Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
İLÇEMİZİN DEĞERİNİ ARTTIRMAK (2)
15/06/2016
Geçen hafta İlçemizin değerini arttırmak, ülke çapında tanınmasını sağlamak, dolayısıyla İlçemize yönelik talebi (Gayrimenkul, ticaret, mal ve hizmet alımı vb) arttırmak yoluyla Marka Şehir olma yolunda paylaşımlar yapmıştım. 
Sakin Şehir (Cittaslow-Slow City) ve Yeşil Şehir (Green City) konseptlerinin İlçemiz için çok uygun olduğu kanaatindeyim. En son Isparta Eğridir ilçesinin de Sakin Şehir ünvanını almak üzere başvurduğunu internette gördüm. Gecikmeden her iki konsepte de dahil olmak gerektiğini düşünüyorum. Böylece sık sık medyada yer almak ve öncelikle iç turizmden daha fazla pay almak mümkün olacaktır. 
Mersin–Antalya sahil yolunun tamamlanması, Ermenek üzerinden doğrudan Alanya'ya duble yol yapılması, Antalya'da yoğunlaşmış olan turizm potansiyelinin iç kesimlere doğru akmasını sağlayacaktır. Bu hareketten azami fayda sağlayabilmek ve pastadan daha büyük dilim kapabilmek için şimdiden pozisyon almak gereklidir. 
1980'li yıllarda Rahmetli Turgut Özal Hükümetince Antalya'nın “Özel Turizm Bölgesi” ilan edilmesi sonucunda yaşanan gelişmeler pek çok kişinin malumudur. Bölgede kısa süre için çok ciddi turizm teşvikleri verildi, binlerce otelde yüzbinlerce yatak kapasitesi oluştu, özellikle yaz döneminde belki bir milyon kişiye istihdam sağlandı. Mevcut Hükümetimizin Mersin'i benzer şekilde “Özel Turizm Bölgesi” ilan edileceği konuşuluyor. Ortaya çıkacak hareketliliğin en güzel şekilde değerlendirilebilmesi İlçemiz için stratejiktir ve Yetkililerimizin ve özellikle Sivil Toplum Kuruluşlarımızın İlçemize bu manada yol gösterecek şekilde hareket etmeleri, mümkünse bu konuda bir “master plan” oluşturmaları, hazırda varsa da bunu hayata geçirmeleri, sadece bu nesile değil, gelecek nesillere de borçlu olduğumuz bir durumdur.
Ülkemiz turizmde 30 Milyon yabancı turisti aşmış olup “güneş, kum, deniz” üçlüsünün artık yeterli olmadığı aşikardır. Başta kültür ve folklor turizmi olmak üzere, doğa yürüyüşleri, doğa fotoğrafçılığı, off-road (arazi) motorsiklet ve bisiklet parkurlarının oluşturulması, Göksu nehrimizin rafting yarışlarında aktive edilmesi, geçmiş yıllarda yapılmış olan yamaç paraşütü ve paramotor (motorlu yamaç paraşütü) sporlarının canlandırılması, özellikle 3.yaş turizmi denilen 65 yaş üzeri turistlerin ilgisini çekecek kültürel, tarihi ve turistik parkurların oluşturulması, yeni dönemde elimizi güçlendirecek faaliyetler olacaktır.
Bahsettiğim sebeplerle, önümüzdeki süreçte gerek yerli, gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı olma potansiyelimiz söz konusudur. Bu potansiyeli en iyi şekilde işleyebildiğimiz takdirde, gerek istihdam sağlama, mevcut birkaç ürüne sıkışmış ilçemize alternatif gelir kapıları açma, insanımızın misafirperverlik başta olmak üzere, çok güzel özelliklerini, tarihimizi, kültürümüzü, folklorümüzü, tabiatımızı, doğal güzelliklerimizi, organik ve çok kaliteli tarımsal ürünlerimizi kullanarak muhteşem sonuçlar almamız mümkündür.
Bunların üzerine, enerjimiz de yenilenebilir enerjiden (GES,HES,RES,BİYOGAZ) sağlanabilirse, özellikle Avrupalı turistlerin yükselen trendi olan, doğal, organik yaşamın merkezi haline gelmemiz ve akıllı bir pazarlama stratejisiyle çok farklı bir Mut'u oluşturmak mümkündür. 
Kısaca; uzun ama sonucu çok güzel bir yolun başındayız.


1213 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı