Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret582387
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
ŞEHR-İ RAMAZAN
13/07/2016
(HAK VERİYORMUYUZ? - HAK YİYORMUYUZ? )

Bildiğiniz gibi, Ramazan Arapça bir kelimedir. " yanma/ ısınmış, sıcak olma anlamına gelir.  Allah(c.c)'ın biz kullarına bildirdiği 12 ay'dan biridir. Bu ay, oruç tutma ayıdır. İslam dininde kutsal kabul edilir. Yüce dinimizin kutsal kitabı olan Kur'an'ı Kerim'deki " Bakara " Suresi'nin 185. Ayeti'nde, Kur'an'nın, İslam dininin son Peygamberi, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e gönderilmeye başlandığı bildirilmektedir. Bu ay içinde oruç tutmak, biz Müslümanlara emrolunmuştur. Mükellef olan her Müslümancın Ramazan orucu tutması farzdır. Bu konuda Allah(c.c), Bakara /185'de :
"O Ramazan ayı ki, insanları irşad için hak ile batılı ayırt eden hidayet rehberi deliller halinde Kur'an On'da indirildi. Onun için sizden her kim bu ayı görürse, oruç tutsun; kim de hasta yahut seferde ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerden kaza etsin. Allah(c.c) size kolaylık diler, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık Allah(c.c)'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir."buyuruyor.
Ramazan veya Ramazan ayı Hz. Ömer zamanında düzenlenmiş ve ay takvimine dayalı bir takvim olan hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayıdır. Bu ay oruç tutma ayıdır. Biz Müslümanlar, ayın bitiminde genelde Ramazan Bayramı olarak adlandırdığımız, fıtr bayramını kutlarız. % 99.9'u Müslüman ülkemizde Ramazan süresince çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenir. Ramazan çadırı kurulur, Büyük camiler mahyalarla süslenir. Özellikle devletin resmi kurumlarınca yüzlere, binlere, onbinlere zengin menülü iftar verilir. İşte, yazımda üzerinde durmak istediğim nokta bu.  Şimdi sorma hakkımı kullanarak soruyorum; devletin resmi kurumlarının başında yetkili olarak bulunanlar;
1 - Kurulan bu iftar sofralarının giderlerini kim karşılamaktadır?
2 - Bir babayiğit çıkıp cebinden mi ödemektedir?
3 - Yoksa kılıfına uydurulmuş tahsisat-ı mahsusadan mı? veya genel bütçenin görünmeyen başka bir kaleminden mi?
4 - Kurduğunuz bu iftar sofralarında fakir-fukara, garip-gurabaya yer ayırıyor musunuz?
5 - Samimi olarak söyleyin; sosyal devlet olmanın gereği olarak mı? Yoksa siyasi ikbal için mi? Bu iftar sofraları düzenleniyor?
6 - Türk Milleti 20 milyon aileden oluşmaktadır. Bunun 14 milyonu aç ve yoksul. Başka bir ifade ile 56 milyon insanımız aç ve yoksul. Bu tablodan rahatsız olmuyor musunuz.? Hiç vicdanınız sızlamıyor mu?
Gerekçeleriniz ve düzenlemeleriniz kul ve kamu hakkına girmektedir. Bu sebeple, gerekçeleriniz ve düzenlemeleriniz ( emir, talimat, onay, tebliğ, yönetmelik, tüzük, kararname, kanun, ferman...) ne olursa olsun,  KUL VE KAMU HAKKINI ortadan kaldıramaz. Mazeretiniz ve müstenidiniz, sırtınızda taşıdığınız kul ve kamu hakkı kamburunu ortadan kaldıramayacak, kıyamete kadar bu hakları sırtınızda taşıyacaksınız. Benimde iki elim yakanızda olduğu halde huzurda, mahkeme-i Kübra'da hesabını vereceksiniz... 
Bir diğer hususu da şu. İftar sofrası akabinde birde eğlence düzenliyorsunuz... Kuldan utanma, Allah(c.c)'dan korkma yok olmuş. Her gün Alperenlerimiz bir bir şehit oluyor. Memlekette kan ve gözyaşı sel olmuş akıyor. Ocaklara şıvan düşmüş. Analar, babalar, eşler, çocuklar, kardeşler yanıyor ve sizler eğleniyor, oynuyorsunuz. Zahir suret-i haktan, gerçek el felaket. Hepinize yazıklar olsun...! 
Yazımızın başlığı ŞEHR-İ RAMAZAN. Yüce RABBİM tekrar nasip etti, gördük ve gidiyor. Seneye, Allah(c.c) bilir. Peki, bu yıl HAKKINI VERDİK Mİ? HAKKINI YEDİK Mİ...? 
Bir Hadisle bitirelim. Peygamber efendimiz (S.A.V.) " Cennette Rey yan denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. ' ORUÇLULAR NEREDE ' diye çağrılır. Onlarda kalkıp girerler ve O kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince O kapı kapanır ve bir daha oradan kimse giremez. " buyuruyor. Allah(c.c)'a emanet olun...
SAYGILARIMLA    


1279 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı