Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
DİN VE DİL
25/05/2016
Kainatın haliki ve sahibi Allah(c.c)´ dır. Başka bir ifade ile  kainat Allah(c.c)´ın mülküdür. Onun üzerinde dağılıp rızıklarımızı aramak insan olarak, kul olarak ne kadar hakkımız ise, bizi kulluğuna layık görüp halk ettiği fırka´ya yani millete mensubiyetimizi şeref bilmek, bu mensubiyetin aslında Rabbin ancak hikmetini kendinin bildiği iradesi olduğunu idrak etmek, bu mensubiyeti  layık olduğu şerefle temsil etmek de o kadar vazifedir. Dünya´da her insan mensubu bulunduğu milletiyle övünürken, ne hikmetse ülkemizde Türk Milletinden, Türk olmaktan nefret eden, mensubiyet  şerefinden yoksun, mensubu bulunduğu Türk Milletini, Türklüğü reddedip, Allah(c.c)´ın emrini eğerek, bükerek kendi nefsinin, kendi dünyasının çıkarları için ümmetçiliğe yönelen, ardından da başka bir milletin mensubu olduğunu hiç tereddüt etmeden kolayca kabullenen, kabul eden aklı ile arası açık, iradesini başkalarına rü´cu etmiş insanlar var. Oysa bilinmesi gerekir ki, aklını kullanmayanların, düşünmeyenlerin, bu iki nimeti başkalarına devredenlerin, neticede kendi çıkarları için Allah(c.c)´ın  Ayetlerini eğip-bükenlerin Mahkeme-i Kübra´da  hesap vereceklerini Allah(c.c) Kur´an´da apaçık bizlere bildiriyor.
Şimdi gelelim asıl konumuza. Biliyoruz ki, milleti millet yapan unsurlar vardır. Bunların en başta geleni " DİN " dir. Bu aleme insan olarak gelişimizin hikmet ve sebebi evvela  bir imana sahip olmaktır. İşte bu noktada, Allah(c.c)´ın biz kullarının başındaki takkeye, üzerindeki cübbeye, elindeki tespihe, üzerinde durduğu seccadeye yani, şeklimize-şemalımıza, kılığımıza-kıyafetimize, boyumuza - posumuza bakmadığını, işlediğimiz amel-i Salihasıza, neticede imanımıza baktığını anlıyoruz. Yine biliyoruz ki, Allah(c.c) biz kullarını üç guruba ayırıyor. İman sahibi isek muttaki, inanmıyorsak kafir, üzerimize Müslüman elbisesi giyip onu da ters giymişsek  münafık diyor. Bu sebeple, modern ilim de ispat etmiştir ki; fertler de, cemiyetler de, toplumlar da, milletler de inançsız-imansız yaşayamazlar. Bir cemiyeti, bir toplumu, bir milleti ayakta tutan en sağlam, en güçlü destek İMANDIR.
Din; insanı iki cihanda mutluluğa götüren yoldur. Bu emin yolu bulamayanların sonu hüsrandır. 5000 yıllık geçmişi olan Türk Milleti her gittiği yere adaleti, hürriyeti, güveni, dirlik ve düzenliği götürürken hep bu yoldan yürümüştür. Öyle ki Türklük ve Müslümanlık et ve kemik olmuştur. Olukları çift yapmış, birinden Müslümanlığı, diğerinden Türklüğü akıtmıştır. Birini diğerinden ayrı müteala etmek mümkün değildir.
Rahmetli M. AKİF şöyle diyor din konusunda.
Doğrudan doğruya Kur´an´dan alıp ilhamı,
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslamı.
Ölüler dini değil, sende bilirsin ki bu din,
Diri doğmuş, duracak dipdiri durdukça zemin.
Şeamet dini, gayret dini, ancak Müslümanlıktır;
Hakiki Müslümanlık en büyük bir kahramanlıktır.
Milleti millet yapan unsurlardan ikincisi " DİL "dir. Dil demek düşünce demektir. Dil demek mantık demektir. Daha mühimi dil karşılıklı emniyetin, muhabbetin vasıtası, timsalidir. Yakınlıklar, dostluklar ancak ana dil ile kurulur. Hali maziye bakmanın, bağlanmanın tek vasıtası dildir. Milletleri benliklerinden, mazilerinden koparmak isteyenler daima dinden sonra dil´e hücum ederler. Asimile gücü kuvvetli olan diller de vardır. Eğer milletler kendi ana dillerine sahip olmazlarsa yabancı dillerin etkisinde kalır, yavaş yavaş evvela dillerini sonrada milli benliklerini kaybeder, erir giderler. Tarihte bunun en bariz örneği Babil devletidir. Bizi birbirimize bağlayan en kuvvetli bağ dilimizdir. Aynı mantık, aynı dünya görüşü içinde birleşmemizi ve duyuşlarımızı nesilden nesile aktarır.
Aynı dili konuşmak, aynı tarihe, aynı şereflere, şanlara, acılara, sevinçlere ortak olmanın meyvesi, neticesidir. Rahmetli Atatürk 1931´de Türk Tarihi Tetkik Heyeti´ne şunu söylüyordu. " Büyük devletler kuran ecdadımız, büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizim için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." İnsanlarımızın ecdadını tanımasının yolu dilden geçmektedir. Bu sebeple, dilimiz bizi tarihimize, kültürümüze, dünümüze ve yarınımıza bağlar. Birliği, beraberliği kuvvetlendirir. Çünki, ana dil milli varlığın kuvveti ve ifadesidir.
Onun için, bu konuda son söz olarak deriz ki; milli benliği, milli birliği, milli bekayı korumak, anadili öğrenmek ve iyi bilmekle mümkündür. Dil bilelim, iyi bilelim. Ama evvela ana dilimizi öğrenelim. Biliyoruz ki, bizi her şeyden önce koruyacak olan  DİNİMİZ VE DİLİMİZ´dir. Her ne kadar ülkemizde dünyevi çıkarları için üzerine Müslüman gömleği giymiş ama onu da ters giymiş dinciler tarafından yüce dinimiz istismar edilse de, yine ülkemizde dil´imiz bizzat yetkililerce erozyona uğratılsa da, samimi inananlar olarak bu iki unsura dört elle sarılalım ve önemini bilelim yeter...
SAYGILARIMLA   


1529 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı