdır. Şüphe yok ki Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır. " buyurmaktadır.
Dünya da, 6000 dil konuşulmakta, 7 milyarın üzerinde insan yaşamakta, 206 ülke bulunmaktadır. Bunun 193´ü Birleşmiş Milletler üyesidir. Bu ülkelerde; yaradılışı gereği, değişik renkteki toprakların rengini taşıyan, farklı etnik yapıdan gelen, farlı dil konuşan, farklı kültürlerden gelmiş insanlar, bütün farklılıklara rağmen millet olma, devlet olma neticede, toplu yaşama şuuru içinde bir arada yaşamaktadırlar. Devletlerin temel taşı ferttir. Fertlerden aile, ailelerden toplum, toplumdan millet, milletten de devlet oluşur. Fert; Alla(c.c)´a kul, Peygamber (s.a.v)´e ümmet, Kur´an ahkamına göre hayat ve milli değerlere (Vatan, Millet, Bayrak) sahip olma şuuruyla yetiştirilmişse, mensubu olunan devletin hayatı ebedmüddettir. Aksi varitse ki öyle, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sürekli başının ağrıması, içerde ve dışarıda sürekli belanın eksik olmamasının sebebi budur. Sebep bu ise,müsebbibi kimdir.? Müsebbip, nesline sahip çıkmayan eğitim sistemi, bu sisteme sahip çıkmayan, tablacı siyaseti güden politikacılar, akıl ve iradelerini kullanmayıp siyasetçilerle içli-dışlı sarımsak başlı olan biat etmiş bürokratlar ve bunlardan hiçbir dönemde hesap sormayı asla aklına getirmeyen ve her dönemde onları yetkilendiren aziz Türk Milleti´dir. Her şey, yani ülkemizdeki bütün olumsuzluklar alenen gözümüzün önünde cereyan etmektedir. Dini ve Milli değerlerimiz yok sayılmakta (ihtiyaç duyduğumuzda varsayıyoruz ), ülke ve millet menfaati arka plana atıldığı, şahsi menfaatler ön plana çıktığı için, sahip olduğumuz bütün değerler sonuna kadar istismar edilmekte, inkar ve iftira ile de desteklenmektedir. Yukarıda zikrettiğimiz Allah(c.c)´ın emrine göre, mensubu bulunduğumuz Türk Milleti´ne sadakatle ve samimiyetle bağlı olmamız ve yine Allah(c.c)´ın "Tefrikaya düşmeyin" emrine uymamız gerekirken, emrine karşı gelerek, birlik ve beraberliğimizi ayakta tutan ne kadar değerlerimiz varsa yerle yeksan edilerek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine karabasan gibi çöken belaya davetiye çıkarılmıştır. Bu belaların, kahrolsun demekle, lanetlemekle, hatta dua etmekle def´i mümkün değildir. Burada belirtelim. DUA Allah (c.c)´ın emridir. Duanın yerine ulaşması için ağzımızı ağız olması, gerekli tedbirin alınması, içinde bulunduğumuz azgınlıklara son verilmesi ve takdirin Yüce Mevla´ya bırakılması gerekir. 
Çünkü
“Kul´a bela gelmez hak yazmadıkça,
Hak bela yazmaz kul azmadıkça”      
Mademki Allah (c.c), milletler halinde bizleri yarattı, o halde üzerinde yaşadığımız toprak parçasının adının vatan olması gerekir. Her toprak parçası vatan değildir. Toprak, vatan olunca bir anlam, bir değer taşır, kutsallaşır. Toprağın vatan olabilmesi için, o toprak uğruna canlarını seve seve feda edebileceklerin, verebileceklerin olması gerekir. Milli şairimizin bu husustaki hitabı gerçektir.:
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”
Toprağı vatan kılan dil, din, tarih, kültür ve sanattır. Toprak, milletin kökü ve namusudur. Toprağın vatan olduğunun nişaneleri bir veli, bir meçhul asker kabrinin veya abidesinin bulunmasıdır. Anadolu'nun doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine hangi şehre, hangi köye, hangi semte gidilirse gidilsin, ana kucağı kadar sıcak Anadolu topraklarının üzerinde bir evliya, bir eren, bir meçhul asker kabrinin, uğruna akıtılmamış bir damla şehit kanı bulunmaması mümkün değildir.
Müslüman Türk Milleti, ölümle hayat arasında bir zıtlık görmez; ölümün bir son değil, yeni bir diriliş olduğu bilir. Bu gerçeği: " Her giz yenden doğarız, bizden kim usanası " diyen Yunus Emre ne güzel açıklamıştır. Mevlana bunu, "vuslat anı, düğün gecesi ", Hacı Bayram-ı Veli "Bayram " olarak görmüş,
Necip Fazıl´da :
Ölüm güzel şey; budur perde ardından haber, 
Hiç güzel olmasaydı, ölümüydü peygamber.?
diyerek insanları kendi kendine hesaplaşmaya çağırmıştır. Her ne kadar , Allah(c.c)´a ve Peygamberimiz(s.a.v.)´e biat yerine, kul´a biat edenler, Allah (c.c) ın emrine aykırı olarak aklını ve iradesini kullanmayıp, aklını ve iradesini birilerine rü´cu edenler kabul etmeseler de biz, Türk Milleti olarak ordu milletiz. Maddi ordularımızın yanında daima onlarla beraber olan bir de bedir´de, Çanakkale´de olduğu gibi manevi ordularımız vardır. Zaferden zafere koşan Türk Milleti´nin bu hale gelmesinin temelinde bu ruh ve bu inanç yatmaktadır. Diyelim :
- Bana soruyorlar;
Sen kimsin ? diye.
Cevapladım !
BEN TÜRK´ÜM.
Yine sordular,
TÜRK kim ? diye.
Cevapladım!
TÜRK ; Barışta köylü, Savaşta ASKER´dir.
SAYGILARIMLA


1470 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı