Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam132
Toplam Ziyaret582996
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BUGÜNÜMÜZE VE GELECEĞE ODAKLANALIM
10/08/2016
Yaşadığımız CIA destekli darbe girişiminden günler geçtikçe, soğukkanlı düşünmeye başladıkça ne büyük bir risk atlattığımızın daha iyi farkında oluyoruz. Çok şükür, Cenab-ı Allah o gece tüm milletimize verdiği soğukkanlılık ve cesaretle adeta görünmez ordularla bizleri destekledi, ne kadar şükretsek azdır. 
Ekonomi yönetimi tarafından özellikle Darbe girişiminin dış kaynaklı senaristlerince oluşturulmaya çalışılan artçı krizlere karşı akıllı ve serinkanlı adımlar atıldı. Öncelikle hızlıca açıklamalar yapıldı, sürekli iç ve dış basınla irtibat halinde olundu. Merkez Bankamız(MB) da yerli ve milli bir duruş sergileyerek önce gecelik faiz oranlarını 50 baz puan (%0,5) indirdi, arkasından kredi oranlarının düşürülmesine yönelik olarak bankaların MB nezdinde zorunlu olarak tutmak mecburiyetinde olduğu munzam karşılık adı verilen miktarları her vade için %0,5 oranında düşürdü ki bu aylık kredi oranlarına 0,10 puan kadar yansıyacaktır kanaatindeyim. Böylece özellikle lokomotif sektör olan  inşaat sektörünü canlandıracak olan aylık konut kredisi oranlarını %1 in altına çekmeye yöneliktir. BDDK tarafından kredi vadelerinin uzatılması, kredi kartı taksit sayısının arttırılması da ekonomiyi canlandırma amaçlı adımlar olarak görülebilir. 
Yine Vergi, SGK vb Kamu alacaklarıyla ilgili yapılandırma, Varlık Barışı gibi adımlar da ekonomiyi rahatlatacak, muhtemel krizlerin önünü kesecek doğru adımlardır. Ziraat Bankası Mut Şube müdürlüğünde görev yaptığım dönemde başarılı şekilde uyguladığımız  KOSGEB tarafından verilen faiz desteğinin tüm sektörlere yönelik olarak tekrarlanmasında fayda vardır. 
Kredilerin teminatlandırılmasında Kredi Garanti Fonu tarafından verilen Teminat desteğinin KOSGEB kredileriyle harmanlanması, reel sektörün, özellikle küçük esnaf ve sanatkarın rahatlatılması hayati önemdedir. 
Bizlere düşen ise, Ülkemize güvenmek, yatırımlarımızı ertelememek, alışverişimiz özellikle İlçemizde yapmaya gayret etmek, ekonominin yavaşlatılmasına, soğumasına izin vermemektir. Ayakta kalmanın önemli bir şartı durmamak ve koşmak oldu, unutmamak lazım.


1131 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı